HomeMade

Pełna wersja: Przestrojenie PA z 81 na 50 MHz
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam taki wzmacniacz działający na 81,36 MHz. Do tej pory zajmowałem się wzmacniaczami na znacznie mniejsze częstotliwości, dlatego chciałbym się z Was spytać, które elementy (w zasadzie głównie kondensatory) należałoby tu wymienić przy przejściu na 50 MHz i na co zwrócić uwagę.
Obawiam się że na pcb zostaną tranzystory, bias, elementy zasilania pozostałe trzeba będzie dopasować do pracy na 50 MHz.
Zamieść foto pcb da to pogląd na sposób wykonania.
Płytka wygląda tak jak na zdjęciach https://twitter.com/m1bxf/status/1023209680800292864
Dzielnik i sumator na pewno wymaga dostrojenia, ale główne transformatory chyba mogłyby zostać? Nie zależy mi na znamionowej mocy wyjściowej.
Na pewno do wymiany kontur wejściowy L1 plus kondensatory oraz kontur wyjściowy L10 plus kondensatory. Musisz sobie policzyć oba kontury ( od nazwy filtr konturowy czyli pasmowoprzepustowy) i bedziesz wiedział co i jak. Cewka wyjściowa musi byc także nawinięta srebrzanka "jedynką" tylko liczba zwojów i srednica powinna być wieksza. Mozna to ustalic doswiadczalnie. Zaczynasz od siedmiu zwojów nawinietych na wiertle cylindrycznym o średnicy 12 mm plus dwa trymery po 80 pF. Budujesz ataki kontur , podłaczasz nano VNA i wstrajasz w pasmo. Pomiedzy zwojami musisz zostawić odstępy równe średnicy drutu. Potem trymerami ustawiasz pasmo. Następnie mierzysz pojemność trymerów i zastępujesz kondesatorami stałymi na jak najwieksze napięcie pracy ( kondensatory nadawcze). Następnie podłaczasz nadajnik a z tyłu sztuczne obciążenie i wykałaczką delikatnie na zmniejszonej mocy poruszasz zwojami aby dostroić na maksa w środku pasma lub np. 50,110 MHz( wycinek DX) Po zestrojeniu wyjśćia bierzesz się za wejście. A to dlatego w takiej kolejnośći żeby zapbiec "wystrzałowi" tranzystorów. Bo jeśli bys najpierw zestroił wejśćie a "zapomniał" o wyjściu to wtedy dostrojenie spowodowałoby wzrost mocy a niedostrojone wyjście "pozostawiło by" całe 80 Watów lub znaczącą jego część "w tranzystorze" i nastąpiło by zniszczenie. Dlatego zawsze najpier w" otwieramy kran" na wylocie aby pozbawic układ "cisnienia" i aby wszystko przeszło na sztuczna antenę. To na razie tyle. Baw sie dobrze, i uważaj na prądy pracy tranzystorów!
W powyższy sposób można to mocno przekombinować. Należy zacząć od uruchomienia urządzenia tak jak jest na częstotliwości 81MHz. Jeśli masz taką możliwość, to po uruchomieniu zmieniaj częstotliwość sterującą w dół, ale też w górę, aby zobaczyć jak szeroko to pracuje beż żadnych przeróbek.Może się okazać, że układ zadziała bez lub z bardzo niewielkimi przeróbkami. Do uruchomienia użyj zasilacza z szybkim ogranicznikiem prądu. Od strony sterującej też potrzebny jest dodatkowy wzmacniacz szerokopasmowy, np chiński o mocy 1,5-3W. Wysterować to możesz z jakiegokolwiek analizatora ustawionego w opcję generacji stałej częstotliwości Jak już to uruchomisz, to na wyjściu zamiast typowego sztucznego obciążenia podłącz tłumik mocy 40dB lub nawet 50dB. Teraz możesz podłączyć analizator obwodów do wyjścia tłumika. Podczas przemiatania częstotliwości na brzegach pasma nie będzie wystarczającego wysterowania, dlatego na czas mierzenia należy zwiększyć prąd spoczynkowy do klasy A.
Dopiero po powyższych pomiarach będziesz wiedział na czym stoisz i zastanowisz się czy jest potrzebne przestrojenie i od czego je zacząć.
Umieść pomiary na forum, to pomyślimy wspólnie.
Dzięki za odpowiedzi. Tak też wstępnie planowałem, wystartować od częstotliwości znamionowej wzmacniacza (czy w ogóle działa), a potem sprawdzać jak będzie niżej. Z TRX-a wychodzi mi 0 dBm w szerokim zakresie, więc nie ma problemu, wzmocnię 20 dB i powinno chyba wystarczyć, a jak nie, to do znamionowych 30 dBm. Muszę tylko sprawdzić maks. dopuszczalną moc na wejściu nanoVNA - chyba, że ktoś szybko może mi podać Smile O wynikach oczywiście poinformuję.
Witam
Koledzy max moc jaką można podać na wejście C1 Nanovna to -10dBm !
Ja znalazłem informację, że 0 dBm, sprawdziłem i wszystko działa jak należy.
SA612 ma IP3 na poziomie -13dBm, na drugim wejściu (do pomiarów S21) w wersji NanoVNA-H jest tłumik 20dB, reszta to arytmetyka i kalibracja.
Charakterystyka filtra od 45 do 100 MHz wygląda jak w załączniku. Mierzyłem przy niskim wysterowaniu (wyjście z nanovna +26dB) i napięciu zasilania ok 15 V
Przekierowanie