HomeMade

Pełna wersja: PA 180W z Chin
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Na IRFP250 jeden z moich znajomych (Norbert SQ2BXP) zbudował sobie wzmacniacz 500W. Zasilanie 48V i tylko na pasmo 80m. Wielokrotnie z nim rozmawiałem i wzmacniacz spisuje się znakomicie. Też miał początkowo problemy z uruchomieniem. Wzbudzał mu się, ale jakoś to rozwiązał i działa dobrze. Słychać go czasem na paśmie 80m. Warto zapytać o szczegóły.
Zrobiłem eksperyment, zapodałem solidne 29V na zasilanie, na wyjściu poszło 300W ale za to SWR bardzo skoczył (trochę poza skalę miernika, około 15W powracającej mocy) i nie rozumiem dla czego. Moze to być wina "za słabego" trafa wyjściowego ?. Zaznaczam że przy napięciu 22-24V i 200W na wyjsciu SWR jest ok.

ps. Posiadam spory rdzeń typu RTNIZN-50x25x20-U100
https://feryster.com.pl/polski/rp.php

Czy jest możliwe nawinięcie "eksperymentalnego" trafa do tego wzmacniacza na jednym dużym rdzeniu pierścieniowym ? Jeśli tak to jak ?

Pytam bo znalazłem taki film https://www.youtube.com/watch?v=ARbyTOgl_Dg i w 1:06 widać że trafa są nawijane na pojedynczych rdzeniach pierścieniowych.
Mierniki SWR nie widzą nic do tyłu, tylko do przodu. Końcówka może się wzbudzać na innych częstotliwościach. Do miernika SWR należy doprowadzać czysty sygnał po filtrach. Może się zdarzyć, że sztuczna antena na wysokich częstotliwościach UKF nie jest już dopasowana. Wtedy jeśli nadajnik generuje dużo harmonicznych lub się wzbudza będzie więcej odbitej. W takim przypadku najlepiej podłączyć analizator widma i wszystko się wyjaśni.
Niby mam analizator ale trochę się boje do niego zapuszczać takie moce. Tłumik 40db który sobie zrobiłem to trochę popelina Wink
https://drive.google.com/drive/folders/1...1wb7KY0BpQ
(12-04-2021 12:44)SP0X napisał(a): [ -> ]Niby mam analizator ale trochę się boje do niego zapuszczać takie moce. Tłumik 40db który sobie zrobiłem to trochę popelina Wink
Słusznie, 40dB to stanowczo za mało.
Bo to nie o tłumik chodzi tylko o sprzęgacz kierunkowy.
Jak zbudowany i jak się stosuje: http://zetis.iee.put.poznan.pl/Pliki/Lab_14/cw3WDT.pdf
(12-04-2021 18:50)SP9FYS napisał(a): [ -> ]Bo to nie o tłumik chodzi tylko o sprzęgacz kierunkowy.
Jak zbudowany i jak się stosuje: http://zetis.iee.put.poznan.pl/Pliki/Lab_14/cw3WDT.pdf

Kolega zerknie do postu #44 i co tam jest ?
W poście #44 widzę zwykły dzielnik napięcia.
Sprzęgacz kierunkowy to nie tłumik i nie dzielnik napięcia. Jego istotą (sprzęgacza) jest odgałęzienie części transferowanej mocy dla uzyskania sygnału pomiarowego. Za sprzęgaczem kierunkowym musi być obciążenie.
Proponuję przejrzenie podlinkowanego materiału.
Oczywiście masz rację. Ale odpowiedni dzielnik pewnie też by dał radę coś w tym stylu jak zrobiłem (link w #44) tylko na gniazdach UC-1 i większym tłumieniu (podziale) bo jak zrobić odpowiedni sprzęgacz (ale tak w konkretach a nie teorii) to nie wiem.
Używam podobnego dzielnika od ponad 20 lat i uważam , ze jest bardzo przydatnym i co najważniejsze liniowym w szerokim zakresie pomiarowym. Nie ma problemu z dołożeniem za dzielnikiem kolejnych tłumików które rozszerzają poziom max mierzonej mocy Smile
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie