HomeMade

Pełna wersja: MINI PA 70W z Aliexpress
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,

Popełniłem MINI PA opisywany na różnych formach, i napotkałem na nieoczekiwane zachowanie - tzn. moc na paśmie 40m jest dużo niższa niż na sąsiednich pasmach.

Testuję sam PA bez LPF i otrzymuję takie rezultaty przy zasilaniu 13.2V i wysterowaniu 2W


Pasmo MOC SWR
80m 90W 1:2.8
40m 30W 1:1.6 !!! oczekiwałem w okolicach 70W
20m 70W 1:1.8
15m 50W 1:2.4
10m 25W 1:4.5


Nadmienię że zainstalowałem opornik 18ohm tak jak jest to sugerowane w różnych opracowaniach aby poprawić SWR od strony PA przy nadawaniu.

Czy ktoś może mnie naprowadzić, na prawdopodobne źródło takiego zachowania.

Link do aukcji gdzie kupiłem PA. https://pl.aliexpress.com/item/330428230...web201603_

Dzięki,
Marek.
1. W schemacie tego wzmacniacza nie ma rezystorów obciążających transformator sterujący, co powoduje, że całość w zależności od elementów jest podatna na pasożytnicze rezonanse . Z tego powodu moc może być na jakimś paśmie zasadniczo różna od tego co się spodziewamy.
2. Na rezonanse pasożytnicze mają też wpływ elementy odsprzęgające. Można spróbować dać po kilka kondensatorów różnych pojemności i typów równolegle
2. W bramkach i w sprzężeniu zwrotnym brak jest elementów kompensujących wzmacniacz częstotliwościowo.
3. Ścieżki łączące dreny tranzystorów z trafem wyjściowym są za cienkie co powoduje duży spadek mocy na wyższych pasmach, szczególnie na 28MHz. Można dać dodatkowe szerokie miedziane blaszki ustawione pionowo na płytce. Gdzieś tu na forum jest zdjędie jednego z moich wzmacniaczy z takimi blaszkami.
4. Użycie tranzystorów z dużą pojemnością bramek wymaga zastosowania neutralizacji. W tym przypadku najprostsza jest neutralizacja krzyżowa. Dzięki neutralizacji układ nie będzie się wzbudzał bez obciążenia i na niedopasowanej antenie, ale też będzie więcej mocy na najwyższym paśmie (około 30W).

Po wprowadzeniu tych wszystkich poprawek można uzyskać wzmacniacz o mocy prawie równej na wszystkich pasmach, ale wynoszącej jedynie 30W przy napięciu 13,8V. Wzmocnienie po przeróbkach wyniesie jedynie 9dB. Moc 60W jest do uzyskania przy napięciu 24V, ale nie wszystkie egzemplarze IRF530 to wytrzymują - zależy od serii i producenta.
Może nie warto nic przerabiać jeśli np. dla kogoś najbardziej zależy na paśmie 80m, gdzie jest najwięcej mocy.
Pomiar mocy PA bez LPF nie ma sensu dlatego że ... mierniki mocy najkczęściej mierzą wartość szczytową napięcia na mostku pomiarowym, tak samo proste sondy pomiarowe diodowe. Jeśli sygnał jest nieodfiltrowany to nie będzie tam sinusoidy, ale na przykład coś z pikiem kilkakrotnie przewyższającym wartość szczytową sinusoidy powstałej z sygnału gdyby ten pik byłby odfiltrowany.
Słusznie, nie zauważyłem ,że było mierzone bez filtrów. Ale to nie zmienia tego co napisałem, dodam jeszcze, że schemat nie zawiera kompensacji termicznej prądu spoczynkowego...
Przekierowanie