HomeMade

Pełna wersja: Transceiver TR 501 XD. Ktoś coś wie na jego temat?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam. Dawno, dawno temu... w mojej piwnicy schowałem obudowę trx TR501XD. Tak wynika z opisu na płycie czołowej. Prawdopodobnie był to trx produkowany rzemieślniczo w Polsce, ale mogę się mylić. Czy któryś z Kolegów spotkał się z tym transceiverem? Może są gdzieś schematy, czy jakiekolwiek inne informacje. Może udała by się rekonstrukcja? Będę wdzięczny.
Zamieszczam zdjęcia płyty czołowej, reszta obudowy to blacha na aluminiowym stelażu.
73, Tomek SP9OUR[attachment=14660][attachment=14661]
Witam. Dawno, dawno temu... a może jeszcze dawniej, spotkałem się ze schematami tego transcaivera. O ile mnie pamięć nie myli (a może), to były one zamieszczone w dawnych Biuletynach PZK, które można znaleźć tutaj: http://spotc.pzk.org.pl/biuletyny-pzk, trzeba by przeszukać masę materiału. A to pracochłonne. Nie wiem, nie pamiętam czy to był komplet dokumentacji, być może tak.
Rysio!
...........................
cd.. Okazało się że mam w czeluściach swojego archiwum materiały tego TRx_a. Niestety, nie wiem z którego Nr. Biuletynu pochodzą, nie notowałem tej informacji.
Konstrukcja opracowana w latach 70-tych, głównie na tranzystorach, epoka Jowisza 103. Schematy były publikowane tak jak napisał Ryszard w starych biuletynach PZK (czarno białych na gazetowym papierze). Były dostępne również płytki w wykonaniu rzemieślniczym. Podobno, bo osobiście nie widziałem były składane na nich całe radia. Jest szansa że mam gdzieś schematy tej konstrukcji z tamtych lat, ale nie obiecuję bo tej "makulatury" jest sporo.

Opis w Biuletynie "Wzbudnica SSB TX500SP" oferowana przez Punkt Usług Elektronicznych z Bielska-Białej autor SP9EFP.
Ta wzbudnica była pierwszym etapem do opracowania pełnego tranceivera. Na froncie radia jest ten sam znak autora opisu z biuletynu.

Po tym opisie jest kolejny: Kolega SP9EFP prowadzący w Bielsku Białej Zakład Rzemieślniczy "ELEKTRONIK" opracował poza opisaną wzbudnicą interesujący transiwer tranzystorowy TR500SP (opis na kilku stronach). Część opisu zachowała się w moich zasobach, nie wiem czy kompletne schematy. Jeśli będzie zainteresowanie to zrobię skany i zamieszczę na forum.

Na dole opisu jest data zamknięcia numeru 21.04.1980 r czyli był prawdopodobnie w majowym numerze.

Każdy wtedy marzył aby zbudować sobie takie radio zamiast pracować na RBM czy 10RT.
Dziękuję za szybki odzew. Dotarłem do kolegi, który znał osobiście kol. SP9EFP, którego znak widnieje na prawo w dół obok przekładni planetarnej. Potwierdził on, że ten trx produkowany był rzemieślniczo. Nie wiadomo w ilu egzemplarzach się ukazał.
Trop materiałów o tym TRX w Biuletynach PZK to już jest coś. Nie pozostaje mi nic innego jak w wolnych chwilach werować zasoby archiwalne z podanego przez Rysia linku. Adam, dziękuję za info. Gdyby przypadkiem coś wpadło Ci w ręce na ten temat, będę wdzięczny.
73, Tomek sp9our

No proszę, ja tu odpisuję a Rysio jest szybszy od francuskiego pociągu TGV Smile Dzięki za materiały!
Witam.
Wiadomości na temat TRX TR500SP były zamieszczone w dawnych Biuletynach PZK, które można znaleźć tutaj: http://spotc.pzk.org.pl/bp/1979/B.PZK_1979_8.pdf oraz http://spotc.pzk.org.pl/bp/1980/B.PZK_1980_6.pdf
TR500SP jest też opisany w "Konstr. krótkofalarskich dla zaawansowanych" - str.217
https://www.skzw.pl/index.php/biblioteka
Z TR501XD nie spotkałem się.
Przekierowanie