HomeMade

Pełna wersja: Generator impulsów pikosekundowych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Lepiej by było napisać "sub-nanosekundowych".
Na innym forum było pytanie o tranzystor 2N2369A. Okazało się że do generatora impulsów. Wtedy (a było to całkiem niedawno) tego nie potrzebowałem ale rychło okazało się że potrzebuję. W TME ten tranzystor jest, więc lutownica w dłoń, kilka elementów i powstało takie coś:

[attachment=17559]

Jak widać konstrukcja prosta niemalże jak budowa cepa - wzorowana na czymś podobnym do tego https://www.jensign.com/avalanchepulsegenerator/
W kolektorze rezystor 1Meg do zasilania i 4.7pF do masy, w emiterze 100 omów, w bazie 10k i 120p do triggerowania (może później spróbuję).

Trochę trudno było znaleźć źródło napięcia (akcja lawinowa dla tego tranzystora zachodzi gdzieś powyżej 60V) a działa tak (skala napięcia jest 1V/div, nie 10V/div)
[attachment=17560]
Jest niestety spory spory "jitter" względem wysokości impulsów ale chyba mogę z tym żyć. Pewne zmiany może da zmiana rezystora w kolektorze lub znalezienie źródła większego napięcia.

[attachment=17561]

Na moje potrzeby byłoby dobrze skrócić jeszcze czas narastania kilka razy ale nie wiem czy się da, może koledzy mają jakieś doświadczenia, jeśli tak to chętnie przyjmę.
Aha, pomiar był dokonywany bezpośrednio na wejściu oscyloskopu (bez kabli i sondy bo tę mam tylko do 200MHz). Sam oscyloskop 3GHz pasmo, 5Gsps, więc samo zbocze i kształt może być już zaburzony przez trochę "słaby" sprzęt Big Grin
Przekierowanie