HomeMade

Pełna wersja: M0PLK pytanie.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam pytanie do kolegów mających doświadczenia z anteną delta M0PLK. Kupiłem taką antenę firmy VPA. Pomimo kilku dni prób nie udało mi się uzyskać SWR deklarowanego przez producenta. Próbowałem różnych długości ramion delty wsuwając i rozsuwając rurki aluminiowe. Przy wymiarach zgodnie z instrukcją producenta mam następujące wyniki pomiarów.
20m - 4,5
17m - 5
12m - 2,8
10m - 7 i niestety wewnętrzna skrzynka daje radę tylko na 12m.
Antena na wysokości 12m nad gruntem, na maszcie przytwierdzonym do szczytu budynku, ok. 3m nad dachem. Może trzeba stosować konkretną długość fidera?Huh
(30-06-2019 10:51)SQ2RPK napisał(a): [ -> ]...
. Przy wymiarach zgodnie z instrukcją producenta mam następujące wyniki pomiarów.
20m - 4,5
17m - 5
12m - 2,8
10m - 7 ...
Nie mam i nie miałem tej anteny, ale modelowałem ją w 4nec2 przy okazji dyskusji na forum "pki" i ona tak ma. To są typowe wartości swr dla niej.
Wg powszechnej opinii to dobra antena i wtedy wyjściem jest zewnętrzna skrzynka antenowa która da sobie radę z takim niedopasowaniem albo zaproszenie producenta do zestrojenia wyrobu.
Strojenie anteny fiderem nie ma sensu. Długość fidera nie ma wpływu na swr.
Długość fidera może mieć zasadniczy wpływ na SWR jeśli impedancja anteny <> impedancji fidera <> impedancji trx'a. Ale to racja, zwykle nie ma sensu (choć czasem się to stosuje).
Zgadzam się z SP9FYS, jeśli fider ma być częścią anteny lub , o zgrozo, układu dopasowania to biada sąsiadom.
No ale wypowiedź nie mówiła że "o zgrozo, o biada, o tempora o mores o kurde" tylko że nie ma wpływu. Ma Smile
Jeśli fider ma być częścią anteny (tzn promieniować) to biada. Ale czemu nie może być częścią dopasowania? A drabinki do zasilania różnych wynalazków? (G5RV, DBzepp np)
Jeśli drabinka może udawać transformator to z automatu nie oznacza, że powinna być stosowana w tym celu. Czytają nas nie tylko wybitni praktycy ale też początkujący adepci i chciałem jedynie podkreślić, że strojenie/dopasowanie anteny doborem długości kabla to szamaństwo.
Cześć,
Wiem, że wątek jest już stary, ale czy rozwiązałeś swój problem?
Złożyłem swoją deltę i mam taki sam problem, moja skrzynka N7DDC oraz reczny MFJ nie daje rady dostroić tej anteny w całym paśmie 14MHz.

Z góry dzięki za odpowiedź
Tymek SP3TF
Nie udało mi się rozwiązać problemu. A w zasadzie udało w ten sposób, że wywaliłem balun, w jego miejsce wstawiłem skrzynkę Cg3000. Skrzynka ta bezproblemowo sobie radzi z dostrojeniem tej anteny w zasadzie już od 1,8MHz ale praktycznie da się pracować na takim zestawie od 14 MHz w górę. Słychać cały świat.
miałem tę antenę , zrobiłęm ją na podstawie opisu http://www.cra.swidnica.pl/index.php?opt...Itemid=198 i na 14 1,1 jak pamiętam pozostałe pasma skrzynka , ale swr max był 3 , pracowała od 10mhz do 50mhz , na 14 rewelacja .
Przekierowanie