HomeMade

Pełna wersja: Ultra prosty TRX CW 5 Watt
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie Kolegów !

Czy zamiast rdzenia FT82 można użyć FT50-43 nawijając tyle samo zwojów.
Sądzę, że tak ale chcę się upewnić....

Jak podkręcić moc do 10 W i regulować ją w zakresie 5-10 Watt

Proszę o pomoc. Smile
Pozdrawiam.
Witaj ! sądzę że ,nada się i jeszcze dokonać pomiaru indukcyjności ,ale mocy i tak nie uzyskasz większej nawet do 5 Watt . musi być driver by mocno napędzić tz. przekazać jakąś moc do dalszego wzmocnienia .Poczytaj dalej konstruktor zastrzega o dobrej antenie a i przeznaczeniu ,jak chcesz mieć takie malutkie radyjko to ok .Pozdrawiam SQ1D
Tutaj podkręcanie mocy nie ma sensu bo w tym układzie zapewne wygenerujesz harmoniczne. Poza tym będzie ogromna dysproporcja pomiędzy nadajnikiem 10 W a "odbiornikiem" , tego "transceivera" który to odbiornik jest zupełnie umowny. To może ma jakiś sens aby zrobić w godzinę i umówić się na ustawkę z kolegą który zrobi z Tobą łączność. Albo z kolegą z sąsiedniego bloku.

Nic poza tym.

No chyba że zrobić porządny tor m cz. filtr 700 Hz.....

RF.
dobra skuteczna antena np dipol wysoko zawieszony , delta pełnowymiarowa i europa do zrobienia nawet na 1W , sp i eu w promieniu 1000km na 5W na foni się robi , a na cw to ho ho
Serdecznie dziękuję za Wasze porady.

ps. Uczę się titawy hi !Wink Najfajniejszą melodię ma litera G. ta-ta-tit
(07-07-2018 21:08)SP7QHP napisał(a): [ -> ]dobra skuteczna antena np dipol wysoko zawieszony , delta pełnowymiarowa i europa do zrobienia nawet na 1W , sp i eu w promieniu 1000km na 5W na foni się robi , a na cw to ho ho

Da się, ale nie na tym odbiorniku. Korespondent owszem usłyszy, ale ten TRX korespondenta już może nie usłyszeć, gdyż jego przypuszczalna czułoś wyniesie 50-100uV.
Rozumiem, że w tym temacie chodzi o łączność na dwóch takich samych urządzeniach.
Nie byłbym jednak krótkofalowcem, gdybym nie powiedział: warto to sprawdzić praktycznie, może się mylę...
Jakiś sens to ma. Zrobić takie dwa, dodać baterie 12V i mieć pewną łączność pomiędzy dwoma obozami harcerskimi odległymi o 3 kilometry.
Jest fajna przygoda....

Tylko jak przekonać młodzież że to fajniejsze od smartfona...

RF.
Tym bardziej, że do smartfona nie trzeba rozciągać 40m drutu...
Dopiero realne klęski żywiołowe zmieniają to podejście, gdy smartfony nie działają...
Jest to rzecz bardzo podobna do Mosquito, tylko kwarc w innym miejscu i wyprowadzenie audio.
Ten układ jest wrażliwy na wszystko, przy braku obciążenia albo jak mu coś nie pasuje potrafi nie generować (zwłaszcza gdy ma odbierać). W zależności czy odbiera czy nadaje częstotliwość jest inna. Kwarc jest podpięty blisko IRF'A więc jeździ jak pijany koń gdy tylko trochę się nagrzeje.

Adrianie, zrób lepiej Pixie. Większych różnic nie ma tylko generator jest na jednym osobnym tranzystorze dzięki czemu ma szansę działać dużo lepiej.
Przekierowanie