HomeMade

Pełna wersja: Tranceiver SDR Avala
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Opis tranceivera zaprojektowanego przez YU1LM na podstawie wcześniejszych doświadczeń z kilku udanych konstrukcji odbiorników. Montaż tradycyjny, średnio trudna konstrukcja do odwzorowania.

AVALA - opis na stronie YU1LM
Relacja z budowy AVALI na stronie Piotra SP2DMB
Strona RV3APM
AVALA na cqham.ru
Strona PE0FKO dla budujących sterownik z układem Si570
Strona G4OPE z opisem sterowania układem Si570
Obwód drukowany do Avali jak dobrze doczytałem jest płytką jednostronną. Czy warto wykonać drugą warstwę masy, tak jak w Piligrimie, czy to tylko dodatkowa robota nie dająca żadnego efektu? Przy domowym wykonaniu i tak najwięcej czasu zajmuje wiercenie.
Drugie moje pytanie to czy ktoś z Kolegów szacował koszt wykonania tego modułu, bez dodatków typu filtry czy dds.
W wersji GenesisRadio PCB jest dwustronna, a cena zestawu to prawie 500 zł Confused (!)
Piotr SP2DMB, który w grupie kolegów aktualnie odtwarza tę konstrukcję na jednostronnej (zob. AVALA-01 by SP2DMB) ) zauważył konieczność ew. dodatkowego ekranowania części HF od AF. Z drugiej strony, wprowadzenie masy na górnej stronie płytki wiąże się z przemyśleniem rozłożenia przelotek na dolną stronę, być może z rozdzieleniem części masy (albo nawet całkowitym usunięciem w części AF) - słowem: pole do eksperymentów! Idea

Z ta masą to jest tak, że na płytkach całkowicie w.cz. jest zazwyczaj pożądana i oczekuje się jak najmniejszej jej impedancji. Na płytkach m.cz. z kolei nie zawsze jest potrzebna, a nawet czasami szkodzi... Undecided (KK7B opisuje dokładnie jak unikać pętli masy w swoich T2/R2).

A co do kosztów: zakładam, że przy cenie PCB 50 zł, koszt reszty elementów nie będzie większy niż kilkadziesiąt złotych (powiedzmy max. 80,-).
Zresztą elementy są "łatwe" i pewnie większość jest już "w szufladzie" Smile
A na pewno nie będzie to kosztowało 500,- (GenesisRadio), ani też 260,- (aktualna cena zmontowanej płytki - z drugiej ręki Wink ).
Waldku, dziękuję za wyjaśnienie w sprawie druku, w tym układzie bezpieczniej poprzestać na wersji jednostronnej. Płytki fabryczne dały mi do myślenia czy warto "kisić" ten druk w kuwecie domowym sposobem Dodgy.
Pytałem o koszt bo też mnie zdziwiły wysokie poziomy cenowe tzw. gotowców. Na coś rozbudowanego typu HASDR trudno z marszu się rzucić ale taki sdr-ek jak Avala na początek jak w sam raz.
Z zaciekawieniem będę śledził postępy prac grupy budującej Avalę, może czasem i w tym wątku wrzucą jakąś fotkę na zachętę dla takich niezdecydowanych jak ja Big Grin.
Mam pytanie do Kolegów budujących lub planujących budowę Avali, czy jest preferowana jakaś synteza do tego urządzenia ?
Niestety nie znam oprogramowania SDR z opcją nadawania dlatego nie wiem czy obsługuje ono jakieś syntezy ?
Czy taka syntezę należy kupić w postaci kitu czy istnieje możliwość wykonania jej samemu ?
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki oraz informacje rozjaśniające temat.
link można kupić płytkę syntezy na si570. Nadaje się idealnie i pozwala stroić układ przez USB. Warto zasilić ją jednak nie z portu usb a ze stabilizatora 5V. Standard w urządzeniach sdr. Koszt si570 to około 80zł ale w przeciwieństwie do dds ma tylko 8 nóżek.
Czy wersja CMOS bedzie działać w tym układzie?

pozdrowienia
Artur sp2qca
Po obejrzeniu schematu, wersja cmos preferowana trzeba usunąć w tym wypadku elementy R50 do R52 i C35
chodź i bez usuwania będzie też działać, ja nie lubię jednak wstępnego polaryzowania scalaków tam gdzie nie trzeba
Witam !
Postanowiłem dołączyć do Grupy.
Jeśli chodzi o oprogramowanie, to do AVAL-i najlepszy chyba będzie GSDR.
A to dlatego, że jest dedykowany do Genesisa, a Genesis to nic innego jak AVALA z drobnymi zmianami. Nasza konińska grupa jest na etapie prób z kartami dźwiękowymi, bo to właściwie od nich zależy cała poprawna praca tej konstrukcji. Grześkowi SP3RNZ udało się na laptopie uzyskać ok. 50dB wytłumienia niepożądanego sygnału z angielskiego IMAGE. Czułość badana jest zaskakująco dobra. Jak wszystko pójdzie po naszej myśli, to planujemy, albo zakup kitu SI570, lub jeśli zdecydujemy się na jednopasmową konstrukcję -szukanie odpowiedniego kwarcu. A, że jak dziś się dowiedziałem pasmo 4m tuż, tuż, spróbujemy czy da się pracować na tym paśmie, oczywiście po wymianie 7474 i 4066 na LVC SMD.
Moja karta w komputerze niestety nie bardzo chce współpracować z AVALą, o ile słuchać już można, o tyle wytłumienie IMAGE nie daje rezultatów. Pewnie najbliższą moją inwestycją będzie zakup 24 bitowej karty dźwiękowej.
Witam i pozdrawiam Kolegów z konińskiej grupy. To bardzo budujace, że są Koledzy którzy chętnie dzielą sie swoją wiedzą i nabytym doświadczeniem.
Początkowa omijałem z daleka wszelkie urządzenia spod znaku SDR. Co to za wynalazek, nie ma pośredniej, filtrów i toto ma dobrze odbierać. Moje nastawinie zmieniło się o 180 stopni gdy posłuchałem u kolegi jak pracuje odbiornik DR2A+ wg YU1LM który na dodatek nawet obwodów wejściowych nie miał, sygnał prosto z delty na 80m.
Aktualnie to chyba najtańszy i najszybszy sposób na pierwsze własne radio i pracę w eterze.

Wracając do syntezy, można kupić kit, płytki i układy Si570.
Czy jest dostępny w sieci program do ATtiny45, w opisie płytki AVT nic nie znalazłem?
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Przekierowanie