HomeMade

Pełna wersja: Kwarce 8MHz do Taurusa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Cześć. Zalegają może komuś w szufladzie kwarce 8MHz (dobrane) w ilości 10 szt? Składam Taurusa na 80m i chętnie odkupię.

pozdrawiam
Nie musisz mieć do Taurusa na 80m kwarce 8MHz, mogą być dowolnie inne (w granicach rozsądku) - najlepiej ustalić f kwarcy z częstotliwością VFO, żeby były prawidłowo dobrane.
To tylko przykład, ale są (i nie tylko 8MHz ale wybrałem te w wysokiej obudowie między 7 a 9 MHz, można sobie wyklikać inaczej) rezonatory THT
W AVT też są (tańsze).

Kup ich więcej (zależy ile masz kasy)
Jeśli jeszcze nie masz, zrób prosty generator na jednym tranzystorze gdzie rezonatorem będzie badany przez Ciebie kwarc. Podłącz do częstościomierza albo, ostatecznie usłysz generator w radiu czy SDR'e. Zanotuj częstotliwość w excelu albo na kartkę i wybierz z nich grupy najbardziej do siebie pasujące pod względem częstotliwości.
mam wybrane zestawy 4, 6 , 8 itd. … wiele kompletów przygotowane na ew. filtry , będę robił filtry SSB i CW oraz tzw. filtr szumowy czterokwarcowy o regulowanej szerokości . Kwarce sa dobrane z dokładnością do 30...50 Hz , oraz pod względem tłumienia . Jest tylko problem , są to kwarce w wysokich obudowach ale o freq. 8.867 MHz. Jeśli jesteś zainteresowany pisz na mój e-mail sq8z@wp.pl
pozdrawiam vy 73!
P.s. komplety były wybierane i układane z partii 8000 sztuk, więc dobrane rzetelnie .
SQ8Z
Szczerze mówiąc nie wiem czy 8,867 MHz mogą być. Podpowie ktoś czy uruchomię na nich Taurusa?
Która to wersja Taurusa (na jakie pasmo)?
W którejś wersji Taurusa widziałem że są kwarce 10MHz.
Odpowiadając na pytanie - tak, spokojnie możesz użyć 8MHz, 8.8 i podobnych. Musisz tylko zmienić też kwarc w BFO na taki sam jaki w filtrze, oraz nieco przestroić VFO tak żeby skompensować tę zmianę kwarców. Pewnie też lekko indukcyjności obok filtru ale może to nie być konieczne.
Pytanie: Czy masz dostęp do jakiś instrumentów pomiarowych/ kolegów z takimiż? Fajnie byłoby zestroić filtr kwarcowy bo się dużo milej pracuje na takim Smile
Taurus na 80m ma kwarce 8MHz. 10MHz ma na 20m. Z instrumentów pomiarowych mam multimetry, oscyloskop, miernik częstotliwości.
Witaj, bierz od Krzysztofa kwarce które są pomierzone wraz z pilotami. Jak pamiętam brałem od niego dwa komplety na 8.8 mhz.
powodzenia w konstrukcjach.
Spokojnie na rezonatorach 8,867 MHz będzie ci pracował Taurus na 80m. VFO będzie w okolicy 5,1 MHz (8867 - 3710 = 5157) Ja robiłem na rezonatorach 8,867; 9,000; 9,600.... Mhz na wszystkich pracuje podobnie. Trzeba dobrać kondensatory w obwodzie filtra, u mnie dla 8867 były do masy 3 x 100pF.
Temat VFO - im niższa pośrednia dla 80m - tym niższa częstotliwość VFO - czyli stabilniejsze VFO. Jeśli się planuje urządzenie wielopasmowe to wybór częstotliwości pośredniej jest bardziej kłopotliwy.
Zamówiłem u kolegi Krzysztofa rezonatory. W razie dalszych problemów przy składaniu będę prosił kolegów o pomoc. Bardzo dziękuję i pozdrawiam,
Stron: 1 2
Przekierowanie