HomeMade

Pełna wersja: Przenośny vertikal na 160-80-40m
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dzięń dobry

Znalazłem taką antenę pionową na pasma : 160-80-40m
http://www.radio-foto.eu/radio/160vert.php
http://sp7pb.pl/index.php/porady-i-proje...uby-sq7ovv

Chciałbym mieć ją także na 20m. Jaki odczep trzeba zasosować by antena pracowała w paśmie 14MHz ?

Tam jest chyba błąd bo odczep od 22 zwoju powinno być dla częstotliwości 7MHz

Proszę o pomoc.

Adrian, SQ8NZD
A może poczekam na lutowy numer Świat Radio...... Anteny PUK 2019

http://www.swiatradio.com.pl/virtual/art...p?sid=2751

Tam pewnie będzie coś więcej o tej antenie i po polsku.
Miałem tą antenę i muszę przyznać, że na warunki jakie mam całkiem się dobrze sprawowała. Zamontowana pod kątem 30 stopni, podstawa ok. 5,5 m nad ziemią, po prostu typowa wędka balkonowa. Cewka nawinięta na rurze PVC kanalizacyjnej 50 mm i ilość zwojów dla anteny na 160-40 m. Po cewce ok. 10 m LgY 1,5mm2 wzdłuż wędki i ok, 1 m zwisało luźno w pionie. Do tego od cewki druga linka o długości ok. 7 m dla pasma 20 m i wyżej.

Niestety, odczepy na poszczególne pasma musiałem dobierać dla mojego rozwiązania, ale najczęściej pracowałem na odczepie dla 40 m, bo skrzynka stroiła też dla 80 m. Na 160 m mam bardzo duże zakłócenia od elektroniki w blokowisku i tam rzadko pracowałem, ale kilka łączności zrobiłem, wykorzystując odczep już dedykowany. Na wyższych pasmach pracowało to poprawnie. Ogólnie to przy moim kącie powieszenia anteny słyszałem Europę i trochę po za. Z za wielkiej wody tylko stacje na wschodnim wybrzeżu i to tylko kilka. Usytuowanie bloków niestety nie pomaga mi wyjść z sygnałem i coś lepiej usłyszeć.

Obecnie testuję LW, ale nie wiem czy nie wrócę do "wędki".
(19-01-2020 22:08)SQ6ILB napisał(a): [ -> ]Po cewce ok. 10 m LgY 1,5mm2 wzdłuż wędki i ok, 1 m zwisało luźno w pionie. Do tego od cewki druga linka o długości ok. 7 m dla pasma 20 m i wyżej

Cewka ma być z drutu o długości 10m ? Czy źle zrozumiałem.....
(20-01-2020 5:32)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]Czy źle zrozumiałem.....
Raczej tak.
(20-01-2020 5:32)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]
(19-01-2020 22:08)SQ6ILB napisał(a): [ -> ]Po cewce ok. 10 m LgY 1,5mm2 wzdłuż wędki i ok, 1 m zwisało luźno w pionie. Do tego od cewki druga linka o długości ok. 7 m dla pasma 20 m i wyżej

Cewka ma być z drutu o długości 10m ? Czy źle zrozumiałem.....
Po cewce, znaczy za nią.
Ja poczekam na opis w lutowym Świat Radio.

Antenę na pewno wykonam, ponieważ moja G5RV (2 metry nad blokiem) się nie saprawdza jako antena nadawcza, bo odbija się fala od dachu trafia z powrotem do PA.

Trudno. Wydam te kilka dychu i zrobię sobie "antena wędka"

Dzięki chłopaki :-)
Nie rozumiem. Jeżeli fala odbija się od dachu to powinna kierować się do góry a nie do dołu (bo tam przecież jest twoje PA). Wytłumacz mi to proszę.
(20-01-2020 17:51)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]Ja poczekam na opis w lutowym Świat Radio.

Antenę na pewno wykonam, ponieważ moja G5RV (2 metry nad blokiem) się nie saprawdza jako antena nadawcza, bo odbija się fala od dachu trafia z powrotem do PA.

Czy możesz opisac na czym polegają Twoje problemy z G5RV?
Nadajesz i jesteś niesłyszany?
Antena się "nie stroi"? (cudzysłów nieprzypadkowy, bo G5RV tak ma, że SWR=1 jest nieosiągalny).
Jakie inne nie opisane przyczyny?
______________
Na marginesie, jak pracuje nisko zawieszona antena.
Taka antena ma wysoki kąt promieniowania co oznacza, że większość energii jest kierowana pod dużym kątem do horyzontu. Wskutek tego nie będzie pracować "deiksowo", nawet dalsze połączenia w obrębie Europy mogą być problematyczne.
Za to qso na dystansach bliskich 300-500km będą pewne i będziesz dobrze słyszalny nawet pracując małymi mocami w odróżnieniu od pracy z anteną o niskim kącie promieniowania taką jak np. Ground-Plane z którą sukcesem będzie łączność krajowa.
Jeżeli nie jesteś słyszalny na większych dystansach, to nic takiego. Antena na pewno pracuje zgodnie ze swoimi fizycznymi ograniczeniami; być może wystarczy ją trochę przeorientować np zawiesić jako "sloper antena" (poczytaj w google co to takiego) jeżeki nie da się powiesić jej wyżej a nie szukać "świętego Graala". Wędka to nie jest dobra antena, raczej antena ostatecznego wyboru gdy naprawdę nie można niczego innego powiesić.
73! R.
Stron: 1 2
Przekierowanie