HomeMade

Pełna wersja: Pozioma delta - zadziała poprawnie?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam koleżanki i kolegów, czy taki układ anteny sprawdzi się? Szczerze mówiąc tylko to mogę powiesić /jeśli mi pozwolą/. Maszciki po 3 metry. Zasilanie dokładnie nad moim mieszkaniem / niebieska kropka/ Dookoła domu ulice i parkingi. Liczby na zdjeciu to odległości między kominami. Ponieważ mam już SP4NSJ, chcę w końcu wypróbować swoje SP5WW i Antki. Pozdrawiam i czekam na porady.
Marcin.[attachment=18021]
Kiedyś pracowałem na czymś podobnym - niespecjalne efekty, raczej tylko do łączności lokalnych - europejskich. Proponowałbym użyć tych kominów do konfiguracji anteny aperiodycznej ok. 81-82m długości, czyli rozciąć ją na ramieniu 40m i tamże tylko dać odcinki 2 x 10.5-11m. Na 1/3 całęj długości rozciąć i wstawić wstawić balun 50/200 do 50/450om i potem dowolna długość koncentryka 50om. Zagięcie pod kątem ok. 90st. będzie skutkowało mniejszą kierunkowością. W chwili wolnej pobawię się w symulację, bo też mam na coś podobnego ochotę - a już mam dość tej 25-letniej przerwy w nadawaniu Undecided

73s de Krzys'

P.S. Jeszcze jedna uwaga - kiedyś eksploatowałem taką, ale "wyprostowaną" antenę Long Widom. Pracowała wspaniale na wszystkich
pasmach i wcale nie potrzebna linka miedziana - wystarcza linka ze stali nierdzewnej np. z tych do wieszania bielizny. Trudno to przeciąć
albo zerwać, a i złodziej metali kolorowych się na to nie pochytrzy.
Antena delta to antena mająca wiele rezonansów. Ważny jest pierwszy rezonans bo np. kiedy masz na 3,520 MHz to co 3,520 MHz będziesz miał następny. I np. podstawa 3,520 no i potem 7,040, potem jakaś dziesiątka spoza naszych zakresów no i 14,080 potem... i tak dalej. Tylko ze powyżej 14 MHz już skuteczność jest ot taka sobie ale... antena tam wciąż dobrze "słyszy" więc warto ją powiesić. Powieś, złap pierwszy rezonans tam gdzie chcesz i powodzenia! Ja myślę że 3,550 można potem dociągnąć pi filtrem lub nawet skrzynką aby później wlazło pasmo w środek siódemki... Baw się dobrze!
Załączam plik symulacji mojego projektu anteny. Z niej wynika, że jak na tak prostą - jest niezła na pasma KF. W rozcięciu balun 50/300om. Przyjąłęm zawieszenie na wysokości 20m nad gruntem, ale przy przejściu do free space niewiele się zmienia. Ale symulacja daje wynik zbliżony. Trza pochodzić po dachach i podstroić. Plik załączony ma rozszerzenie *.txt - bo inaczej strona HM nie przyjmie. Do symulacji w MMANA należy zamienić to rozszerzenie na *.maa
Program MMANA do sciągnięcia friko po wygoglowaniu.

73s de Krzys'
[attachment=18028]
Przekierowanie