HomeMade

Pełna wersja: Wzbudzanie się nadajnika
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Czytając rózne opisy TRX-ów home made napotykam się na jeden problem, który pojawia się bardzo często : wzbudzanie się nadajnika.
Czy mógłby mi ktoś objaśnić, na czym polega ten problem. Jak się objawia? Jak lokalizować przyczynę wzbudzenia i jak ją likwidować?
A może jest jakaś literatura na ten temat?
Przejrzyj wszystkie moje artykuły i porady ze ŚR.
pzdr
No niestety nadajniki są bardzo trudne w uruchomieniu. Oczywiście są lepsze i gorsze, jedne bardzie się wzbudzają inne mniej.

Ja walczę np. teraz z Antkiem i okazuje się że mimo elementy są takie jak na schemacie, układy nie pracuje prawidłowo bo okazuje się ze tolerancja rezystorów i rozrzut wzmocnień tranzystorów, musze korygować rezystory, aby zmienić ich punkt pracy. Taka dokładność punktu pracy wynika też z faktu (mam nadzieje że nie gadam bzdur), że tranzystory mają słabe wzmocnienia w wysoki częstotliwościach i właśnie w dość dokładnym wysterowaniu bramki.

Poza tym ze względu na to, że jest to wysoka częstotliwość powstają sprzężenia zwrotne mimo braku fizycznych połączeń i np. trzeba zekranować pierwszy stopień wzmacniacza. Dodatkowo bliskie upakowanie elementów to pogarsza, stad na przykład warto sam wzmacniasz robić na oddzielnej płytce.

Mam nadzieje że nic nie pomieszałem, jestem niestety amatorem hobbysta i mogę coś źle tłumaczyć. Ale myślę że starsi koledzy mnie poprawią
Z Antka, Bartka i Antosia uzyskiwałem ponad 20W czystej modulacji bez żadnych wzbudzeń i bez dodatkowych wzmacniaczy. Jeszcze raz zachęcam do przeczytania w ŚR jak to zrobiłem.
pzdr
Ja nie twierdze (mimo ogólnych złych słów o tej kostrukcji), że mi się to nie uda. Mogłbym oczywiście porzerobić go według recept innych kolegów, ale uważam że skore koledze SP5AHT działa, bo w końcu oblikował go z takim wartościami elementów, to mnie też musi.
Napewno wadą tego wzmacniacza jest brak elementów regulacyjnych w obowdach tranzystorów (oprócz głównego PA).

Narazie, zajołem się Taurasmi kolegi Włodka, ale do Antka napewno wrócę

Krystian

Z Antosia 20W? Big Grin nie wierzę Big Grin JA jak go uruchamiałem na płytce AVT, to tam, (ciekawe czy ktoś się dopatrzył) jest drobny błąd nie pozwalający TRX-owi normalnie pracować. Chodzi o ścieżki przy przekaźniku. Plus zasilania, który zasila nadajnik i odbiornik, skierowany jest po prostu nigdzie Big Grin w miejsce, gdzie lutujemy nóżki przekaźnika (całą prawą czy lewą [nie pamiętam] stronę przekaźnika) nie jest podłączona żadna ścieżka. Na jednej z nóżek plus jest skierowany do masy Smile Nie bądźcie zdziwieni jeżeli po podłączeniu 10A prądu coś się spali, a dokładniej BUM!! hehe. Pozdrawiam!!
Jeszcze raz zachęcam do poczytania archiwalnych numerów ŚR w których opisałem Antosia Pancernika (tak go nazwałem) jak również inne artykuły np: na temat ARW do Antka w którym m. innymi jest recepta na wzbudzanie się nadajnika.
Wspomniany Antoś Pancernik bez obudowy zaraz po włączeniu miał 34 W (słownie:trzydzieści cztery), a po rozgrzaniu około 26W. Nie są to bajki. Tyle pokazały przyrządy. Po wsadzeniu do obudowy musiałem przedłużyć doprowadzenia tranzystora mocy, odrobinę rozstroiły się też obwody filtru PI nadajnika po założeniu ekranu i ostateczne moc wyniosła trochę ponad 20W.
pzdr
No nie mogę się na "antosia" napatrzeć bo jest "tajny specjalnego znaczenia"
Żeby go obejrzeć muszę go (płytkę) kupić i dopiero wtedy namacalnie błedy producenta usunąć.
Tak mam z AVT 5127 (TRx-2008).
Obejrzyć przed kupnem - nie da rady, a kota w worku wicej nie nabywam - szczególnie że w ukompletowaniu brak gaśnicy i okularów ochronnych.
Świat radio też do tanich nie należy - trzeba 3 dolary zapłacić żeby kilkadziesiąt stron reklam i artykułów sponsorowanych poczytać, a od czasu do czasu coś technicznie ciekawego znaleźć.
Wszystkie płytki TRXów tej firmy miały błędy, w pierwszych wersjach utrudniające w ogóle uruchomienie, a po poprawkach utrudniające podniesienie mocy do "uczciwej wartości"
Trzeba się z tym pogodzić, albo robić własną płytkę. Zasady projektowania prawidłowego pcb też podałem w swoich artykułach. AVT nadal robi to automatem - tu jest potrzebny pomyślunek i ręczna ingerencja w projekt pcb.
Jakiś czas temu dzwonił do mnie jeden z kolegów, który skorzystał z moich rad co do projektowania pcb i był bardzo zadowolony. Szkoda, że AVT nie skorzystał...
Google choć wspaniałe jednak nie wszystko wiedzą...

W ŚR nr6/2006 jest nieautoryzowany schemat jednej z wersji Antka z moimi poprawkami. Wzmianka, że poprawki są moje jest tylko w tekscie.
W ŚR nr 7/206 na str 50 jest opis Antosia pancernika, a w tym samym numerze na str56 jest schemat wzmacniacza zmodernizowanego dla mocy 30W.
Stron: 1 2
Przekierowanie