HomeMade

Pełna wersja: Nadajnik CW 2 Wat
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nie rozumiem tego.....12V z trzeciej nóżki ne555 (tam przy 100R) ? Wytułmaczcie mi to.....

Zamienniki ;

2n2905 ----------> bc557
2sc2166 -----------> 2sc2078

być mogą ?
Witam!

To jest "wycinek" większego projektu opisanego przez N6QW w tym linku.

Jest to generator kluczowany w zasilaniu z układu NE555 jak to pokazano na załączonym schemacie.

Układ stosowany oddzielnie należy podłączyć po prostu do zasilania (opornik 100R) i zastanowić się jak go kluczować.
Najprościej podłączyć klucz pomiędzy układ (opornik 100R) a zasilanie ale wtedy klucz będzie na potencjale zasilania.

Można również dołączyć zasilanie do opornika 100R a klucz włączyć pomiędzy opornik emitera każdego tranzystora 2N3904 a masę.

Można w końcu użyć, jak w oryginale, układu NE555 w części zaznaczonej na schemacie. W tym przypadku wyprowadzenia 4/8 NE555 należy dołączyć do zasilania a klucz dołączyć pomiędzy zacisk KEY a masę.

W tym układzie jest drugi "haczyk". Układ stosowany samodzielnie wymaga również dołączenia zacisku "To Control Board KEY" równiez do masy ale można też pominąć tranzystor 2N2905 z opornikami 4.7k i 10k oraz diodą w bazie a zamiast tego połączyć ze sobą punkty kolektora i emitera tego tranzystora.

W zasadzie można również kluczować ten generator w bazie 2N2905 - włączając klucz pomiedzy masę a zacisk "To Control Board KEY" po dołączeniu opornika 100R w kolektorze generatora kwarcowego do zasilania.


L.J.
(27-06-2019 10:57)SP6FRE napisał(a): [ -> ]Układ stosowany oddzielnie należy podłączyć po prostu do zasilania (opornik 100R) i zastanowić się jak go kluczować.
Najprościej podłączyć klucz pomiędzy układ (opornik 100R) a zasilanie ale wtedy klucz będzie na potencjale zasilania.

Czy to wystarczy by nadać falę nośną ? CHodzi mi o jak najprostszne rozwiązanie

I pytanie o zamienniki. Czy "spełnią się" w tym układzie ?
Nadajnik działa :-)
Adrianie!
To wspaniałe, że dzielisz tą radosną nowiną ze wszystkimi, którzy tu zajrzą.
Ale na chwilę skup się i pomyśl jaka jest podstawowa funkcja tego forum, poza oczywistym "konsumowaniem" przeczytanych treści?
Ciepło, ciepło....tak, masz rację!, również dzielenie się z innymi własnym doświadczeniem.
Może więc dokończysz wczorajszą wieczorną wiadomość i podasz kilka szczegółów?
Jak w końcu wykonałeś ten nadajnik, do czego Ci służy, jak rozwiązałeś kluczowanie, czy zamienniki się sprawdziły, jakieś inne dane a może nawet zdjęcie pająka?
Może przyda się to także innym?
L.J.
Dobrze Leszku Smile

1. Zastosowałem zamienniki w poście 1.
2. To Control Board "KEY" załączyłem do masy.
3. 12V from Pin 3 of NE555..... załączłem do zasilania 12V wraz z pinem 12V w prawym górnym rogu. Tu w tym punkcie kluczuje nośną, czyli włączam nadajnik.

Sprawdzałem na kwarcu 3.6864MHz i podłączyłem 2m kabelka. Załączyłem nadajnik i mój TS-570D odebrał sygnał z 60dB z odległości 3 m w moim pokoju.

Tyle Angel

PS. Radiator do 2sc2078 nie jest potrzebny, ale ja wolę dmuchać na zimne więc go zamontowałem. Nie wiem czy należy nie stykać radiatora z masą ???..... Ja nie dotykałem z GND

Układ w stylu Kun-Kfu-Układu Wink
Witam!

No, i to jest odpowiedż!
Tranzystor 2SC ma kolektor połączony z obudową.
Stąd gdzie teraz siedzę nie widzę czy zastosowałeś podkładki izolujące tranzystor od radiatora ale jeśli nie to predzej czy później zrobisz zwarcie radiatora do masy lub co gorsza do innych punktów w układzie i coś się "zwędzi".
Poza tym, taki nieuziemiony radiator jest sporej wielkości anteną co w większości przypadków będzie problematyczne jeśli chodzi o zakłócenia. Taka antena promieniuje pełnym sygnałem jaki będzie na kolektorze a więc zawierającym wiele harmonicznych więc zastosowanie na wyjściu takiego generatora filtru dolnoprzepustowego będzie jedynie częściowym rozwiązaniem.
Poprawne rozwiązanie to izolacja tranzystora od radiatora i uziemienie radiatora.
Spróbuj czy po odkreceniu radiatora temperatura tranzystora nie jest za wysoka (załóżmy, że taki tranzystor daje się dotknąć ręką). Wtedy możesz go tak pozostawić co zmniejszy ryzyko zwarcia.

L.J.
Lechu... daje się dotknąć Teraz zastosowałem separację między kolektorem a masą poprzez naklejenie taśmy izolacyjnej w newralgicznych miejscach na płytce.
Ot i tyle !

Radiator siedzi sztywno...

Pozdrawiam Big Grin
Przekierowanie