Uruchamiając moduły o dużym zagęszczeniu elementów SMD, często z drobnym rastrem szukałem metody jak precyzyjnie dołączyć sondy pomiarowe analizatora logicznego/oscyloskopu bez lutowania kynaru lub innych cienkich przewodów które wiecznie się urywają. Bazując na pomyśle znalezionym
w sieci postanowiłem wykonać dla siebie podobne "łoże testowe". Niestety gdy doszło do wydruku, musiałem praktycznie przerysować wszystkie elementy pod możliwości/ograniczenia mojej drukarki 3D. Rozwiązanie się całkiem dobrze sprawdza i umożliwia dotarcie z sondą w pewny sposób do bardzo gęstych wyprowadzeń układów scalonych lub innych elementów. Wykorzystane igły 25x0.25mm są w "owijce" z drutu miedzianego który umożliwia dolutowanie przewodów pomiarowych. Cena i dostępność igieł do akupunktury (~15PLN/100szt.) pozwala na budowę bardzo przydatnego stanowiska pomiarowego. Poniżej płytka SDR DDC w trakcie debugu sprzętowego funkcji SPI w FPGA.
[
attachment=15508]
Jeśli będą chętni zamieszczę pliki STEP/STL.
Prostota tego pomysłu jest wręcz genialna.
Koszty igieł do akupunktury są znikome w zastosowaniu hobbystycznym.
Ile to człowiek nerwów zjadł przy lutowaniu kabelków, które wiecznie się odrywały, niekiedy z fragmentem ścieżki, przy ruszaniu i obracaniu płytki w trakcie diagnozy....
Drukarkę więc czas rozgrzewać...
Witam Sławek wstaw te pliki na pewno się przydadzą - a tak na marginesie może by utworzyć dział dla projektów 3D przydatnych w naszym hobby.
pozdrawiam Jacek.
P.S. sam mam przygotowany model uchwytu dla 8 fiderów mocowany na rurę fi 40.
A proszę bardzo
Moje parametry wydruku:
- głowica: 0.3/warstwa 0.2mm
- wypełnienie 70%
- ilosc obwodów zewn.: 4
- materiał: PET-G
- prędkość obwodu zewnętrznego 30mm/s
- prędkość obwodów wewnętrznych 60mm/s
- wypełnienie 80mm/s
Bez podpór, bez brim'a. Uchwyty najlepiej drukować min 4 szt. Chwytaki sond po min 6szt. W każdym przypadku chłodzenie wydruku obowiązkowe, chyba że wydruk idzie po woli i warstwy zdążą wystygnąć.
Nad działem przydatnych obiektów do wydruku 3D pomyślimy...
zapomniałbym, podstawa ma wycięcia do włożenia do
takiego uchwytu.
[
attachment=15510]
Sławek - dzięki - jak skończę drukować zawiasy obudowy drukarki to sprawdzę jak wychodzi na PLA do DD.
pozdrawiam Jacek
Dałbyś jakieś lepsze zdjęcie, bo nie bardzo mój musk potrafi zrozumieć o co w tym pomyśle się rozchodzi.
Dzięki
(24-09-2019 13:23)SQ9JXT napisał(a): [ -> ]Dałbyś jakieś lepsze zdjęcie, bo nie bardzo mój musk potrafi zrozumieć o co w tym pomyśle się rozchodzi.
nie znam takiego...
A poważnie: wyświetl sobie zdjęcie w nowym oknie przeglądarki (pod prawym przyciskiem myszy) lub otwórz link z pierwszego postu a na pewno zrozumie.
(24-09-2019 13:23)SQ9JXT napisał(a): [ -> ]Dałbyś jakieś lepsze zdjęcie....
Sławek podał linka do projektu tych sond. Są tam również bardzo dobre zdjęcia pokazujące platformę pod sondy.
Jedno ze zdjęć: