@SP6ULN Raczej nie przebił bo tranzystor jest dalej ok. Miernik to ten popularny "super hiper " no name kupowany w Internecie. Duzy wyświetlacz plus bateryjka 9 V. Obudowa z plexi. Pełno tego na całym świecie. Automatycznie rozpoznaje jaki element ma włożony w oprawkę. Warunki pomiaru... - ok. włożę tranzystor do miernika , zmierzę i sfotografuje co pokazał a potem tu wstawię. Będziecie wiedzieli co i jak.
(05-06-2023 16:52)SP3SUZ napisał(a): [ -> ]Raczej nie przebił bo tranzystor jest dalej ok.
Przebicie tranzystora nie oznacza automatycznie jego zniszczenia. Jeśli w układzie nie płynie prąd wystarczający do zniszczenia złącza to nic się nie stanie, inaczej nie dało by się zmierzyć np. przebicia zenerowskiego E-B.
Układ z rys. 1 pdfa który zinterpretowałeś w pierwszym poście jako "pi filter" służy właśnie do pomiaru napięcia przebicia D-S bez uszkodzenia tranzystora. Z resztą na kolejnym rysunku widać jak ten proces przebiega.
SP9BSL Ja sobie zdaję z tego sprawę że to nie jest Pi filter ale indukcyjność jest , pojemność jest jakaś impedancja, jakieś obciążenie. No i pomyślałem sobie że skoro ten tranzystor ma tak wysokie napięcie pracy to w pewnych warunkach będzie można potraktować parametry statyczne jako te pożądane i wykorzystać tranzystor do pracy w układzie wzmacniacza SSB. Swego czasu Kolega SP3DG ( wieczny pokój) sklecił taki wzmacniacz mocy na czterech "IRF coś tam coś tam" i na CW w paśmie 7 MHz osiągnął ponad 200Wat. Jeśli te tranzystory to potrafią t z dwóch można wyciągnąć 400. Tylko że ja chcę zacząć od pasma 28 MHz no i podpolaryzować bramkę tak aby przeniosło SSB. Trzeba spróbować bo pomimo ze to tranzystory z odzysku to mogą być użyteczne w naszych zastosowaniach.
Znalazłem ciekawy tranzystor i ma on ciekawe parametry. Okazuje się że pomimo ze chodzi do 30 MHz według danych są udostępnione pomiary nawet do 1000 MHz. czyli że jak się chce to możnai potwierdza to moją tezę że te wydłubane przeze mnie także dadzą radę > No może nie do 1000MHz ale do tych 50... powinny pójść. A plik jest tutaj
Tak ale to jest specjalna konstrukcja tranzystora pod w.cz. ona ma nawet źródło na obudowie a nie dren. Są mosfety które chodzą do kilku GHz np w stacjach gsm
@ SQ4AVS Masz rację. Ten tranzystor jest dedykowany do w.cz. No ale nie byłbym krótkofalowcem gdybym nie zrobił eksperymentu...
Jurek!
Z całym szacunkiem ale nie mogę uwierzyć własnym oczom. Czytam Twój wątek i nie mogę zrozumieć o co Ci chodzi. Zapytałeś forumowiczów o ich opinię przedstawiając własną na początek, odpisali podając argumenty a Ty wątpisz w ich rzetelność. I to na podstawie pomiaru "przyrządem" który zapewne jest testerem elementów z Alicośtam i z przyrządami nie ma nic wspólnego. Bo to, że wykazał diodę przykładowo może wynikać z błędu w modelu tranzystora germanowego. I to nie jest prawda, że „nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera”. Wielu inżynierów poświęciło wykształceniu znaczną część swego życia po to właśnie by rozumnie podchodzić do rozwiązywania problemów. Nie "na nosa", nie "na czuja" ale na bazie wiedzy i z pomocą przyrządów. I to co się komuś zdaje nie ma tu nic do rzeczy a negowanie tego jest po prostu nie na miejscu.
Od jakiegoś czasu nie czytam codziennie wszystkiego "jak leci" na Forum i oczekuję, że czegoś nowego się dowiem, pomogę radą lub po prostu zobaczę co aktualnie "jest modne". To może następnym razem odwróć kolejność, najpierw zrób, potem pomierz i na końcu opublikuj. Twoje "a nie mówiłem" będzie bezcenne dla potomnych a nam oszczędzi czasu na bezproduktywne analizy.
To moja opinia.