HomeMade

Pełna wersja: Delta Loop w/g SP3PL - MMana-Gal
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, czy posiada ktoś z kolegów wprowadzone parametry anteny delta loop w/g SP3PL do programy symulującego MMana-gal ?

Pozdrawiam,
Krzysztof
Raczej nie, ponieważ działanie anteny polega na tych magicznych puszkach, których zawartość nie jest powszechnie znana.
Już od kilku lat zastanawiam się czy wiedza o zawartość tych magicznych puszek zostanie zabrana do grobu. Szkoda by było i wiedzącego i tej wiedzy.
Nie ma cudów, zastosowanie układu dopasowującego w antenie wielopasmowej pętlowej jednowibratorowej
nie da efektu nawet zbliżonego do klasycznej wielowibratorowej. Układ dopasowujący polepszy SWR,
co daje psychologiczny efekt zadowolenia, a nie skuteczność. Poza tym te kąty promieniowania przy jednakowej odległości od reflektora
dla różnych częstotliwości.
Jeśli nie ma danych, to można spróbować doświadczalnie zamknąć pętlę najpierw dla jednego elementu i jednego pasma przy pomocy szeregowego obwodu rezonansowego i stroić z dodatkową pętlą sprzęgającą przy pomocy NWT lub GDO. Potem można dodać drugi szeregowy obwód rezonansowy i dostroić pętlę do innej częstotliwości.
Kolejny etap to wykonanie dopasowania poprzez np. podział kondensatora rezonansowego na dwa lub odczep w cewce.
Sztuką artystyczną będzie zrobienie dobrego dopasowania dla wielu pasm. W celu lepszego i łatwiejszego dopasowania można posłużyć się transformatorem z odczepami, bo pewnie różne pasma mogą mieć inne impedancje.
Widziałem tą antenę w działaniu. Niezależnie od faktu, że rzeczywiście kąty wiązki na każdym paśmie będą inne byłem pozytywnie zaskoczony tą anteną. Bez wątpienia nie zastąpi ona dobrych pełnowymiarowych anten, ale jak na swój wymiar to bardzo ciekawa konstrukcja.
Konstrukcja ciekawa i bez dopasowania SP3PL powszechnie znana jako dwupasmowa. Kiedyś (30-50 lat wstecz) sporo eksperymentowałem z antenami. Teraz jednak nie mam już możliwości przetestowania tej konstrukcji praktycznie. Jeżeli ktoś ją zbudował, lub zbuduje i pomierzy współczynniki s11 w zakresie 7-50MHz co 1MHz dla wibratora i dla reflektora(przy wibratorze zestrojonym na 14.100M/c) - to ja lubiący matematykę i mający nieco wolnego czasu, spróbuję obliczyć nieprzełączalny szerokopasmowy układ dopasowujący do 50om i jeśli się uda - opublikuję tu.
Ciekawa i długa, 20 stron dysputa wokół tej anteny z udziałem autora tu:

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=...8&nr_str=1
Do zaczytania i sprawdzenia.
https://sp5kab.pl/pl/delta-sq5rjk/
Przekierowanie