HomeMade

Pełna wersja: Green Power czyli jak zasilić radio w krzakach
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam ponownie.
Oczywiście MPPT pomogłoby w pełni wykorzystać naszą baterię, jednak wspomniałem tu o rozwiązaniach "prostych". Może jakaś konkretna propozycja układowa - schemacik czegoś bardziej ergonomicznego.
Rynek pełen jest gotowego badziewia, a "MPPT" działa jak podawana swego czasu moc PMPO na małych bateryjnych odtwarzaczach.
Ja narazie się tylko ze słoneczkiem chcę pobawić i rozwiązanie z Solrob'a w pełni mnie satysfakcjonuje. Chwilowo ciężko mi znaleźć czas na złożenie wszystkiego razem - a słońce piękne od 3 tygodni - szkoda.
Pozdrawiam.
Aby wszyscy dokładnie wiedzieli co to jest kontrola punktu mocy szczytyowej zachęcam do obejrzenia tego załącznika.

[attachment=2936]

Wykonanie analogowego układu, który realizuje funkcję utrzymywania stałego napięcia około 17V na wejściu regulatora jest bardzo proste i układ ten może zawierać kilka dodatkowych elementów które można policzyć na palcach jednej ręki. Gorzej z układem, który ma działać przy najsłabszym oświetleniu, gdy ten punkt się przesuwa w dół, ale też jest to wykonalne analogowo bez zaawansowanej techniki mikroprocesorowej.
Takie schematy widywałem w internecie, ale nie pamiętam linków. Włóżcie trochę wysiłku i poszukajcie przyda się dla wszystkich.
Własnych konstrukcji w tym zakresie z kilku powodów nie mogę tutaj udostępnić.
Witam
Demonstracja zastosowania modułów Peltiera przez kolegę SP4XYD.
http://www.youtube.com/watch?v=hvo0rkM3PuE
Vy 73 Roman SP5AQT.
witam.

na stronie http://www.sp7ked.glt.pl

są zdjęcia przemiennika sr7wi 439 000 zasilanego wyłącznie z bateri solarnej.
w chwili obecnej bateria ma moc ok. 60W , akumulator żelowy 18Ah.
moc wyjściowa przemiennika jest ustawiona na 2W . Przy 5 W out. przemiennik również pracował doskonale.Kłopoty z zasilaniem występują co roku tylko w miesiącu grudniu: niskie temperatury i krótki czas oświetlenia.
Napięcie wyjściowe z bateri solarnej ma charakter liniowy zależny od oświetlenia . W moim przypadku od ok. 10V do 28V.
W związku z tym niezbędna jest regulacja napięcia.W naszym układzie zastosowałem prostą przetwornice impulsową o max prądzie 3A.
Do chłodzenia przetwornicy użyłem wentylatora komputerowego przez rezystor 180 om włączonym bezpośrednio na zaciski bateri solarnej.Obroty wentylatora są zależne od oświetlenia .Przy braku oswietlenia wentylator nie działa.
W panelach solarnych o większej mocy stosuje się podział na dwie strefy i w zależnosci od oświetlenia układ sterowania łączy zespół ogniw szeregowo lub równolegle.
W naszym przemienniku akumulator ładowany jest stałym napięciem ok. 14,4V.
Przemiennik był prezentowany na spotkaniu łoś 2008.Pracuje bezawaryjnie 4lata.

paweł
Stron: 1 2
Przekierowanie