HomeMade

Pełna wersja: Transceiver 40/20m "DB4020" wg EA3GCY
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry, zakładam mój kolejny wątek ponieważ na warsztat trafił transceiver dwupasmowy 40/20m "DB4020" autorstwa EA3GCY.

Jest to transceiver SSB z możliwością dołożenia modułu obsługującego telegrafię.

Wyposażony jest w S-meter oraz układ AGC. Dodatkowo generator VFO jak i BFO obsługiwany jest modułem Si5351 sterowany Atmegą 328P.

Więcej informacji na stronie EA3GCY.

Prace ruszyły, na razie wlutowałem rezystory oraz kondensatory 100nF.

Zapraszam do udziału w relacji z budowy Wink

[attachment=17130]

[attachment=17131]

73! , Grzegorz
Układ zmontowany czeka na uruchomienie Wink

[attachment=17157]

73! , Grzegorz
Pierwsze próby za mną. Słychać w modulacji charakterystyczny dźwięk dla generatora opartego na Si5351, po za tym lepszą modulację uzyskałem dla pasma 20m niż 40m, oceńcie sami proszę, wydaje mi się ,że mam źle ustawione BFO w jednym i drugim paśmie, możliwe że też tu chodzi o offset na rezonatorze kwarcowym od Si5351.

W załączniku oscylogramy oraz próbki modulacji.

Przy napięciu 13,8V uzyskałem ok. 5,5W dla pasma 20m oraz ok. 7,3W dla pasma 40m. Będę działał dalej, czekam i proszę o sugestie.

[attachment=17158]

[attachment=17159]

73! , Grzegorz
Skorygowałem częstotliwości i jest znacznie lepiej.
Zamieszczam próbki po korekcji "20m poprawione" oraz "40m poprawione". Jest lepiej.
Pierwsze testy pod anteną wypadły pomyślnie.

W paśmie 20m nawiązałem łączność z Niemcami.

W paśmie 40m niestety z nikim ze względu na ogromne zakłócenia.

W teście wykorzystywałem anteny "balkonowe".

Następny krok to zamknięcie całości w obudowę i próby pod normalną anteną.

Poprawiłem też ostatecznie jakość modulacji, bardzo ważna jak nie kluczowa jest tu kalibracja rezonatora kwarcowego w module Si5351 co z resztą zostało opisane w instrukcji, po włączeniu transceivera do zasilania musi minąć jakieś 5min by rezonator ustabilizował się temperaturowo.
Po tym zabiegu jakość modulacji poszła wyraźnie w górę.

[attachment=17172]

73! , Grzegorz
Moim zdaniem pełen sukces Smile
W weekend podłączyłem DB4020 pod antenę delta loop 41m i rozpocząłem przeprowadzanie QSO, finał? 35 łączności (17 w paśmie 20m oraz 18 w paśmie 40m).

Zamieszczam mapę stacji z którymi przeprowadziłem łączność. Najniższy raport jaki otrzymałem to 51, najwyższy 59. Jestem szczęśliwy Big Grin

Cały czas czekam na obudowę.

[attachment=17173]

73! , Grzegorz
Cześć Grzegorz,

Czy możesz proszę podać pobór prądu przy RX oraz TX. Zakładam że ta Delta Loop 41 wisi horyzontalnie, jak wysoko?

73 Marek
Dzień dobry Marku, co do poboru prądu na Rx jest ok. 100mA w paśmie 40m oraz ok. 130mA w paśmie 20m (różnica pobieranego prądu w odbiorniku pomiędzy pasmami wynika z dodatkowo załączonych przekaźników). Nadajnik w paśmie 20m pobiera ok. 1A zaś w paśmie 40m dochodzi do ok. 1,2 - 1,5A.

Delta wisi horyzontalnie między trzema drzewami, niestety dość nisko, 6m nad ziemią.

73! , Grzegorz
Otrzymałem obudowę, projekt uważam za zamknięty, mogę z niego w pełni korzystać.

Standardowo jak to przy moich konstrukcjach wrzucę niebawem link do podsumowania w formie wideo prezentacji z nagranym filmem z przykładowej łączności, dziękuję za uwagę, pozdrawiam Wink

[attachment=17183]
[attachment=17184]
[attachment=17185]


73! , Grzegorz
Zamieszczam obiecany film końcowy:





73! , Grzegorz
Przekierowanie