HomeMade

Pełna wersja: Skrzynka antenowa SQ9GL
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
U mnie po uruchomieniu części cyfrowej wygląda to następująco: P1 -Bypass ON/OFF; P2 -sekwencyjna zmiana pasm; P3 -locked /unlocked. Mam w tej chwili drobny przestój bo brakuje mi 7490 w wersji LS (jakoś się ten towar zrobił deficytowy), czekam na dostawę .. i dalsze uruchomienie. Na razie znalazłem 2 albo 3 masy (okolice PZ7 i PZ13) od strony bottom nie połączone z masą.

Pozdrawiam,
a.
Witaj Adamie. Nie masz pojęcia jak się cieszę, że wreszcie ktoś się odezwał. Już powoli traciłem nadzieję. Kupiłem tę skrzynkę z A........o. Chyba poprzedni właściciel poddał się przy uruchamianiu. Co się okazało:
1. Płytka drukowana home made (wg schematu ver.3.0) niechlujnie wytrawiona - dziwię się trochę porzedniemu właścicielowi, ze złożył tę skrzynkę w całość bez dokładnego sprawdzenia druku. Właściwie to w ogóle się dziwię, że odważył się składać to urządzenie na tak niechlujnym PCB. Od kilku dni likwiduję przerwy w ścieżkach i zwarcia. Najprawdopodobniej to było powodem, że produkt poszedł ,,w ludzi". Wykonawcy zabrakło cierpliwości przy poprawianiu własnych błędów. Najgorsza robota jeszcze chyba przede mną. Okazało się, że mam zwarcie wszystkich styków roboczych (NC, NO) do masy na przekaźnikach od PZ9 do PZ16 - pomimo odlutowania końcówki cewki L1_12. Tym samym OUT skrzynki mam zwarte do masy. Krótko mówiąc czeka mnie chyba wylutowywanie tych przekaźników, bo najprawdopodobniej coś jest nawyrabiane na druku pod nimi.
2. Nie działa częstościomierz. Mam obawy o uszkodzone scalaki 74LS90. Dopiero po jakimś czasie i kilkukrotnym uruchomieniu znalazłem zwarcie do masy na 8 nodze podstawki scalaka U6. Możliwe, że któryś jest uszkodzony lub oba, bo zamieniałem je miejscami w trakcie uruchamiania. Teraz na obu scalakach 8 noga wisi w powietrzu - tak jak być powinno, ale na jednej mam 0,16V, a na drugiej 4,85V - to mnie niepokoi. Będę chyba również zmuszony zakupić te układy. Mam prośbę o podanie źródła zakupu - tu lub na PW.
3. Wraz z płytką dostałem od poprzedniego właściciela ,,czyste" procesory. Jako U1 zastosowałem Atmega168. Soft w procesorach w wersji nowszej (GL100V2,5). Programowałem w zewnętrznym programatorze wgrywając pliki hex. W informacji tekstowej do plików Wojtek pisze, że do procesorów są przeznaczone pliki z rozszerzeniem bin. Czy na pewno zrobiłem wszytko jak trzeba? Po odpaleniu wyświetlacz wita mnie znakiem Wojtka i nazwą softu, a potem wyświetla różne wskazania.
4. Nie wiem również, czy nie trzeba zczytać z EEPROM-a i zmienić stopień podziału dzielnika z 10 na 1, po dodaniu jeszcze jednego 74LS90, czy w tym nowszym sofcie jest to już zrobione?
5. Rozumiem, że w opcji Bypass skrzynka jest omijana (ze schematu wynika, że odpowiada za to przekaźnik PZ29). W odbiorniku mam okropnie tłumiony sygnał, ale tu chyba jest winne to zwarcie na stykach przekaźników, o którym pisałem wcześnie.
6. Bardzo dziwnie i wręcz, powiedziałbym losowo działają przyciski. Sekwencyjnej zmiany pasm przyciskiem P2 nie udaje się uzyskać. Chyba, że coś nie wiem.

Adamie jak widzisz mnóstwo niewiadomych. Dla mnie wszystko w tym temacie jest nowe - począwszy od takich podstaw jak programowanie procesorów, a skończywszy na innych kwestiach. Na razie skrzynka nie chce się stroić - przekaźniki klepią, ale SWR nie schodzi do żadnych akceptowalnych wartości. Możliwe, że to sławetne zwarcie na stykach roboczych (PZ9 - PZ16) ogłupia elektronikę - mostek pomiarowy i procesory. Przy takiej usterce to nic dziwnego, że nie chce ona zadziałać. Zajrzenie na ścieżki pod tymi przekaźnikami będzie priorytetem na najbliższy czas - ciarki już mam na plecach jak pomyślę jaka to robota. Czy prawidłowo działający częstościomierz jest niezbędny do działania skrzynki, czy jest on tylko dodatkiem?

Adamie bardzo dziękuję za odzew - jeżeli się nie pogniewasz to chętnie pogawędziłbym przez telefon. Jeżeli możesz podrzuć numer na PW. Życzę miłej niedzieli i proszę o info gdzie kupiłeś 74LS90. Sprawdź również masy wokół przekaźników PZ9, PZ11, PZ13, PZ15. Ja musiałem robić zworki z drutu pomiędzy top i bottom. Jest to istotne w przypadku dodawania kondensatorów blokujących, bo inaczej ich końcówki nie mają masy, a wiszą w powietrzu. Ja zaczynam się głowić jak wylutować przekaźniki z dwustronnego laminatu home made bez metalizacji otworów.
Witaj Bogdanie,
przyznam, że duże wyzwanie przed Tobą. Mnie udało się kupić fabryczne PCB od Wojtka (autora) -przeleżało kilka miesięcy bo kończyłem jeszcze Husarka.
Byłem pewien, że 74LS90 mam w szafie ale w czasie uruchomienia ZONK. Czekałem na dostawę w http://www.semiconductors.com.pl (i chyba właśnie dotarły) bo w http://www.wekton.pl/ też są tylko taką nieprzystępną cenę mają. Co prawda te z semiconductor'a są w obudowie SO14 ale przejściówka załatwi sprawę.
Przyznam, że z przekaźnikami też miałem małe przejścia -pierwsza ich wersja miała odrobinę za szerokie nóżki i osadzenie ich w otworach było praktycznie niemożliwe. Dla pierwszych dwóch miałem chęci na piłowanie ale potem doszedłem do wniosku, ze to nie jet dobre rozwiązanie i zmieniłem na inny typ (inny producent). Na załączonym foto widać te dwa na samym dole PCB. Ale metalizacja otworów do przekaźników w wersji home to rzeczywiście 500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at postmaster@sp-hm.pl to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.