HomeMade

Pełna wersja: ILER-20 v3 QRP SSB Transceiver Kit
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dzień dobry, zakładam ten temat ponieważ rozpocząłem budowę "Iler-a".

Autorem projektu jest Javier Solans EA3GCY.

W zestawie otrzymałem płytkę drukowaną PCB oraz komplet elementów.

Dla niektórych użytkowników jest to konstrukcja dobrze znana, nie będę się o nim rozpisywał, tutaj znajduje się schemat wersji 20m.

Wybrałem wersję 20m, jest jeszcze obecnie w sprzedaży wersja 40m. "Iler-a" będę składał w standardzie bez żadnych większych modyfikacji jedynie generator VXO zamienię na syntezę od SP2FP.

Prace ruszyły, na dzień dzisiejszy wlutowałem rezystory, kondensatory oraz podstawki pod układy scalone. Złożyłem oraz uruchomiłem również syntezę.

Generalnie nie spieszy mi się z budową ale chciałbym ukończyć "Iler-a" najpóźniej do końca kwietnia tego roku.

Zapraszam do relacji.

[attachment=16772][attachment=16773][attachment=16774][attachment=16775]

73! Grzegorz
Jednego dnia wykonałeś sporo pracy.Myślę,że ukończysz składanie szybciej jak zakładasz.
SPO3O2OL - akurat miałem wolny weekend Wink
Prace idą do przodu, "Iler" został złożony, teraz najważniejsze, należy całość uruchomić.

W chwili obecnej chciałem zobaczyć jak wygląda przebieg z generatora BFO, nie jest to idealna sinusoida (wręcz zniekształcona) lecz trzyma swoją częstotliwość.
Powiem szczerze brakuje mi praktyki w tym temacie dlatego nie wiem dlaczego tak to wygląda a nie inaczej, może ze względu na prostotę generatora?
Wtórnik emiterowy na BC547.

Wygląda to tak:

[attachment=16809]

Dla porównania oscylogram z generatora BFO na układzie MC3362P:

[attachment=16810]

A tutaj podpięty sygnał z BFO do miernika częstotliwości w celu porównania wartości mierzonej oscyloskop - miernik:

[attachment=16811]

Dalsze prace w przyszły weekend o ile czas pozwoli.

P.S. SP9XW na swojej stronie w temacie konstrukcji "TRX Kacper" zamieścił zdjęcie sygnału BFO, jest to przebieg niemalże identyczny jaki uzyskałem, schemat BFO jest również niemalże identyczny. "TRX Kacper" w wykonaniu SP9XW

73! Grzegorz
Dzień dobry, "Iler" odbiera i nadaje!

Na razie w warunkach "laboratoryjnych" pod sztucznym obciążeniem i ze źródłem sygnału audio pochodzącym z generatora akustycznego 1kHz.

Wycisnąłem z niego 4,9W (wskazania z miernika mocy) zaś 4,86W jest to wynik z wyliczenia zgodnie ze wzorem P=〖Vrms〗^2/R

Napięcie zasilania 12,5V. Pobór prądu powyżej 1A podczas nadawania zaś 0,2A podczas odbioru.

W chwili obecnej czekam na dwa rodzaje mikrofonów z AGC, będę je testował niebawem.

Co do odbiornika na kawałku druta odebrałem rosyjskojęzyczną stację pracującą w okolicach 14,174MHz, oraz CW mniej więcej na 14,025MHz.

A teraz chciałbym przytoczyć pewną krótką zabawną (godzinę temu nie było mi do śmiechu Tongue) historię związaną z "Iler-em".

Podczas strojenia pomyliłem cewki, indukcyjność w torze odbiornika stroiłem podczas nadawania a indukcyjności w torze nadajnika stroiłem podczas odbierania. Nie wiedziałem czemu mam tylko 0,7W mocy. Człowiek uczy się całe życie Wink

Następna aktualizacja to już chyba będzie podczas finału jak zamknę całość w obudowie (bardzo nie lubię tego robić, nie mam takich zdolności, przystosowywanie obudowy do danego urządzenia zawsze u mnie wywołuje podwyższenie ciśnienia).

Wynik z oscyloskopu:
[attachment=16831]

"Stół laboratoryjny" (niestety nie mam za wiele miejsca w domu):
[attachment=16832]

73! , Grzegorz
Dobra wiadomość.Potwierdziłeś,że Ilera można szybko ożywić.
Trochę qso w wersji labor da frajdę i będziesz wiedział czy tx nie ulega wzbudzeniom,później do pudełka na które się zdecydujesz i ponowna zabawa.
Stosując syntezę można przeprowadzić doświadczenie jak rtx zachowa się z Gfn na przeciwnym zboczu drabiny i Vfo pracującym powyżej odbioru.
Kolejne testy z mojej strony, podłączyłem do "Ilera" mikrofon z AGC oraz sztuczne obciążenie, nie będę się rozpisywał, wydaje mi się ,że film oddaje to co chciałem pokazać Wink

Przy gwizdaniu do mikrofonu mam jakieś ~ 6,3W zaś w spoczynku (powiedzmy ,że w ciszy) jakieś 50mW. Nie jest źle.





73! , Grzegorz
Witam!

Zastanawia mnie co się "ciągnie" w zarejestrowanym sygnale w momencie kiedy przestajesz mówić?
Przez jakąś chwilę (ok. 1-2 sek), pomimo braku fonii, widać silną nośną. A ponieważ używasz mikrofonu z AGC to efekt powinien być odwrotny, silny sygnał akustyczny w kierunku mikrofonu powinien tłumić wzmocnienie i efekt ewentualnej nośnej powinien pojawiać się narastająco. W tym przypadku jest odwrotnie, po silnym sygnale akustycznym zostaje jakiś śmieć po czym sygnał zanika do szumów.

Czy słuchałeś tego sygnału na jakimś odbiorniku i zarejesttrowałeś jakiś 'ogon' w momencie kiedy przestajesz mówić? Może to jakiś efekt uboczny AGC tego mikrofonu?
Spróbuj zarejestrować sygnał z pasywnym mikrofonem, ciekawa byłaby także obserwacja obwiedni sygnału a wiec z podstawą czasu ustawioną na zakres częstotliwości akustycznych (np. 1ms/działkę)

L.J.
SP6FRE - dziękuję za wiadomość. W wolnej chwili postaram się to sprawdzić, mam jeszcze jeden mikrofon z AGC lecz na innym układzie oraz zwykłą wkładkę bez elektroniki.

Myślę ,że zrozumiałem o co Ci chodzi, na szybko bez testów podejrzewam ,że jest to spowodowane zbyt silnym wzmocnieniem mikrofonu, płytkę trzymałem w ręku "macając" ją i może to powoduje taki efekt, również może być tak ,że oscyloskop nie nadąża i w momencie gdzie jest "cisza" on dalej pokazuje przebieg sygnału.

Sprawdzę to, dzięki.

73! , Grzegorz
Witam!

Po dokładniejszym przyjrzeniu się zapisowi wydaje się, że ten efekt to faktycznie cieknąca nośna.

Przyczyn może być kilka:
- źle ustawiona częstotliwość generatora nośnej w stosunku do zbocza filtru
- niezrównoważony modulator (najbardziej prawdopodobne)
- zakłocenia w torze fonii o stałym natężeniu (np. przydźwięk sieci).

Brak zrównoważenia modulatora może wynikać w ogóle z nieprzeprowadzenia tej operacji. Najlepiej jest to zrobić w trybie nadawania z odłączonym mikrofonem lub ze zwartym weściem mikrofonowym z użyciem zewnętrznego odbiornika lub na oscyloskopie. Tu do równoważenia służy potencjometr P2. Oczywiście nalezy ustawic poziom nosnej na minimum. Jeśli minimum nie jest istotnie mniejsze niż poziom sygnału z włączonym mikrofonem (100 razy lub więcej) to może przyczyną jest wadliwy element dołączony do nóżek 1 i 2 Ic1 - np. źle wlutowany kondensator elektrolityczny C11 (zamieniona biegunowość).
Czy w ogóle przeprowadzałeś procedurę równoważenia modulatora (str. 30 instrukcji -> Adjustment of Balanced modulator (carrier suppression))

Przydźwięk sieci najlepiej wyeliminować zasilając urządzenie z akumulatora. Jeśli stan pracy na akumulatorze nie różni się od pracy na zasilaczu to raczej nie ten problem.

Żle ustawiona nośna daje się także odczuć przy odbiorze. Jeśli sygnał jakiegoś sygnału nośnej z pasma słyszysz z obu stron jednakowo głośno to zapewne nośna jest źle ustawiona.

L.J.
Stron: 1 2
Przekierowanie