HomeMade

Pełna wersja: Jak zrobić tracking generator
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dubluję temat z innego forum.

Mam taki zabytek techniki i chodzi mi po głowie dorobienie tracking generatora.

Rozumiem że najbardziej ogólny schemat blokowy byłby taki

Nie bardzo ogarniam jaką częstotliwość powinienem zapodać z generatora żeby skan odbywał się w zakresie pomiarowym analizatora czyli 0.1-2.05GHz.

Nie mam pomysłu jeszcze na izolator.
Izolator powinien pracować w zakresie 1LO (2.05 - 4.1GHz) ? czy w zakresie który będziemy mierzyć np ( 0.1-2.05GHz ) ?
(14-11-2020 21:46)SP8X napisał(a): [ -> ]Rozumiem że najbardziej ogólny schemat blokowy byłby taki
Witaj,
dla porządku brakuje jeszcze LPFa za mieszaczem, wzmacniacza z tłumikami i ewentualnie ARW. Zobacz w schematach urządzenia jaki filtr zastosowano na wejściu, powinieneś użyć filtru o takiej samej charakterystyce.

Cytat:Nie bardzo ogarniam jaką częstotliwość powinienem zapodać z generatora żeby skan odbywał się w zakresie pomiarowym analizatora czyli 0.1-2.05GHz.
W tym przypadku częstotliwość LO to 2.05GHz.

Tu jest pewien problem, tracking generator zazwyczaj ma minimalną częstotliwośc pracy nieco wyższą niż sam analizator, bierze się to z większego szumu fazowego dla niskich częstotliwości (blisko LO) co w efekcie daje niestabilość częstotliwości na wyjściu TG.
Cytat:Nie mam pomysłu jeszcze na izolator.
Izolator powinien pracować w zakresie 1LO (2.05 - 4.1GHz) ? czy w zakresie który będziemy mierzyć np ( 0.1-2.05GHz ) ?

Ja w swoim TG dla HP8591E użyłem dwóch izolatorów 20dB 2..4GHz z TDM, zadzwoń do nich jest szansa że coś znajdą. Oczywiście potrzebujesz izolatora dla częstotliwości podawanej z analizatora czyli 2.05-4.1 GHz.


Poczytaj ten artykuł.
Ok, dzięki za te informacje, muszę to przetrawić. Dam cynk jak coś zmajstruje, trzyma mnie w zasadzie izolator.

EDIT:

A izolator to jest bezwzględnie obowiązkowy czy to tylko tak na wszelki wypadek żeby nie spalić 1LO w SA ?
Bo w zasadzie jedynym obcym sygnałem jest ten z zewnętrznego generatora i to przed nim chyba tylko trzeba chronić 1LO. Dobrze myślę ?
(15-11-2020 0:34)SP8X napisał(a): [ -> ]A izolator to jest bezwzględnie obowiązkowy czy to tylko tak na wszelki wypadek żeby nie spalić 1LO w SA ?
Bo w zasadzie jedynym obcym sygnałem jest ten z zewnętrznego generatora i to przed nim chyba tylko trzeba chronić 1LO. Dobrze myślę ?

Bez izolatora istnieje ryzyko wprowadzenia obcych sygnałów do sygnału 1LO, skutek: degradacja S/N analizatora.

Edit:
zamiast izolatora możesz włożyć wzmacniacz i tłumik. Wszystko zależy od tego jak duży poziom sygnału jest na wyjściu LO analizatora.
(15-11-2020 9:15)SP9BSL napisał(a): [ -> ]Wszystko zależy od tego jak duży poziom sygnału jest na wyjściu LO analizatora.

+10dBm wg instrukcji.
Można zrobić jakiś [ TŁUMIK + wzmacniacz np na ERA-5 + znowu tłumik ] tylko jakie powinienem zapodać poziomy sygnału na wejściu do miksera zarówno od strony LO jak i generatora stałego ?
Full, ile wytrzyma mikser ? 13dbm ?MANUAL czy mniej ?
Ten mieszacz powinien pracować nominalnie z sygnałem +13dBm. Poza tym słabo się nadaje bo IF od 5MHz, pewnie będzie chodził niżej ale z większymi stratami (niedopasowanie) i gorszą izolacją. Zrób mieszacz wg artykułu Matjaza i będziesz zadowolony. Niestety filtr który pokazał trzeba przeliczyć jeszcze raz w zależności od laminatu któręgo chcesz użyć lub poszukać gotowego filtru.

Co do wzmacniacza, sprawdż jego P1dB, wzmocnienie (także jego charakterystykę) może się okazać że bez ARW się nie obejdzie, chyba że masz arytmetykę w analizatorze która uwzględni spadek/zafalowania charakterystyki.
(15-11-2020 18:29)SP9BSL napisał(a): [ -> ]Ten mieszacz powinien pracować nominalnie z sygnałem +13dBm. Poza tym słabo się nadaje bo IF od 5MHz, pewnie będzie chodził niżej ale z większymi stratami (niedopasowanie) i gorszą izolacją.

Ale analizator pracuje od 10Mhz w górę tak że te 5MHz mają znaczenie ?
ahh, masz rację Smile Nie wiem dla czego zrozumiałem że od 100kHz. W takim razie nie ma problemu.
Witam,

Zobacz :

http://sp-hm.pl/thread-1371.html

Pozdrawiam

Marian
Przekierowanie