HomeMade

Pełna wersja: Zaskakujący long wire?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie.

Mieszkamy w wynajętym mieszkaniu z racji zawodowych. Parter między budynkami. Gospodyni serdeczna nie zwraca uwagi na anteny (powiedziałem że to do RMF FM Smile) ale sąsiedzi tak :/ zarzuciłem więc antenę typu STEALTH Cool CZYLI 21 mtr. linki na kasztan obok budynku za pomocą procy i ciężarka ołowianego. Widoczność taka że jak nie wiesz że tam jest, to nie zauważysz. Antena radiowo kiepska Na 3,5 Europa Na 7 też a na 14 słaba Europa. 21 i 28 cisza.

Ale znalazłem Long Wire z DW Radio i ona ma na końcu takie 3 promienie. No więc zrobiłem taki pęk 5 przewodów po 1 mtr. każdy, zlutowałem i dolutowałem na drabince do końca anteny, po czym starannie rozłożyłem je w poziomie 3 mtr. nad ziemią za pomącą żyłki wędkarskiej.

Antena zaczęła się stroić inaczej i na 14 na REVERSE BEACON NETWORK sprawdziłem zasięgi 14 MHz 100w wyszły 3 stacje - 3 w USA !! sprawdziłem za godzinę i wyszło 5! 4 w USA i 1 (po raz pierwszy!) w Kanadzie Dzisiaj potitałem na 3,5 i wyszła gęsto Europa i USA W1NT z New Hampshire. Żadna sensacja ale chyba nigdy nie dowołałem się do SDR-a w USA na 3,5MHz. a miałem epickie anteny 80 mtr. LW, Delty, Windomy....

A tu taka marna antenka, zarzucona na kasztan, tylko z dodaną na końcu pojemnością nagle zaczyna zadziwiać?

Tyle że ja tego nie wymyśliłem oczywiście. Otóż w instrukcji RBM -1 jest napisane że z anteną prętową ma zasięg 5 km a z anteną prętową i gwiazdką - 10 km. I tyle. Smile) Teraz będę eksperymentował z tym. Ktoś ma doświadczenia jaka ta gwiazdka ma być?

Załączam schemat.
Chciałem poprawić poprzedni wpis ale nie mogę Huh
Podsyłam jak to wygląda w praktyce.
Dziś na 14 znowu Europa (cała) 3 x USA 1X Kanada.

Antenka działa Smile
Pozdr!
RF.
Chyba wytłumaczeniem będzie elektryczne wydłużenie anteny poprzez pojemność rozproszoną na jej końcu.
No tak, tylko że wśród "amatorskich" anten LW prawie nie spotyka się takiego Parasola na końcu, a wśród "wojskoych" prawie zawsze...

Mam taką wojskową antenę i ją dokładnie pomierzę, mało tego robię teraz 10 mtr. Verticala i na pewno dodam taką gwiazdkę na czubku...

RF.
No bo po kiego grzyba amatorom taki parasol na końcu LW? ;-)
Literatura wprawdzie opisuje zastosowanie pojemności rozproszonej ale w antenach GP. Rozwiązanie dość niestabilne więc dla amatorów takie sobie. We wojsku gdzie nie liczym się z niczym akceptowalne szczególnie w warunkach mobilnych.
No więc historia jest taka.
Kiedyś dawno dawno temu, w początkach radiofonii,
1923
Za pierwszą łączność Europa - Ameryka uważa się spotkanie trzech kolegów: Deloy'a 8AB (Francja), Shnella 1M0 (USA) oraz Reinartza 1XAM (USA). Stało się to w listopadzie 1923 r. Czytałem że było to na małej mocy i jeszcze tę moc zmniejszano w czasie łączności przełączając odczepy baterii anodowej, bo przedwojenne baterie anodowe miały odczepy na różne napięcia. To wszystko było możliwe gdyż na świecie - porównując do dzisiejszych czasów- była absolutna cisza radiowa.
I możliwe było robienie łączności Europa USA 2,5W. Pomyślałem: to nie wróci... Za duży smog elektromagnetyczny..

Minęło prawie 100 lat. Jest grudzień 2019. Na świecie pojawił się kwadrylion telefonów komórkowych, stacji TV, radiowych, satelitów, przetwornic, pilotów do alarmów i nadajników Wi-fi.

I ja mając nadajniczek 2,5 W + kulawą antenę LW na niewysokim drzewie pracowałem nad dostrojeniem anteny za pomocą trafo na rdzeniu pierścieniowym, , tak żeby nie wozić całej ciężkiej skrzynki antenowej. I kiedy nawinąłem kolejne trafo, nadałem swój znak na 14 MHz. z mocą 2,5W i tym kulawym LW... I zobaczyły mnie 2 SDR Beacony w USA.
Nic innego... Ale fajne!

Podsumowując: Stara homodyna 14 MHz, 2,5W CW i kawałek drutu na kasztanie pomiędzy 2 budynkami w ciasnej zabudowie.. Na foto mój Shack Smile) i foto strony.

Pozdrawiam świątecznie!! Smile)
Czyli tak jak napisał wczesniej kolega dostroiłeś pojemnościowo antene do rezonansu. To się da zrobic i ta przeróbka jest właśnie takim rozwiązaniem. Ja na Twoim miejscu zastosował bym skrzynke SP6SYV. Mam to chodzi bardzo super! Przy nakładzie pracy plus ciężar ( niewielki) spokojnie daje radę jak to sie mówi i twoją antenę dopasowała by jeszcze bardziej. na pewno jest tam gdzieś DIP do znaleźienia za jej pomocą. Powodzenia!
Przekierowanie