Jest to antena wielodipolowa , zasiana jednym fiderem i balunem 1:1 , dipole wykonane są z linki antenowej miedzianej 1,5mm , w moim przypadku są zestrojone na część cw. Ważne jest oddalenie końców dipoli na minimum 3 metry , w moich warunkach mogłem to zrobić tylko na pasmo od 1,8 do 14Mhz i mogłem dostroić każdy dipol z osobna a od 18 -28 MHz antena zachowuje się jak szerokopasmowy dipol.
Pozdrawiam Stanisław SP1CWL. [
attachment=17428][
attachment=17429][
attachment=17430][
attachment=17431]
Proszę, wyjaśnij jak rozumieć następujący fragment opisu: "Ważne jest oddalenie końców dipoli na minimum 3 metry ," .
(02-10-2021 11:51)SP9SNC napisał(a): [ -> ]Proszę, wyjaśnij jak rozumieć następujący fragment opisu: "Ważne jest oddalenie końców dipoli na minimum 3 metry ," .
Witam
dipole wychodzą z jednego miejsca a koniec jednego dipola należy oddalić od następnego dipola na min.3metry , najlepiej jak ta antena wisiała by w kształcie piramidy i taki kształt jest publikowany w naszej literaturze , tylko w tej chwili nie pamiętam gdzie.
Pozdrawiam Stanisław SP1CWL.
Witaj,
na jednym ze zdjęć widać fragment anteny a'la dipol Nadienienki tyle że jak widać zasilony od końca, czy to także fragment tej anteny czy coś innego?
(05-10-2021 9:39)SP9BSL napisał(a): [ -> ]Witaj,
na jednym ze zdjęć widać fragment anteny a'la dipol Nadienienki tyle że jak widać zasilony od końca, czy to także fragment tej anteny czy coś innego?
Witam
jest to antena stożkowa i używam ją do odbiorników radiofonicznych i do radia detektorowego a skan pochodzi z broszury " KRÓTKOFALOWE ANTENY ODBIORCZE "
do stosowania w systemie ostrzegania o zagrożeniu z powietrza.
[
attachment=17439]
Pozdrawiam Stanisław SP1CWL.
Ciekawa bo łatwiejsza do wykonania od Dipola Nadienki,. Przynajmniej takie jest założenie.
Czy to nie na niej zaprojektowano tzw. anteny więcierzowe?