HomeMade

Pełna wersja: Prosty odbiornik ...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy koledzy zechcieli by zerknąć na ten odbiornik ?
Wszelkie komentarze, symulacje, sugestie, realizacje, mile widziane.
To mixer homosiowy Smile a nie odbiornik. Ale ciekawy.

Opis "OUT m.cz. " razi podobnie jak "wyjście AF" Smile
Czy koledzy widzą podobieństwo do konstrukcji kolegi Słomczyńskiego zamieszczonej w książce ABC krótkofalowca?
[attachment=16360]
Widzą. I? Smile
Bo ten pierwszy rysunek po prostu przy rysowałem na podstawie schematu Słomczyńskiego. Często autorzy rysunków aby zmieścić się na stronie książki rysują schematy w sposób trochę zagmatwany. Nie można powiedzieć żeby schemat Słomczyńskiego był zagmatwany, ale chciałem zrozumieć dokładnie jak działa, więc rozrysowałem sobie go po swojemu. Teraz wystarczy jeden rzut oka i od razu wiadomo po co jest każdy element tego układu.
Na Twoim rysunku nie widzę ani obwodów rezonansowych, ani heterodyny, ani wzm. m.cz., a niektóre oznaczenia nic mi nie mówią, natomiast na rys. p. Słomczyńskiego widzę odbiornik radiowy, w którym wydaje się wszystko być na miejscu, ale ja się nie znam na konstrukcjach półprzewodnikowych.
Niemniej rozumiem Ciebie w 100% bo często patrząc na jakiś schemat aż korci mnie żeby to przerysować "porządnie", bo albo są tam użyte przestarzałe symbole, albo są za male, albo zupełnie niepotrzebnie krzyżowane są przewody co zaciemnia obraz i utrudnia zrozumienie jak toto ma działać.
Gdy się popatrzy na dobrze narysowany schemat natychmiast wiadomo jakie jest przeznaczenie absolutnie każdego elementu. Od razu widać czy tranzystor pracuje w układzie OE, OB, OC, które elementy odpowiadają za ustawienie punktu pracy tranzystora, gdzie jest wejście, gdzie jest wyjście. Od razu widać jakie występują sprzężenia zwrotne... prądowe, napięciowe, dodatnie, ujemne... Jestem pewna konwencja, pewien standardowy sposób rysowania elementarnych układów.
(13-06-2020 1:31)SQ9RFC napisał(a): [ -> ]... natychmiast wiadomo jakie jest przeznaczenie absolutnie każdego elementu. Od razu widać czy tranzystor pracuje w układzie OE, OB, OC, które elementy odpowiadają za ustawienie punktu pracy tranzystora, gdzie jest wejście, gdzie jest wyjście. Od razu widać jakie występują sprzężenia zwrotne... prądowe, napięciowe, dodatnie, ujemne...
Na schematach urządzeń pólprzewodnikowych kompletnie tego nie widzę (bo się nie znam). ale na lampowych tak. Tam wszystko jest jasne co za co odpowiada.
@ SQ9FRC Ten odbiornik będzie świetnie pracował z VFO mojego pomysłu. Zobacz temat "nowe VFO do starego sprzętu" na forum w dziale modyfikacje urządzeń fabrycznych. Zerknij!
Przekierowanie