HomeMade

Pełna wersja: Zasilacz 12v20A z zabezpieczeniem , prosty.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
SP6LB podał taki schemat, czy się nadaje do KF? Brakuje oporników na emiterach w końcówce mocy prawda?
Bardzo dobry zasilacz.
Te oporniki 0.1om w emitery dać?
Jeżeli tranzystory nie są dobierane to dać .
Źródło podaje:
Tranzystory KD502 dobrano pod względem jednakowego prądu kolektora ( +/- 10%) przy jednoczesnym zasilaniu baz wszystkich tranzystorów regulowanym Ube. Pozwoliło to na pominięcie zazwyczaj stosowanych wyrównwczych rezystorów emiterowych o rezystancjach 0,1 do 1 oma i mocy 5 do 10 Watów. Rezystory te pochłaniają znaczną moc i są trudne do wykonania.
73, Jarek
P.s.
W czasach gdy SP6LB pisał książkę trudno było wykonać takie rezystory.
Koledzy, mam dwa toroidy, 200W po prawie 13v każdy. Chcę połączyć szeregowo żeby stabilizator miał z czego czerpać, ale napiecie wynosi z uzwojeń wtórnych 25,5v. Po mostku 35, 7v. Czy dioda Zenera da radę to unieść czy należy koniecznie odwinąć do powiedzmy 30v. Jakie może być max napiecie w tym układzie przed stabilizatorem, jakie są zasady?
(21-05-2020 18:04)SP5CTD napisał(a): [ -> ]Pozwoliło to na pominięcie zazwyczaj stosowanych wyrównwczych rezystorów emiterowych o rezystancjach 0,1 do 1 oma i mocy 5 do 10 Watów. Rezystory te pochłaniają znaczną moc i są trudne do wykonania.
73, Jarek
P.s.
W czasach gdy SP6LB pisał książkę trudno było wykonać takie rezystory.
Ja kiedy robiłem zasilacz zamiast rezystorów zastosowałem drut oporowy (taki ze spirali od jakiegoś piecyka) nie wiem czy to dobre rozwiązanie ale zasilacz chodzi już któryś rok i nic się nie dzieje a taki drut to raczej wytrzymały jest, i coś tam na emiterach powinien wyrównać co nie? czy raczej nie bardzo?

Termomiks a nie lepiej zamiast stosować te dwa trafo szeregowo i odwijać uzwojeń żeby nie było za duże napięcie to zastosować jeden i na tym jednym dowinąć (jak masz za mało woltów) trochę uzwojeń żeby mieć powiedzmy te 20V, po mostku spadnie ci na ???17-18V??? tyle przecież powinno wystarczyć żeby potem mieć 13,8V, to jest chyba tak że jak masz na wejściu te 30V i chcesz zejść do 13,8V to tranzystory muszą się nieźle napracować żeby tyle zjechać napięcia a jak masz niższe to wtedy tak nie cierpią, tak gdzieś słyszałem, ale popytaj jeszcze ok? bo może głupoty mówię.
Sęk w tym że ja go kiedyś dowijałem Smile Ale nie pomyslalem wówczas o tym, że wypadałoby nawinąć też pierwotne grubszym drutem, bo jak zechce pobrać wyższe napiecie o tym samym prądzie, to większy prąd popłynie również w pierwotnym.
Panowie, oporniki jakiej mocy stosować?
Koledzy, 3 razy składam ten zasilacz i nie dzia ła.. wszystko sprawdzone tranzystory - znalazłem nawet bd355 - diody 1n4007, zenera 13v 0,5w. Napięcie wychodzi takie jak wchodzi, może 0,6v mniejsze. Zasilam z akumulatorów /dla uruchomienia/ 24v. Jak podłącze 12,4v - tyle też wychodzi...
Ten mnie przekonuje.
(30-05-2020 1:41)TERMOMIKS napisał(a): [ -> ]Koledzy, 3 razy składam ten zasilacz i nie dzia ła.. wszystko sprawdzone tranzystory - znalazłem nawet bd355 - diody 1n4007, zenera 13v 0,5w. Napięcie wychodzi takie jak wchodzi, może 0,6v mniejsze. Zasilam z akumulatorów /dla uruchomienia/ 24v. Jak podłącze 12,4v - tyle też wychodzi...
Ten mnie przekonuje.

Tranzystor Q7 ma zwartą bazę z kolektorem !!
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie