HomeMade

Pełna wersja: Cross yagi
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy szanowne grono posiada jakieś ciekawe info jak rozwiązać sprawę choke ununa w cross yagi na otwartych dipolach, w połączeniu za pomocą przewodów 75 om i mechanicznym przesunięciu elementów o 1/4 fali?

Przejrzawszy trochę materiałów w necie, pokazane są tylko przewody 75 om do uzyskania odpowiedniej impedancji z dwóch systemów wibratorów dla przewodu 50 om. Ale to nie załatwia przejścia z przewodu niesymetrycznego na symetryczny wibrator.

Może zamiast choke ununa jakiś normalny balun 1:1?

Tu przykład z brakującym choke ununem:

http://ve2ek-9q1ek.blogspot.com/2018/04/...-yagi.html

Chyba, że nie ma żadnych przeciwwskazań by taki choke zamontować i nikt go nie podaje?
Zakładam, że opisane cross-Yagi są na dwójkę.
W takim systemie antenowym sumowanie sygnału uzyskuje się łącząc anteny odcinkami kabla 75 omów o długości elektrycznej 1/4 lambda (1/4 lambda fizyczne x k; gdzie k - wsp skrócenia kabla). W miejscu połączenia obu kabli uzyskuje się impedancję 50 omów. Jeżeli odcinki są krótkie (za krótkie) należy zastosować odcinki 3/4 lambda el.
Kabel od anteny musi być oddzielony symetryzatorem. "Nikt" o tej konieczności nie wspomina bo jest to tzw. oczywista oczywistość.
Najprostszy symetryzator to odcinek 1/4 lambda el. kabla o impedancji falowej równej oporności anteny (wibratora) i uziemiony oplotem od strony drugiego końca do metalowego boomu. Korzystnie jest zwinąć ten odcinek w cewkę. Uziemienie oplotu drugiego końca cewki choke baluna jest obligatoryjne jeżeli boom jest metalowy. W przeciwnym wypadku, choke balun działa jak zwykła cewka - dławik o impedancji około 200-300 omów. Jest to w zasadzie wartość wystarczająca dla stłumienia prądów common mode ale tylko w zasadzie.
Nb. Nie ma czegoś takiego jak "choke unun".
(30-07-2019 18:19)SP9FYS napisał(a): [ -> ]Nb. Nie ma czegoś takiego jak "choke unun".
Nie wiedziałem, że taki potrafi przerobić z niesymetryka na symetryczny. Wydawało mi się, że służy do tłumienia prądów w ekranie.
Przekierowanie