HomeMade

Pełna wersja: Dziwne wskaznia skrzynki antenowej MFJ-948
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam forumowiczów

Mam problem. Mam ICOM-a 706, skrzynkę antenową MFJ-948 i zasilacz JETFON (13,8 V do 28A)

Sprawa wygląda następująco... Zrobiłem pomiary tego co wykazuje amperomierz zasilacza a co skrzynka ;

7 MHz - 20W / 1.3 SWR / 12 Amper
10 MHz 9W / 1.2 SWR / 10 Amper
14 MHz 40 W / 1.3 SWR / 14 Amper
18 MHz 10W / 1.2 SWR / 13 Amper

Co o tym sądzić. Skrzynka przekłamuje i jest uszkodzona ? Confused

PS. Używam 13.8 V
Może być tak że wszystko jest w porządku.
Robisz pomiary wykorzystując sztuczne obciążenie czy antenę ?
Jakie długości kabli masz ?
Jaka moc ustawiona w radiu i czy na każdym paśmie jest taka sama (nie znam IC706)
Antena G5RV 40-10m i tutaj zastosowałem normalny długi (10m) i gruby koncentryk.

Pomiary na sztucznym jak i G5RV dają podobne wartości.

Może winowajcą tego zamieszania jest kabel antenowy od CB radia.
Ma on z 1 metr długości i łączy TRX ze skrzynką.

Moc maksymalna ma wartość H (high). Tak mam na wszystkich pasmach.
Jeżeli masz w skrzynce pokrętło "antena selector" masz w prawą stronę (czyli skrzynka pominięta) i mierzyłeś na sztucznym obciążeniu to ja nie wiem.
Sprawdź czy zmiana kabla na inny ... szczególnie chodzi mi o długość wpłynie na wskazania - to jedyny pomysł jaki mam w głowie.

A radio jest pewne ? chodzi mi o to czy wcześniej pokazywało na innym mierniku poprawne moce ?
Jak amperaż jest odpowiedni dla mocy oddawanej nadajnika transceivera (100 Watt) to znaczy, że radyjo jest sprawne tylko coś dzieje się na linii TRX > skrzynka antenowa.

Największy pobór mocy jest na paśmie 20m. Cała reszta to 8 Amper

Może kabel ? ..... Ale nie mam RF-7, bo cała moja instalacja antenowa jest na "styk".
W paśmie 20m tak wyglądają wskazania skrzynki i zasilacza przy CW.

Co mogło się zepsuć w skrzynce ?
A jaki jest pobór prądu na 20m na sztucznym obciążeniu? Masz chyba w tej skrzynce ?
W paśmie 14 MHz : 12 Amper i 5 Watt mocy. SWR 1.1
Ciekawe to jest. 12A przy tylko 12V to 144W. 5W w antenę a gdzie reszta? I skąd taka moc teoretyczna w (chyba) 100-watowym radiu. Podejrzewam że wskazania zasilacza nie są prawdziwe. Jak masz możliwość to zobacz na innym zasilaczu
Jacku.... To na bank skrzynka jest pyknięta.

Powinna wskazywać przynajmniej 100W. Jak by zasilacz był zwichrowany to przy odbiorze pokazywałby nie wiadomo co. A tak wskazania są pewne.

Na 3.7 i 7 MHz przy nośnej na sztucznym obciążeniu pokazuje 8 A i na innych pasmach też tyle. Jedynie 20m jest jakimś ewenementem.
A zasilacz jest nówka !! Przy odbiorze wskazówka na około 1.5-2A
Stron: 1 2
Przekierowanie