HomeMade

Pełna wersja: Sterownik przemiennika
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
(22-10-2010 8:14)sq6ade napisał(a): [ -> ]Ten projekt może być niezłym wzorem dla tematowej konstrukcji
na Atmelu.

Ten projekt nigdy nie miał być wzorowany na NHRC

Powstał tylko dlatego że uczymy się bascoma, poznajemy procesory a ja miałem w szufladzie dwa radia do zagospodarowania. W założeniu ma być prosty i mały.
Co do sterowania DTMF-em to opcja przewidziana w wersji 2.0 Janek SQ5NBR potrzebuje sterownik do crossband zrobimy to na bazie tego sterownika i dołożymy parę opcji, pewnie zmienimy procesor na większy itd...

Oczywiście mówiąc "my" mam na myśli każdego kto pochyli się nad tematem i pomoże go popchnąć dalej konstruktywnymi uwagami, pomocą nad schematem, rysunkami płytek itd... dlatego ten projekt jest otwarty. Jeśli ktoś ma więcej doświadczenia, lepszy pomysł na algorytm, czy może poprawić schemat może to zrobić.

Przy okazji nowa wersja programu do sterownika.
Ryśku,

moja sugestia, co do programu to w przyszłości, szczególnie jeśli zacznie być za mało pamięci, usunąć alfabet i wprowadzać znak przemiennika po prostu jako kropki, kreski i odstęp np. (... .-. ..... .-- .--).

Nie krytykuję Twojego rozwiązania, to tylko sugestia na odchudzenie programu i odrobinkę jego szybsza działanie.
Właśnie nad tym ostatnio myślałem Wink można by w zamian konfigurację via RS zrobić Smile
Ja tylko trochę się boję, że jak ktoś nas podsłucha i przeanalizuję sygnał DTMF może później namieszać w przemienniku. Teoretycznie krótkofalowiec nie powinien tak robić, ale....... zawsze trafi się czarna owca, która z sobie wiadomych powodów może coś nabroić.

Oczywiście RS, to zupełnie coś innego, nie potrzebne były by żadne zworki, bo wszystko komendami programowało by się przez Terminal, a procesor zapisywał w EEPROM-ie, a nawet można by było nadawać znak dla przemiennika i nie trzeba by było do każdego robić nową kompilację.
Właśnie NHRC ma opcję mutowania DTMF - tzn nie przkazuje go na wyjściu RPT jeśli tak ustawi się opcję. Sygnał na wejściu RPT trudniej podsłuchać.
Właśnie funkcjonalność miałem na myśli pisząc o wzorowaniu się na tym rozwiązaniu - nie chodziło o małpowanie układu.

Pomysły można mnożyć - kiedyś myślałem również o zdalnych regulacjach parametrów analogowych - za pomocą cyfrowych potencjometrów od Mikroczipa (bo są tanie).
Trudniej, to znaczy jeśli "podsłuchiwacz" będzie daleko, znaczy nie będzie słyszał Twojego wejścia na przemiennik.

Nie przyglądałem się dokładnie projektowi, ale mam nadzieje, że przynajmniej jest jakiś ciąg liczb będące hasłem w przekazywanej przez DTMF komendzie.

Wydaje mi się, że lepiej poświecić trochę czasu na regulację nadajnika niż zostawiać taką ścieżkę dostępu.
Marzeniem by było aby przemienniki były podłączone do Internetu, to by dawało ogromne możliwości sterowania, kontroli, nadzoru itp.
Układ "mute" już na tej płytce jest programowo uruchamiany w innym celu ale to tylko kwestia modyfikacji programu i DTMF nie będzie przerzucany na wyjście przemiennika.
Jeśli stosujemy w konstrukcji przemiennika dwa radia można by dać sygnał z radia nadawczego, do dekodera DTMF, a jego odbiornik zaprogramowany na całkowicie inną częstotliwość. Wtedy będzie można bardzo bezpiecznie sterować przemiennikiem.

Czy do dekodowania DTMF stosujecie układ: MT8870 Widzę że mają to w tme całkiem tanio :Dekodery DTMF
MT8870 mam z wylutu - mogę się podzielić lokalnie.
Co do mutowania ścieżki audio po odebraniu pary tonów DTMF to dochodzi jeszcze jedna niedogodność.
Czasami MT8870 zidentyfikuje parę tonów w głosie korespondenta i procesor sterownika RPT robi krótką pauzę w transmisji głosu.
Zauważyłem że niektóre osoby mają taki głos że częściej MT wykrywa
u nich tą parę . Ciekawe co ? Smile

Co do regulacji analogowych to chyba najistotniejsza sprawa to poziom sql dla opcji otwierania RPT nośną lub 1750Hz. Poziom zakłóceń w otoczeniu RPT może się zmieniać i operator mógłby zdalnie ponieść lub opuścić poziom sql.
najlepiej do sterowania zastosować inne radio na inne pasmo i po krzyku. Poza tym radio do sterowania zblokować DCS.

W Brzegu mamy przemiennik podłaczony do netu i przez zdalny pulpit moglismy go konfigurować, ale niestety 2 miesiace temu ukradli nam radia przemiennikowe, reszzta została.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Przekierowanie