HomeMade

Pełna wersja: PI TUNER
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,
były skrzynki T, L, PI i inne - więc wrzucę swoją.
Układ PI;
Zastosowałem dołączane pojemności, żeby zwiększyć dokładność strojenia.
C1 - 220pF >4kV dysk
C2 - 470pF >4kV dysk
C3 - 1000pF >4kV dysk
C4 - 220pF >4kV dysk
C5 - 470pF >4kV chwilowo czekoladka ( brak dyskowego )
C6 - 1000pF >4kV ceramik ( brak dyskowego )

Cv - oba 15-264 pF; 2,3kV
Przełącznik 25 pozycji; 2x 250V 2A
Cewki:
Większa to 41 zw srebrzanką 2mm ( kupiłem gotowca )
Zastanawiałem się jak podejść do sprawy odczepów, opinie kolegów wykonujacych podobne konstrukcje były zgodne: "wykonaj tak żeby dostroić antenę na danych pasmach".. więc:
pierwsze 10-11 odczepów co 1zw, dalej co 2 i 3zw

mniejsza to 4zw nawinięta na 18650 Smile odczep 2zw (50MHz) i 4zw ( 28 MHz )
(jeśli ktoś ma uwagi jak wykonać tą cewkę lepiej to chętnie sprawdzę inne rozwiązania ).

Ustrój pomiarowy to tandem match + wskaźnik krzyżowy.

[attachment=16937]


[attachment=16938]

Schemat:
[attachment=16939]
Witam - mostek pomiarowy fabryka czy Twoja konstrukcja
pozdrawiam Jacek.
Mostek pomiarowy kupiłem od jednego z Kolegów na spotkaniu/giełdzie w Pszowie.
Nie fabryka, a zestaw do samodzielnego montażu Smile
Dzięki za info a możesz na pw napisać od kogo?
pozdrawiam Jacek.
Wykonanie bardzo udane ale zastanawia mnie Twój układ. Czyżby wymienione w opisie kondensatory były cały czas włączone a zmiana pasm odbywała się wyłącznie zmianą odczepu cewki?
Cześć,
Rzeczywiście popełniłem błąd przy rysowaniu. Pominąłem "drobny" szczegół - przełączniki.

Niżej prawdziwy schemat z pominięciem układu pomiarowego:
[attachment=16942]
Ok, teraz wszystko jasne!
Dodam również, że układ PI w odróżnieniu do T raczej nie daje możliwości strojenia na kilku różnych indukcyjnościach jednej częstotliwości. Trzeba "trafić" w konkretny odczep. Exclamation

I tak np. dla pasma 80m trzeba dołączyć od strony TRX'a 220p + 470p lub 1000p zależy jaką antenę się posiada. U mnie jest to 20m LW więc 1000pF. pojemność na wyjściu tylko regulowanym C dla minimalnego swr. Idea

Generalna zasada:
ANT<50ohm >> zwiększenie pojemności od strony TRX
ANT>50ohm >> zwiększenie pojemności od strony ANT

Okazało się ( w przypadku tej anteny ), że pojemności które wsadziłem to nadal zbyt mało żeby dostroić 160m. Exclamation

Testy skrzynki w porównaniu do fabrycznej typu T dały zaskakująco pozytywny rezultat - wycinanie sporej części QRM'ów. Jest to odczuwalne zwłaszcza na niższych pasmach.

Pusta przestrzeń, która została po lewej stronie posłuży na przełącznik do kilku anten. Oraz przełącznik Bypass/Tune
Kondensatory zmienne bardzo porządne. Konstrukcja amatorska czy fabryka?
R.
Przekierowanie