HomeMade

Pełna wersja: Transformator w.cz. eksperymentalny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Chcę trochę poeksperymentować z dopasowaniem przy pomocy transformatorków i chcę zrobić transformator na rdzeniu toroidalnym z odczepami. Odczepy mam na przykład co 2 zwoje i tych odczepów jest 5 plus początkowy i końcowy. Ponumerujmy wyprowadzenia od 1do 7. Teraz... potrzebuję uzwojenie 4 zwojowe więc podpinam się na przykład do odczepu 3 i 5 .. OK Ale !!! uzwojenia od 1 do 3 i od 5 do 7 "wiszą w powietrzu" czy te wiszące zwoje dla trafa w.cz będą w jakiś sposób aktywne ?
Witam!

A na jakiej częstotliwości będziesz robił próby?

Sądzę, że w zakresie KF ""wiszące odczepy nie mają znaczenia.

Pozostaje snuć przypuszczenia jak zachowają się własne, pojemności rozproszone uzwojeń i oraz pojemności rozproszone dołączone do każdego z "wiszących" wyprowadzeń.

Teoretycznie, własne pojemności równoległe, dające rezonans z nieczynnymi uzwojeniami nie powinny mieć wpływu a pojemności szeregowe do masy taki wpływ mogą mieć ale dla wysokich częstotliwości ale to tylko gdybanie.

Może odezwie się ktoś z analizatorem do częstotliwości mikrofalowych i spróbuje sprawdzić jak zachowuje się taki transformator?
(tu potrzebne byłyby dane na temat rodzaju rdzenia, ilości zwojów i sposobu uzwojenia).

A może, co prawdopodobne, zanim pojemności rozproszone zaczną mieć znaczenie, materiał rdzenia ograniczy pasmo pracy i żadnego wpływu nie da się spostrzec?

L.J.
FT37-61, 21T odczep co 3T, 3.5 MHz
Zrobiłem, pomierzyłem na razie L-miarką. Mniej więcej zgodnie z teorią.
To ma być trafo pomiędzy stopniami małego PA QRP.
Przekierowanie