HomeMade

Pełna wersja: termotransfer, odklejanie papieru kredowego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Serdecznie witam wszystkich kolegów!
Podczas wykonywania płytek metodą termotransferu napotkałem na problem przyklejania się papieru kredowego do miedzi. Papier ten przyklejał się tak mocno, że nawet po kilkugodzinnym namoczeniu w wodzie, każda próba usuniecia go z płytki powodowała uszkodzenie ścieżek . Rozwiazaniem okazała się kąpiel w gorącym occie spożywczym, który wchodząc w reakcję chemiczną z kredą zawartą w papierze, rozpuszcza ją tworząc pod powierzchnią papieru bąbelki gazu, skutecznie odrywające papier. Ocet nie wchodzi w reakcję ani z miedzią ani z tonerem. Równie skuteczny powinien być roztwór kwasku cytrynowego. A może któryś z kolegów ma własne , skuteczniejsze rozwiązania tego problemu? Pozdrawiam wszystkich Grzegorz
Witam!

Miałem też problem z papierem kredowym. Zamiast niego zacząłem używać do termotransferu papieru z tygodników, im cieńszy papier tym lepiej, najlepiej zadrukowany czarnym tuszem (tekst). Obrazki były bardziej kłopotliwe - najczęściej korzystałem z przeczytanej Polityki gdzie jest dużo tekstu i zwykle jednak udawało się nadrukować rysunek w obszarze czarnego tekstu. Po kilku minutach moczenia udawało się usunąć papier nawet mało delikatnie za pomocą opuszków palców. Toner trzymał się bardzo dobrze, przed prasowaniem płytkę przecieram zawsze szorstką stroną myjki kuchennej (scotch) do błysku miedzi.
Ale od dość dawna zamawiam większe płytki w Chinach niemniej ostatnio zaciekawiło mnie jak wykonać płytkę bez prasowania:
bez prasowania za pomocą acetonu
Ciekawy jestem czy ktoś próbował tej metody?

L.J.
Potwierdzam prawidłowe działanie kwasku cytrynowego.
(18-02-2020 12:22)SP6FRE napisał(a): [ -> ]bez prasowania za pomocą acetonu
Ciekawy jestem czy ktoś próbował tej metody?

Próbowałem, niestety aktualnie oferowane tonery bardzo rożnie reagują więc wyniki są loterią zależną od posiadanej drukarki.
Bardzo dobry papier do termotransferu ma pismo "Murator", jest cienki i pięknie schodzi po krótkim namoczeniu.
Witam
Ja stosuję transfer chemiczny. Dawniej stosowałem termotranswer. Dla mnie jest to bardzo dobra metoda. Stosowałem mieszankę aceton - denaturat w stosunku 1:2.
Ostatnio znalazłem przepis na mieszankę aceton - alkochol izopropylowy w stosunku 6:5. Wykonałem PCB z bardzo dobrym rezultatem. Urzyłem papieru kredowego o gramaturze 80. Po odmoczeniu papieru w celu pozycia się resztek kredy przemywam płytkę octem spożywczym 10%.
Pozdrawiam
Stanisław
Używam gazetki z biedronki.
Przekierowanie