HomeMade

Pełna wersja: Kwadraturowy podzielnik sygnału dla 70cm
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Poszukuję splitera na pasmo 70cm, 50 omowego, który da mi wyjście kwadraturowe, tzn 0 i 90stopni albo -45* i 45*.

Mogę zrobić coś jak tu:
İmage,
robiłem taki dla m.cz., nie wiem czy nie będę miał trudności z dyskretnymi elementami na 432MHz.

Mógłbym zrobić coś takiego:
İmage
ale nie mam kabla 35 omowego :/

Na to pasmo linie paskowe raczej będą zbyt duże (wszak kabel zawsze można lekka zwinąć),
może zwykła linia opóźniająca tj 1/4 lambda będzie wystarczająca (poprzedzona spliterem). Kabel dobry mam, mam jak dostrzyc przy pomocy vna-2.
Ale może koledzy mają jakieś inne praktyczne pomysły?

Pozdrawiam
Rozumiem, ze to ma być do homodyny nadawczej dającej sygnał dla up-convertera do łączności przez Q-100.
W tym momencie bardziej bym pomyślał o spliterze od razu na 2,4GHz takim jak na drugim załączniku. Na tym paśmie nie będzie to już zbyt duże.
Do odbioru wykonałbym homodynę odbiorczą na 739MHz z podobnym spliterem.

Przesuwniki fazy na kabelkach koncentrycznych były powszechnie stosowane w modulatorach kwadraturowych w pierwszych radioliniach cyfrowych z modulacjami QAM.
Skoro tam się to sprawdzało to i przy modulacji analogowej też powinno. Na końcu kabelków dałbym jednak trymery do precyzyjnej regulacji fazy, a także tłumiki do wyrównania różnicy poziomów. Kabelek dający 90 stopni musi być dłuższy i wnosi odrobinę więcej tłumienia.
W radioliniach stosowano najcieńsze kabelki teflonowe nawinięte na szpulkę. Teflon zapewnia dobrą stabilność takiego przesuwnika.
Tak, homodyna nadawczo - odbiorcza ale bezpośrednia, na 70cm na początek - chcę potrenować, wolę zacząć od niższego pasma (no i są zawody FT8 w najbliższą środę, kabel tnie się szybko, hi)
Bazujące na tym: https://www.eevblog.com/forum/rf-microwa...-to-screw/
I na tym:
http://lea.hamradio.si/~s53mv/zifssb/block.html
Generalnie pomysł uważam za świetny. Dwukrotnie mniejsza częstotliwość generatora upraszcza wiele rzeczy, linie długie nam wycinają harmoniczne z mieszania, prosty design. Są straty, na UKF może to "przekombinowane" ale na mikrofalach już nie aż tak Smile. Chodzą "słuchy" że takie Si5351 działa jeszcze do 260MHz, raczej (ale tego nie wiem) nie wygeneruje I/Q, bo gdyby tak to odpada ten 90* splitter.
Drugą połowę TRXa można w dzisiejszych czasach pominąć i zastąpić choćby modułem cyfrowym IQ od Husarka lub innym SDRem.
Fajne czasy nastały...
Przekierowanie