HomeMade

Pełna wersja: Generator 5,4 MHz
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam! Potrzebuje generatora TCXO do FT80C o takiej częstotliwości. Chciałbym zobaczyć czy efekt bedzie widoczny. Nie zalega komuś w szufladzie? Może jakaś wymiana?
Skoro nie można zdobyć 5,4 MHz moze ktoś ma 5,735 MHz fajnie by było zeby to było "SFU' ( taki generator w blaszce) Popatrzcie proszę po szufladach, moze ktoś ma?
Wykonaj stabilny generator VFO (mechanicznie) do tego FLL którym stabilizujesz częstotliwość 5.4MHz i masz interesującą/potrzebną tobie częstotliwość do badań bez śmieci i prążków...koszt 30/50zł lub mniej bo każdy ma graciarnie przez lata gromadzoną. Możesz w większym zakresie przestrajać a FLL będzie stabilizował .Najtańszy sposób żeby sobie każde ustrojstwo HM stabilizować, płynne przestrajanie. Takim sposobem mam stabilizowane VFO i syntezę trx-a, samoróbkę ze niestałością częstotliwości sygnału w granicach 100Hz na dobę-mieszczę się stabilnością w średniej klasie urządzeń fabrycznych. Może być lepiej kwestia dokładniejszego wzorca FLL (kwarc 10 Mhz z szrotu). Układ się mieści w obudowie głowicy zintegrowanej od telewizora. Będziesz miał stabilną częstotliwość do sprawdzenia twojego problemu (stabilizacja/układ w moich postach).
73!
@SP5CII Ja wiem. Tylko że to ma być generator do stabilizacji już zbudowanej i pracującej syntezy do TRXa FT 80C czyli morskiej wersji FT747GX. Ja ma TCXO typu SFU i od biedy bym to zastosował ale musiał bym wymienić kwarc na 5,735 MHz a ten jedyny jaki mam odjechał na jakieś dwa do 3 kHz w górę i w żaden sposób nie mogę go ustawić. Owszem istnieje prawdopodobieństwo że rozjechał się dzielnik pojemnościowy ale szczerze wątpię bo radio ma już tyle lat że... Tak to jest podczas reperacji starych gratów.
Jak 3kHz to da się go przeciągnąć w dół. ja przeciągałem kwarce do 5khz. indukcyjność z kwarcem i rdzeń pewnie pójdzie. Z stabilnością /niestałości może być problem za dużo elementów niestabilnych/pierwszy rdzeń i wpływ zewnętrznego pola magnetycznego od transformatorów w pobliżu (najstabilniej /duża dobroć, na kondensatorach styrofleksowych (skrzętnie zbierałem). Przy FLL jak się bawiłem zależało od wzorca kwarcowego.
Sprawdź pojemności ,jak masz styrofleksy ,powinno pojechać do dołu. Doklej pojemności i zobacz co się będzie działo z częstotliwością. Jak do kwarcu (płytki daje się dostać i mechanicznie płytka jest stabilna) odrobina /potarcie złotem z obrączki ślubnej powinno obniżyć częstotliwość (tak przestrajałem w dawnych czasach kwarce do filtrów jedyna stabilna metoda w funkcji czasu).
Powodzenia 73!
Najpierw to wyjmę kwarc i sprawdzę w moim własnym autorskim próbniku. Jeśli odjechał to trudno jeśli to pojemności to mam TCXO ( SFU ) od 10,5 MHz i zamienię na TCXO. Ma jeszcze poczekać bo Pani w firmie radiokomunikacyjnej obiecała przepatrzeć stare "pamiątki" w magazynie. Chyba musze kupić duuuuuuużą czekoladę o ile znajdzie taki wzorzec. Ale wole juz to jak pruć generatory w radiu. To cholerne SMD to prawdziwe przekleństwo.
Przekierowanie