Witam Wszystkich. Czytam forum i dokładnie nie widzę takiego przyrządu pomiarowego jak oscyloskop. Może jak dzis to przeżytek. Większość teraz urządzen ma już wbudowane wyświetlacze i pokazuje obraz badanego elementu czy nawet wykres funkcji. Spotkałem
http://radiokot.ru/lab/controller/40/ pod tym adresem dokładnie oscyloskop cyfrowy. Napisane jest 40MHz. Napiszcie co sądzicie???. Pozdrawiam.
Projekt bardzo ciekawy ale raczej do celów edukacyjnych. 40M próbek/s to częstość próbkowania, czętotliwość wejściowa to 5MHZ. W technice radiowej za wiele to na tym nie zobaczysz. Koszt wykonania na nowych elementach pochłonie klikaset zł. Ja wolę kupić coś fabrycznego za 1000 zł do 40MHz a kasę i czas poświęcić na budowę radia. Pamiętam czasy kiedy budowało się proste oscyloskopy w technice lampowej ale wtedy nie było innego wyjścia, wszytko było HM nawet podstawowe mierniki.
(06-08-2010 14:42)dipol napisał(a): [ -> ][...]Projekt bardzo ciekawy ale raczej do celów edukacyjnych. [...]
Dokładnie! Podobnych projektów jest w Sieci sporo - ale taki DSO, który faktycznie zapewni
pasmo pomiarowe 40MHz, będzie naprawdę drogi w wykonaniu i raczej niełatwy do uruchomienia...
Wykorzystuje się wtedy układy FPGA i podwójne tory pamięci próbek. Ale czegóż to nie robi się dla
zabawy!
(W połowie lat 90 ubiegłego wieku (!) stosowałem tę technikę w szybkim analizatorze stanów logicznych
i sygnatur - oczywiście układy logiczne "na piechotę" - FPGA były wtedy... "mało dostępne"
).
W EP (
nr 12/2004: cz.1) także był niezły "ćwiczebny" projekt oscyloskopu cyfrowego
- chyba nawet dostępna jest jeszcze PCB (szukaj AVT543 w
sklepie AVT) - gdzie autor
chwalił się pasmem analogowym do 10MHz
Witam. Tak dokladnie tych projektow jest dosc duzo. Znalazlem rowniez ten link
http://www.volny.cz/elecon/lptoscillosco...scope.html kiedys sie zastanawialem nad nim. Posiadam oscyloskop OS-150 i przystawke czterokanalowa. Urzedzenie jest dobre ale gorzej z waga tego oscyloskopu. Poszukuje czegos mniejszego pod komputer. Raczej OS-150 odpada. Pozdrawiam.
Oscyl cyfrowy do radiówki to niezbyt dobry pomysł. Chyba że taki megawypasiony co kosztuje jak samochód.
Polecam więc klasyczną katodówkę do zabaw z radyjkami.
Witam
Budowałem, a w zasadzie próbowałem zbudować oscyloskop.Były to konstrukcje lampowe, tranzystorowe których działanie nigdy nie było zadowalające (o ile chciały działać) Kilka lat temu w nieistniejącym
Praktycznym Elektroniku w kilku kolejnych numerach zamieszczony był opis oscyloskopu cyfrowego 2-kanałowego z wyświetlaczem graficznym. Wykonałem ten oscyloskop który niestety nie chce działać. Na wyświetlaczu pokazują się jakieś obrazki (robaczki) lub napisy i słychać jak grają przekaźniki. Odłożyłem ten temat, ale może kiedyś do niego wrócę.
Pozdrawiam
Stanisław SP9EZQ