HomeMade

Pełna wersja: Sterownik JF3HZB "analog dial"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Na Forum sporo jest różnych opisów projektów sterowników syntez ale ten jest szczególny bo powstał na fali nostalgii za starymi analogowymi skalami, które miały niepowtarzalny klimat i koloryt od słabego światełka żarówki. Mowa o projekcie JF3HZB który jednoczy trzy podstawowe moduły: sterownik na ESP32-DevKit, wyświetlacz ILI9341 (320x240) i DDS SI5351. Firmware zawiera niezbędne minimum do obsługi enkodera, wyświetlacza i DDS-a z wyjściem I/Q i BFO. Bardziej rozbudowany sterownik na bazie tego projektu stworzył WA2FZW. Szczegóły w repozytorium.
[attachment=18444]
Grafika autorskiego sterownika w wersji 2 oparta jest o bibliotekę LovyanGFX która pracuje z użyciem DMA gwarantując płynne obracanie obiektów na ekranie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by projekt rozszerzyć o inne potrzebne funkcjonalności.
Na YT sporo jest filmików prezentujących projekt. Między innymi i te, które w miejsce oryginalnej analogowej skali stosują cyfrowy "emulator" hi.
Świetna sprawa, bardzo mi się to podoba.
Pozdrawiam Stanisław.
Na tegorocznym Burzeninie Tomek SP9OUR pokazywał swój najnowszy odbiornik lampowy, w którym zastosował syntezę JF3HZB z "analogową skalą".... moduł super się wpisuje w lampową konstrukcję odbiornika KF..
Bardzo mi się podoba ten projekt. Pozytywnie łaskocze moje szare komórki...
Ja chyba już to kiedyś tu linkowałem, albo Mac MRN... W dzisiejszych czasach wodospadów z SDR'ów to trochę trąci myszką, ale takie "liniowe" (choć tu akurat "kołowe", hi) pokazanie skali ma swoje dobre uzasadnienie w tym jak mózg zapamiętuje rzeczy. Znacznie prościej i szybciej zapamiętujemy że ktoś był "gdzieś w lewo ze dwa i pól obrotu gałą" niż to że był 30kHz niżej.
Pamięć "mięśniowo - mózgowa". Dlatego takie skale są super Smile A jak jeszcze świeci na bursztynowo.... Smile
Tak, projekt już okrzepł i znalazł wielu zwolenników. Ćwiczyłem go w poprzedniej wersji ale bez DMA działał cokolwiek topornie i nie urzekł mnie na tyle by go rekomendować. Teraz jest o niebo lepiej.
Jakby ktoś robił płytki to chętnie się podepnę
Henryk wpisuję cię na listę hi.. ja mam zaprogramowany ESP32 ale nie mam czasu zabrać się za całość.. przychodzą długie, zimowe wieczory może się uda zrobić do wiosny :-)
Zgodnie z zapowiedzią jest w przygotowaniu rozbudowana wersja syntezy wg wsadu JF3HZB, 6 pasm, ze sterownikiem BPF/LPF, obsługująca CW direct, ATT/PRE,... czyli sporo dodatków w stosunku do pierwowzoru. Jeśli ktoś jest zainteresowany projektem i PCB pod płytkę bazową to szerszy opis robię w temacie IF na mosfetach..
http://sp-hm.pl/thread-451-post-50098.html#pid50098
Przekierowanie