HomeMade

Pełna wersja: Odbiornik UKF - RE 11/93 i 12/93
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zabrałem się za składanie tej konstrukcji, tylko części analogowej jak na razie. Część cyfrowa (na CMOSach) z automatycznym dostrajaniem w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu - CCIR jest szersze niż OIRT, w dodatku zapełnione. Ta drabinka rezystorów nie zapewni odpowiedniej płynności przestrajania...
Uruchomiłem wzmacniacz m.cz. (TDA2030) oraz stabilizator napięcia (MAA723H) - muszę tylko dobrać rezystor w dzielniku, gdyż wypada około 9V zamiast ośmiu. W tej chwili mam wlutowaną większość elementów toru p.cz. Własnoręcznie wykonaną cewkę L3 zastąpiłem uzwojeniem pierwotnym filterka 202 co wyeliminowało też konieczność dawania zewnętrznego kondensatora. W miejscu dławika L4 wstawiłem osiowy 22uH.

Z rzeczy, które mnie zastanawiają:
1) Dlaczego zasilanie do UL1200 (u mnie odpowiednik - uA3089PC) jest podawane przez rezystor 91 omów? Ta konkretna wartość ma jakieś uzasadnienie? Dlaczego nie po prostu 100 omów? Tych drugich mam pod dostatkiem - 91 znalazłem tylko jeden, w wersji 1W...
2) Dlaczego UL1200 jest tutaj zasilany stabilizowanym napięciem 8V? Zwykle dawano mu po prostu 12V z głównego zasilania.
3) Dziwi mnie trochę wartość rezystora w obwodzie cewki dyskryminatora (2,2k) - w karcie katalogowej podano 3,9k. To ma jakieś uzasadnienie?

Gdyby jeszcze ktoś mógł doradzić jak zamienić cewki w obwodzie wejściowym i heterodynie, żeby pasmo wpadało w CCIR to byłbym bardzo wdzięczny. Wink
1. Może być 100, może być 47, nie jest krytyczny, może być też dławik. To jest filtrowanie zasilania.

2. Bo cały układ będzie bardzo wrażliwy na zmianę napięcia i musi być dobrze stabilizowany żeby to działało jak sobie autor zamierzył. Jeżeli przestrajany będzie różnicą 7 woltów (warikapy) w 256 schodkach, to wypada 27mV na schodek, dodatkowo z UL1200 brane jest jeszcze na warikapy dodatkowe napięcie ARcz, to wszystko musi być stabilne napięciowo i na UL1200. Żeby to dobrze działało to stabilność zasilania musi być lepsza od tych 27mV. Ciekawe czy to się autorowi udało ?

3. Ten rezystor wraz z indukcyjnością L3 i pojemnością C23 decydują o nachyleniu charakterystyki dyskryminatora. Zmniejszając jego wartość zmniejszamy nachylenie charakterystyki (spada dobroć układu). Co to daje ? Przy tej samej dewiacji zwiększenie liniowości detektora, ale kosztem amplitudy sygnału m.cz.

4. Spróbuj poczytać książki do poduszki, trochę elektronicznej teorii nie zaszkodzi, polecam.
(28-07-2010 0:49)SP5SAi napisał(a): [ -> ]2. Bo cały układ będzie bardzo wrażliwy na zmianę napięcia i musi być dobrze stabilizowany żeby to działało jak sobie autor zamierzył. Jeżeli przestrajany będzie różnicą 7 woltów (warikapy) w 256 schodkach, to wypada 27mV na schodek

Oczywiście zdaje sobie sprawę z konieczności stabilizacji napięcia przestrajającego warikapy. Mnie jednak bardziej zastanawiało zasilanie w ten sposób wzmacniacza p.cz. Jak mówiłem raczej nie wykonam układu cyfrowego przestrajania w tym wydaniu - nie sądzę, żeby się sprawdził na CCIR przy obecnym zapełnieniu pasma. Włożę tam po prostu potencjometr wieloobrotowy albo przełącznik wraz z zespołem potencjometrów montażowych (prymitywny programator).
Hmm... Korzystam z głowicy przestrajanej napięciem do +8V z LM7808 i nigdy nie miałem problemów. Działa stabilnie nawet bez ARCz lub cyfrowej syntezy częstotliwości.

Cytat:dodatkowo z UL1200 brane jest jeszcze na warikapy dodatkowe napięcie ARcz, to wszystko musi być stabilne napięciowo i na UL1200.

Pytam, ponieważ zwykle spotykałem się z konstrukcjami, gdzie układ UL12xx był zasilany bezpośrednio ze źródła zasilania całego układu.

Cytat:Ciekawe czy to się autorowi udało ?

Może się przekonam o tym. Uruchomiłem część p.cz. (zamiast UL1200 uA3089PC). Po podaniu sygnału 10,7MHz z głowicy na wejście drugiego filtra ceramicznego (nie zmontowałem jeszcze przedwzmacniacza) gra ładnie, głośno i czysto. Wink


Cytat:4. Spróbuj poczytać książki do poduszki, trochę elektronicznej teorii nie zaszkodzi, polecam.

Teorię staram się nadrabiać, w miarę czasu i możliwości. Jednak szybciej idzie nabieranie praktycznej wprawy i gdy pojawiają się jakieś wątpliwości wolę zapytać kogoś bardziej doświadczonego - upewnić się. Moje pierwsze strzały co do pytania jeden i trzy okazałyby się zresztą prawidłowe. Smile

Tak BTW jak krytyczna jest wartość R11 (1,6k) między masą a emiterem BC107? Mogę bez obaw wrzucić tam 1,5k?
Jak miałeś LM7808 to można było wstawić z powodzeniem zamiast tego regulowanego MAA723, a najlepiej LM78L08. Ewidentnie autor tego projektu wykorzystał elementy dostępne na rynku jeszcze w czasach PRLu. Większość CEMI: ULe, MCYeki,BF245,BCty.
uA723 a dokładnie pewnie czeski MAA723 produkcji TESLA metalowa okrągła obudowa 10 nóżkowa.
Pewnie że możesz wstawić zamiast 1.6k, 1.5k
Nie chciałem przerabiać płytki. Użyłem właśnie MAA723H. Mam sentyment do starej, polskiej elektroniki z czasów CEMI, konstrukcji z RE i "Młodego Technika" i tak dalej. Mam trochę tych części u siebie w domu.
Gdyby był jakiś problem ze strojeniem warikapów za pomocą napięcia z tego regulowanego stabilizatora to też żaden problem - wówczas na płytce programatora dam osobno LM7808 właśnie w tym celu.
Przekierowanie