HomeMade

Pełna wersja: Long Wire 20,5m vs. 27m
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Po lekturze opracowania na temat anten zasilanych od końca:

http://sem.pl/sp5jnw/technika/antlw2htm/antenyLWv2.pdf

mam wątpliwość w którą antenę najkorzystniej jest 'iść'.
Dla 20,5 mamy rezonans i teoretycznie brak reaktancji, wystarczy dopasowanie transformatorem 1:8 - 1:9

Dla 27m mamy 240ohm impedancji (bez rezonansu) dla większości pasm amatorskich. Trzeba sobie pomagać układem dopasowania a'la skrzynka antenowa.
Czy ktoś może jednoznacznie powiedzieć która droga jest lepsza?
Jeśli odrzucimy argument o większej komplikacji układowej dla 27m (układ L )
Czy 'naturalny' rezonans dla 20,5m jest duzo lepszy niż taki wspomagany skrzynką?
Antena LW o niskiej impedancji wejściowej jest trochę problematyczna. bo wymaga bardzo dobrego uziemienia, a najlepiej przeciwwagi. Przy niskich impedancjach wejściowych anteny prądy płynące do uziemienia są większe i straty uziemienia tęż będą większe ze względu na rezystancję typowego uziemienia (kilkadziesiąt omów). Dlatego w takim przypadku bardziej korzystne jest przeciwwaga zrobiona z jednego lub więcej przewodów. Z reguły LW buduje się jako 1/2 fali lub wielokrotność. Taka antena ma na wejściu wysoką impedancję (ok 3000 om) i rezystancja uziemienia rzędu kilkudziesięciu om nie powoduje dużych strat. Chociaż i dla takiej anteny na pewno lepsza będzie przeciwwaga wykonana z drutu, linki itp.
Miałem kiedyś antenę LW o długości 40m i spisywała się bardzo dobrze (uziemieniem była instalacja CO - kaloryfer Wink ). Później zrobiłem LW o długości ok 30m i efekty były gorsze.
Pozdrawiam.
Przekierowanie