HomeMade

Pełna wersja: Jaki koncentryk najcieńszy z możliwych?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Koledzy....

Zrobiłem LW 41 mtr. na działce na skrzynce QRP i działa Smile
ale... Postanowiłem zrobić przed zimą dipol i skupić się na 80mtr.
Ze względu na to że wynajmuję mieszkanie antena musi być dyskretna.
Bardzo dyskretna.... IConfused teraz pytanie:

Czy taki cieniutki kabel do anten telefonicznych RG174 będzie dobry do dipola na 3,5 i do jakiej mocy? Jak przenosi 2,5 GHz to i 3,5 MHz da radę bez strat..... Jaką moc przeniesie?

Między dipolem a mieszkaniem jest max 8 metrów.

Proszę napiszcie co o tym myślicie.
Tłumienie dla 30MHz na100m to 17dB. Na3,5MHz pewnie niewiele mniej. Jednak jak nie ma innego wyjścia to trzeba postąpić zgodnie z zasadą, że na bezrybiu i rak ryba...
Może warto przemyśleć zakup RG316 ?, idzie dostać za około 50 zł / 10 metrów. Średnica podobna a parametry lepsze i słuszniejszą moc może przenieść w razie potrzeby, jest też zdecydowanie wytrzymalszy niż RG174. Kolor koncentryka mniej rzucający się w oczy tylko nie wiem do końca jak jest z jego odpornością na warunki atmosferyczne i UV.
Wszystko zależy od wersji/wykonania .Bywają na rynku bardzo ciekawe RG174 https://pl.mouser.com/datasheet/2/46/9239-771012.pdf
Kabelki teflonowe choć przenoszą większą moc to mają z reguły większe tłumienie od piankowych. Niestety trudno porównać dane z katalogu dla 30MHz i niżej bo są podane inne częstotliwości, ale dla 100MHz katalog podaje dla RG316 tłumienie 28dB na 100m.
Z poniższego katalogu wynika, że te kabelki są porównywalne co do tłumienia na 100MHz.
Dzięki!

RG316 50 PLN za 10 m będzie OK. Dyskretny taki...
I tak jest konfekcjonowany na Allegro..

Bardzo Wam dziękuję Smile
(29-10-2018 10:10)SP5RF napisał(a): [ -> ]RG316 50 PLN za 10 m będzie OK. Dyskretny taki...
....

Szukaj innego. Ten nie jest zalecany na kf. To jest kabel typowo ukaefowy, rdzeń stalowy srebrzony. Na ka-efie ma duże straty.
Antenę możesz zasilić równie dobrze płaskim kablem za kilka zł/m, nie musi być jakiś wyszukany cienki koncentryczny. W domu można zrobić symetryzator napięciowy.
Ufff... w ostatniej chwili.

Skończyło się na tym że wziąłem zwykły kabel RG58 i pomalowałem akrylem w beżową panterkę wzór Desert Camo Wink co czyni go w zasadzie niewidocznym.
Uff....

Kabel płaski jest OK ale mam Heathkit HW-8 tam moc jest 2 -3 W więc chcę uniknąć rdzeni, symetryzatorów, etc.. To wszystko straty, tu pół wata tam pół wata i zostaje 1W.

Dzięki za merytoryczną pomoc !!!


RG316 50 PLN za 10 m będzie OK. Dyskretny taki...
....
[/quote]

Szukaj innego. Ten nie jest zalecany na kf. To jest kabel typowo ukaefowy, rdzeń stalowy srebrzony. Na ka-efie ma duże straty.

[/quote]
Przekierowanie