HomeMade

Pełna wersja: Jaka sprawdzona antena do ręczniaka?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Cześć Panowie (i ewentualne Panie). Ponieważ w moim mieście zagościł przemiennik DMR postanowiłem iść z duchem czasu i zakupiłem ręczniaka AnyTone D-868UV. Przed zakupem wyobrażałem sobie, że ręczniak będzie stał na biurku i z anteną od zestawu bez problemu będę obecny na przemienniku. Niestety - jak się okazało nie jest to takie bezproblemowe. Przemiennik ma jeszcze lokalizację prowizoryczną (anteny niewysoko na balkonie w domu kolegi) i nie wiadomo kiedy to się zmieni na lepsze. Pomyślałem : kupię Nagoyę NA-771 - będzie lepiej. I tu zonk. Po próbach porównawczych na odbiór i nadawanie obu anten (Nagoya i antena standard od kompletu) żadnych różnic na lepsze. Pomierzyłem rezonanse anteny: jeden na 162,65 MHz - SWR znośny (1,6), a drugi rezonans wysoko poza pasmem 70 cm z SWR ok. 4. Do d..y z taka anteną. Panowie doradźcie co kupić na oba pasma, aby zapłacić i mieć pewność, że antena stroi się w ,,naszych" zakresach. Nie mam u siebie sklepu, gdzie mógłbym iść z analizatorem i przebierać, by trafić na tę właściwą. Możliwe, że kupiłem podróbę, bo poszedłem po taniości na Allegro. Oczywiście w opisie przedmiotu było napisane: Oryginał. W innych sklepach identyczne anteny można również kupić w cenie trzykrotnie większej. Też jest napisane, że ,,Oryginalna". Tylko skąd mieć pewność, która jest która. Można kupić dużo droższą i też będzie nadawała się do kosza. Może odczepić się od firmy Nagoya i zmienić na inną?
Bogdanie, cieszy mnie bardzo że nabyłeś radio DMRowe. Proponuję nie szukaj innej anteny do radiotelefonu ręcznego, gdyż różnica w odbiorze nie będzie duża. Do czasu aż przemiennik zostanie zainstalowany w docelowej lokalizacji proponuję zamontuj antenę stacjonarną nad swoim QTH.
Pozdrawiam i do usłyszenia poprzez przemiennik DMR. Janusz.
Januszu mam antenę stacjonarna, ale nie bardzo chce mi się ,,wiązać" ręczniaka z kablem koncentrycznym, bo taka konfiguracja w użyciu jest mało poręczna.
(07-10-2018 22:52)SP4LVC napisał(a): [ -> ]Też jest napisane, że ,,Oryginalna". Tylko skąd mieć pewność, która jest która. Można kupić dużo droższą i też będzie nadawała się do kosza. Może odczepić się od firmy Nagoya i zmienić na inną?
Anteny Diamond widzę już od 6 USD Huh
Jedyne wyjście to kupić antenę markową z zaufanego źródła, z możliwością zwrotu gdy nie spełnia podanych parametrów..
Niestety podróby są wszechobecne.
Niestety Adamie masz rację. Tak wygląda moja Nagoya NA-771 potraktowana analizatorem. Po prostu pieniądze wyrzucone w błoto. Całe szczęście, że nieduże. Poszukiwań ciąg dalszy - czekam na RH-901S. Co ciekawe w opisie aukcji nie została użyta nazwa Diamond. Czyżby asekuracja na wszelki wypadek?
Czy wnioskiem z plików 2M i 70cm powinien być , że Diamond nie opiera się na produkcji dla radioamatorów tylko dla użytkowników częstotliwości powyżej naszych?
Tylko których skoro SWR-y są tak wysokie?
Są to częstotliwości służb mundurowych - przynajmniej w mojej okolicy. Miałem właśnie napisać o antenia, która doszła - RH-901S. Sytuacja podobna lub jeszcze gorsza. Pierwszy rezonas na 173 MHz, a drugi poniżej pasma 70 cm - ok. 420MHz. Szeroki, płaski i co najgorsze SWR w granicach 3,5 - 4. Już odesłałem do sprzedawcy. Szukam dalej, ale wygląda na to, że pozostaje jedynie jakaś opcja anteny teleskopowej (np. Nagoya NA-774), gdzie można doborem długości dobrać częstotliwość pracy. W załącznikach charakterystyki anteny standardowej mojego AT-868UV. Teraz pewnie zrozumiecie czemu ciągle szukam czegoś lepszego. Przed chwilą zakupiłem coś takiego: https://allegro.pl/antena-rh-660s-108cm-...2216.html. Zobaczymy co z tego wyniknie. Na bazie moich obserwacji przeraża mnie to jak paskudne anteny producenci z Chin dodają do urządzeń przenośnych.
Dla szanującego się sprzedawcy/producenta opis sprzedawanej anteny powinien wyglądać mniej więcej tak ( inna sprawa czy to prawda) np.:
Pasmo pracy : 144 / 430 / 1200 MHz
Moc max : 50 W
Kąt elewacji anteny : 10 ~ 40 st.
Zysk max : VHF +1,1 dBi / UHF +5,5 dBi
Długość anteny : ~ 35 cm.
Długość falowa : VHF 1/4 L / UHF 1/2 i 5/8 L
VSWR : < 1.5 : 1
Typ złącza : BNC, TNC, SMA , UC1 ( SO 239 )


Zastanawiam się nad zakupem od rodzimego producenta Mitcom model AHFC 144/430 MHz.

W załączniku wyniki dla anten pod tytułem : Diamond RH 901S, Nagoya 771,
pomiar mierzydłem N1201SA.
Nazwy plików się zagubiły, 2 obrazki od lewej to Nagoya 771, trzeci to RH 901S
Adamie ta AHFC 144/430 MHz wydaje się bardzo rozsądną propozycją. Ja już po próbach z moją sztuką i jestem zadowolony. Ma jedną wadę - jest sztywna, ale poza tym same zalety i możliwość kontroli nad rezonansami. Na zdjęciu z radiem i długością dopasowaną do 70 cm. Od podstawy anteny (radia) jest to 41 cm, czyli w zasadzie długość standardowa dla takich anten z zyskiem na 70 cm. Drugi teleskop schowany ok. 3 cm. w pierwszym. Przy maksymalnym rozsunięciu teleskopów piękny rezonans na 145 MHz i potwierdzona skuteczność. Z ręki pod blokiem otwieram i słyszę przemiennik w Miłkach - w linii prostej ok. 50 km. Po wsunięciu dwóch najwyższych segmentów rezonas przesuwa się na ok. 172 Mhz. To informacja dla wtajemniczonych, hi. Pomimo swojej sporej długości - szczególnie do pracy na 2 m. antena trzyma się w radiu solidnie, a ja mam przynajmniej pewność, że rezonanse są we właściwych miejscach i nie upalę sobie końcówki w radiu.
Wiedziony przesłankami że: Mitcom polska firma, prowadzona przez krótkofalowca , produkująca między innymi anteny dla krótkofalowców będzie dobrym wyborem do zakupu anteny typu AHFC-144/430 MHz ze złączem SMA-F.
W swej naiwności zamówiłem antenę przez portal Allegro. Otrzymałem antenę ze złączem SMA-M męskie i tak zwaną beczkę żeńska SMA do połączenia radia z anteną. Przy próbie wyjaśnienia w rozmowie telefonicznej że jednak zamawiałem ze złączem SMA-F dowiedziałem się w niewybrednych słowach:
Że za tak dostarczone zamówienie ja jestem winny, firma istnieje 30 lat, mają mnóstwo zamówień, a klienta CB, krótkofalowca zamawiającego antenę na której zysku jest parę złoty to ma w d...e.
Ot specyficzne podejście do klienta :-((((( Angry .

Antena wizualnie prezentuje się dobrze, widać zwoje cewki pod izolacją zabezpieczającą, waga ok. 25g, długość ok. 376 mm, złącze w kolorze złotym.
Tak wygląda przy pomiarach testowych, Mk (żółty trójkącik) kursor znacznika.
[attachment=14444] [attachment=14445] [attachment=14446]
Cena 75 pln + 25 przesyłka.

Antena 400-480 MHz w którą jest fabrycznie wyposażony DMR Retevis RT3.
[attachment=14447]
Stron: 1 2
Przekierowanie