HomeMade

Pełna wersja: Antena pionowa półfalowa - zasilana napięciowo
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam Kolegów !
Mam pytanie. Jak wiadomo anteny półfalowe (i wielokrotności pół-fali) zasila się napięciowo, np. układem Fuchsa.
Jednocześnie pionowy wibrator półfalowy ma całkiem dobry (niski) kąt promieniowania, lepszy od GP 1/4 fali.
Zatem wykonując vertikala 1/2 fali na dane pasmo i zasilając go napięciowo u dołu, to oczywiście zadziała.

Ale czy w tym przypadku można nie dbać zbytnio o przewodność ziemi, nie układać radialsów jak dla GP 1/4 fali , bo impedancja w miejscu zasilania jest bardzo duża i nawet przeciętna przewodność ziemi wystarczy za przeciwwagę i nie będzie z tego tytułu znaczących strat ?
( źle by było z anteną zasilaną prądowo, niska impedancja, stojącą na kiepskim gruncie, bez dostatecznej ilości radialsów)

Ale gdybym miał pełną rację, to czy DX-mani nie rezygnowaliby z zakopywania znacznej ilości radiali dla swoich verticali, tylko wykonywali promienniki półfalowe zasilane napięciowo .... ?

Jurek SP3SLU
Nie wiem, ale ... mogę tylko zastanowić się nad ostatnim pytaniem ... czasem łatwiej jest zakopać radiale, niż postawić 2 razy wyższy maszt. W połowie maja będę stawiał mój maszt 20m. Mogę poeksperymentować, radiale zakopię pod koniec lata...
Jerzy, ale jak mają być radiale to na Starze się nie da zamontować Smile
Ziemia robi dwie rzeczy:
- za przeciwwagę (dlatego wszystkie zasilane prądowo muszą mieć radiale i mnóstwo drutu)
- za płaszczyznę tworzącą charakterystykę (na zasadzie odbicia)
Tą pierwszą można obejść j.w. , tej drugiej (w przypadku długich fal) ciężej (bo np. na UKFie dajemy kawałek laminatu albo siatkę i załatwione).

Popełniłem kiedyś projekt skróconej, zasilanej od końca anteny półfalowej na niskie pasma, nawet coś z niej nadawałem. Stroiła się wąsko (bo skracana), pomiarów nie pamiętam Smile
Miałem ochotę przywieźć do Burzenina, może się uda.
Obecność radiali wpłynie na skuteczność anteny. Naprędce wykonany model 10m verticala na 14 MHz pokazał, że dodanie pola radiali o promieniu 7m zwiększyło skuteczność promieniowania z ~24 do ~34%. W zależności od kąta elewacji przekłada się to na 1-2 dB większy zysk.

Analogicznie: z tego właśnie powodu w przypadku pionowo montowanych anten magnetycznych (magloop) perfekcjoniści stosują promieniście rozrzucone radiale.
Jurek! Ja mam takiego pomysła żeby u góry zamiast oryginalnych siatek maskujących wziąć zakupić kilka rolek cienkiej siatki tzw "ogrodniczej" i zastosować jako radiale. Wiesz jak? Mianowicie , siatka ta jest bardzo lekka i wykonana z cieniutkiego drutu metodą skrecania oczek. Rolka długosci 40 metrów waży ok 10/15 kg to niewiele. Teraz tak... po środku miejsca antenowego stawiamy maszt i antene n x pół fali a w czterechkierunkach rozwijamy na ziemi siatke którą następnie łaczymy z masa koncentryka. Śiatka moze lezeć na ziemi byle długośći przeciwwag które ona stanowi były dostrojone do rezonansu.Po zakończeniu pracy każdą siatke zwijamy z powrotem na np. bęben zrobiony z rury PCV fi 110 mm. Z tym ze kazdy osobno bo sie poplaczą i będzie kupa szmelcu. Proste? najlepsze rezultaty DX owe bedziesz miał nad ranem kiedy rosa. ale 140 ma takie wygarnięcie że jeśli R 155 to "łyknie" i odbierze to dolecisz do korespondenta z przysłowiowym palcem. dymaj do ogrodniczego i bawcie się dobrze! Przy takich przeciwwagach nawet SN0HQ wpadnie wkompleksy - hi.
Panowie, i co z pomysłami? jakie wyniki?
Pozdrawiam Piotr
A cobybyłogdyby ;-) zamiast układać radiale wbić w ziemię drugie ramię dipola?
Przekierowanie