HomeMade

Pełna wersja: kurs FPGA - czy ktoś byłby chętny ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.
Prowadziłem kiedyś tu kurs programowania AVR-ów w języku C. http://sp-hm.pl/thread-1161.html
Fakt, był trochę koślawo prowadzony ale z informacji jakie do mnie dotarły wynika, że co najmniej kilku ludzi z niego skorzystało ze skutkiem pozytywnym ... w sensie, że czegoś się nauczyli, a co ważniejsze "połknęli bakcyla" i dalej umieli iść sami szukając wiedzy w necie.
Tak na prawdę ja wtedy też dopiero się uczyłem.
STM32 też już ogarniam.
Teraz są takie czasy, że niektóre układy muszą chodzić z taka prędkością że ho-ho.
... i tylko układy FPGA dają sobie z tym radę (pewnie są inne o których istnieniu nie wiem)
... stąd zrodziła się we mnie potrzeba zaznajomienia się z tym tematem.
Wczoraj i dzisiaj pogrzebałem w sieci i leciutko liznąłem temat.
Nie mam pojęcia jakiej platformy użyć - chciałbym żeby ktoś kto coś wie na ten temat podpowiedział - ma być to tani i popularny układ. Obstawiam dwa typy : ALTERA i SPARTAN. Widziałem klony programatorów do Altery za 20zł+przesyłka. Do Spartana ponad 100zł - nie widziałem jeszcze tańszego, ale specjalnie nie szukałem.

Dlaczego tu piszę to co piszę zamiast uczyć się samemu po cichu w domu ? ... bo fakt prowadzenia kursu powinien mnie motywować (tak miałem przy kursie C) , no i razem jest po prostu raźniej.

Napiszcie czy jest sens się w to wbijać na tym forum.
Witaj,

Ze swojej strony mogę polecić Alterę oraz język Verilog.
Verilog ma to do siebie, że składniowo jest prosty i wizualnie ma strukturę zbliżoną do języka C. Vhdl - jest dosyć zakręcony jak na początek. Chyba, że planujesz bawić się graficznie, łącząc bloczki funkcyjne, to język nie będzie miał znaczenia.

Programatory do Altery są tańsze od tych do FPGA Xilinxa jak zauważyłeś. Przy tak niskich cenach programatorów do Altery, pewniej jest kupić nasz krajowy produkt.

Co do zestawów - u chińczyka można zakupić w dość niskich cenach gotowe płytki z FPGA Altery, można popatrzeć w stronę krajowego producenta - np. zestaw Maximator. Dzisiaj wybór na rynku jest spory w przyzwoitych pieniążkach.
Można się posiłkować płytkami z działających SDR-ow - gotowa i pewna platforma Module1, HiQsdr mini itp....

Kurs FPGA - w mojej opinii, osoba prowadząca taki kurs, musi mieć już wiedzę w tym temacie. Inaczej nic z tego dobrego nie wyjdzie.
Wspólnie na forum można poznawać tajniki FPGA i jego programowania, ale na podstawie już istniejącego i sprawdzonego kursu, czy książek, których też nie brakuje w naszym języku.
(05-09-2019 19:36)SQ8MVY napisał(a): [ -> ]... Można się posiłkować płytkami z działających SDR-ow - gotowa i pewna platforma Module1 ...
chętnie zakupię DDC Module 1 ... tylko napisz mi gdzie Smile
(05-09-2019 19:36)SQ8MVY napisał(a): [ -> ]Kurs FPGA - w mojej opinii, osoba prowadząca taki kurs, musi mieć już wiedzę w tym temacie. Inaczej nic z tego dobrego nie wyjdzie.
Wspólnie na forum można poznawać tajniki FPGA i jego programowania, ale na podstawie już istniejącego i sprawdzonego kursu, czy książek, których też nie brakuje w naszym języku.
Zgoda, dlatego tez pytam co o tym sądzicie. Może faktycznie mój pomysł jest bez sensu - nie upieram się.
(05-09-2019 17:54)SP4EJT napisał(a): [ -> ]Dlaczego tu piszę to co piszę zamiast uczyć się samemu po cichu w domu ? ... bo fakt prowadzenia kursu powinien mnie motywować (tak miałem przy kursie C) , no i razem jest po prostu raźniej.

IMHO powinieneś zacząć od postaw zanim będziesz w stanie prowadzić kurs i uczyć kogokolwiek. Polecam Veriloga jak Paweł wspomniał ale i tak stopień skomplikowania jest większy niż typowe C, najwięcej problemów programistom piszącym sekwencyjnie sprawiają "Blocking/Non Blocking Assignments" i ogólnie pojęcie "równoległości" działań. Kiedyś w EP były prowadzone kursy na ten temat:

https://ep.com.pl/files/2469.pdf
https://ep.com.pl/files/2541.pdf

Polecam także stronę fpga4fun z mnóstwem przykładów lżejszego i cięższego kalibru.

Obsługa oprogramowania (darmowej wersji Quartusa) YT i na stronie Intel'a. W pewnym stopniu skomplikowana jest obsługa Modelsima (Symulacja funkcjonalna) ale da się opanować.

Startery do Altery/Intela masz na stronie Kamami/Botland zwykłe czyli FPGA + konfigurator + złącze JTAG za 80PLN lub droższe np. DE0Nano jeśli chodzi o zaawansowane układy z NIOSem. Programator do Altery/Intela kosztuje niewiele, np tu, ale jak poszukasz to i w kraju znajdziesz.

Z Xilinx'em jest większy kłopot, oprogramowanie jest bardziej toporne, kostki może odrobinę tańsze, ale wg mnie nie warto, z resztą to jak dyskusja o wyższości jednych świąt nad drugie Wink
Można też rozważyć układy Lattice jeśli nie ma bardzo dużych wymagań. W roli programatora można do nich użyć układu FTDI FT2232.
Trzeba zwrócić uwagę, czy układ ma wewnętrzną pamięć konfiguracji, czy potrzebuje zewnętrznego układu scalonego do zapisywania konfiguracji. Łatwiejsze do wykorzystania są te z wewnętrzną pamięcią. Tu Lattice może wygrywać z Xilinxem i Intelem.
Przekierowanie