HomeMade

Pełna wersja: T41 - SDR TRX
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ukazała się książka na Amazonie o budowie od podstaw transceivera
w oparciu o procesor Teensy.


https://www.amazon.com/Software-Defined-...B09WYP1ST8

https://www.youtube.com/watch?v=JjUYg7RF...nel=RATPAC


Ta książka łączy zasady radia programowego (SDR) i cyfrowego przetwarzania sygnału (DSP) w jedną, czytelną formę i wykorzystuje tę wiedzę do budowy 20-to watowego 5-pasmowego transceivera T41-EP CW/SSB (SDT) z funkcjami nie zawsze spotykanymi w komercyjnych radiach kosztujących dziesięć razy więcej.

T41-EP to samodzielny SDT, który nie wymaga zewnętrznego komputera, laptopa lub tabletu aby z niego korzystać. T41-EP jest zasilany przez potężny mikrokontroler Teensy 4.1, który można programować za pomocą bezpłatnego środowiska Arduino IDE. EP to skrót od Experimenter's Platform, ponieważ T41-EP jest zaprojektowany wokół 7 małych płytek drukowanych. Małe rozmiary płytek pozwalają na skorzystanie ze specjalnych cen oferowanych przez większość producentów PCB.
Ponieważ projekt T41-EP jest całkowicie Open Source, masz dostęp do kodu źródłowego C, który kontroluje T41-EP, a także do schematów sprzętowych i plików Gerber (do tworzenia własnych płytek drukowanych). Jeśli chcesz, prefabrykowane płytki PCB ze wszystkimi urządzeniami SMD już na PCB są dostępne w 4SQRP (szczegóły na stronie http://www.4sqrp.com/index.php).
Ciekawy projekt.

Aczkolwiek nie znalazłem ani kodu, ani schematu, ani nawet płytek na stronie http://www.4sqrp.com.

Ciekawy sposób na Open Source i Open Hardware ;-).

pozdrawiam
Witek.
(16-04-2022 15:56)SP3JDZ napisał(a): [ -> ]Ciekawy projekt.

Aczkolwiek nie znalazłem ani kodu, ani schematu, ani nawet płytek na stronie http://www.4sqrp.com.

Ciekawy sposób na Open Source i Open Hardware ;-).

pozdrawiam
Witek.

Też nie znalazłem, ale to świeża wiadomość to może się dopiero pojawią.

Tu coś piszą:
https://groups.io/g/ucx/topic/t41_ep_dsp...7210867483

że schematy są w książce, a zostaną opublikowane po "Hamvention in Dayton".
Płytki są też ponoć w "trakcie".
(16-04-2022 16:10)SP9RQA napisał(a): [ -> ][...[schematy są w książce, a zostaną opublikowane po "Hamvention in Dayton".[...]

Schematy co prawda są w książce, ale bardzo nieczytelne... Undecided
Autorzy zamieścili wszystkie obrazki z książki w katalogu
SCHR Files na grupie SCHR, ale jakość plików .JPG też nie jest zbyt dobra (da się odczytać... ;-)

Ksiązka liczy ponad 400 stron i opisuje konstrukcję T41-EP (to EP oznacza Experimenters Platform) przy okazji omawiania szeregu zagadnień z dziedziny SDR i DSP, głównie z praktycznego punktu widzenia.

Moim zdaniem książka jest niezła. Drukowana chyba w systemie "druku na żądanie", bo zamówiłem ja na Amazon 3 maja i tegoż dnia została wydrukowana, wysłana z Baltimore (US), a po tygodniu mam ją na biurku. :-)

Poniżej skan (kiepski, bo nie chciało mi się "odpalać" skanera do książek...) spisu treści, dla zorientowania się w zawartości. Według informacji autora, książka nie będzie dostępna online, ale chyba można ją kupić w wersji na Kindla (?)
Pliki software i wszystkie gerbery będą dostępne na grupie SCHR w tygodniu po FDIM (czyli pod koniec maja br.) - info autorów na SCHR. Poczekamy - zobaczymy... :-)
(16-04-2022 15:56)SP3JDZ napisał(a): [ -> ][...] nie znalazłem ani kodu, ani schematu, ani nawet płytek [...]

Zgodnie z zapowiedziami, autorzy opublikowali na grupie https://groups.io/g/SoftwareControlledHamRadio/ komplet plików do projektu "T41-EP SDT" (źródła kodu, gerbery do produkcji PCB, schematy w pdf-ach i pliki DipTrace).

"Dobrzy ludzie" skopiowali to wszystko na githubie: https://github.com/peterbmarks/T41-EP-SDT skąd można pobrać, bez konieczności rejestracji na groups.io...

Jak było wcześniej wiadomo (np. z książki ;-) podstawą kodu jest oprogramowanie odbiornika Convolution SDR autorstwa Franka Dzioka DD4WH i innych.
Wywalone zostały fragmenty dotyczące m.in. RTTY czy FM a dodane nadawanie, CW (które coś "nie do końca działa"...), system menu.

Zaś w temacie "technika programowania mikroprocesorów"... Cały program DD4WH jest w jednym pliku (tak!) - to jest jakieś 18 tysięcy (tak!) linii kodu...
Dla potrzeb T41-EP zostało to podzielone na 21 plików .cpp, ale większość jest pisana w C... Niestety, plik definicji i deklaracji pozostał jeden (SDT.h), co znakomicie utrudnia analizę...

Stan oprogramowania określiłbym na "beta 2" (prototyp produkcyjny) ;-) Nie bez powodu w nazwie jest "-EP" czyli Experimenters Platform... Jeśli ktoś szuka "gotowca" SDR TRX-a, to niech raczej sięgnie po inne projekty, albo jeszcze poczeka kilka (?) miesięcy na wersję 2.0 T41-EP :-)


[attachment=17698]
Przekierowanie