HomeMade

Pełna wersja: Inverted V
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, chciałbym wykorzystać aluminiowy maszt 10m, Stosując izolator na końcu masztu. właśnie do budowy Inverted V czy to dobry pomysł skoro wiele rozwiązań bazuje na dielektrykach.
Ja mam środek podparty na stalowej rurze i działa z przyzwoitymi rezultatami.
Jeśli ma to być Inverted V symetryczny, to maszt nie powinien zaszkodzić. Jeśli natomiast antena niesymetryczna (Windom powieszony jako inv V) to wypadałoby wtrącić w maszt izolatory co 1/4 lambda (gdzie lambda to długość fali dla najwyższego pasma). Ja mam na podobne okoliczności tuleje wytoczone z tekstolitu. Tymi tulejami mogę podzielić składany z metrowych rurek maszt na kilka odizolowanych sekcji.
Dziękuję za odpowiedź. Mam zamiar zrobić inverted v jako symetryczny na sezon letni choć na pewno po eksperymentuje z nie symetrycznymi ramionami. Ciekaw jestem opini czy zrobić osobne ramiona dla każdego pasma czy trapy były by rozwiązaniem do przyjęcia.
Piotrze Jakiej długości są izolatory między rurami?
Nie mam tych izolatorów pod ręką ale o ile pamiętam, to izolator (tuleja) zapewnia odległość między rurami ok. 5 cm. Tak mi wyszło z powodów czysto mechanicznych.

Fachowo należałoby pewnie określić pojemność jaką tworzy taki układ (rura-izolator-rura) i wprowadzić ją do modelu w 4nec2. Rozkładu prądów w modelu pokazałby, czy pojemność ta jest dostatecznie mała.
Robi się ciekawie. Może żeby ciebie nie zmęczyć w.g. jakiej literatury? Budowa samej anteny
"Budowa samej anteny" - w sensie OCFD (Windom) powieszony jako inverted V?

Najwięcej testów takiego rozwiązania wykonał Rick DJ0IP, np. tutaj:
http://www.dj0ip.de/off-center-fed-dipole/40m-ocf/

Rysunek można podglądnąć w dobrej wersji komercyjnej:
https://www.aerial-51.com/model-404-ul/

Bardzo rzeczowa i pomocna grupa: https://groups.io/g/ocfd

W grupie tej co chwilę pojawia się temat common mode chokes (dławików) koniecznych przy budowie anteny OCFD. Coś dotyczące tego tematu znajdziesz też tutaj: http://sp-hm.pl/thread-3106.html i tutaj: http://sp-hm.pl/thread-3128.html .

Jeśli mógłbym w czymś pomóc, jestem do usług.
Mam czas do cieplejszych dni ale musze się dobrze przygotować. Dziękuję za linki. Pisałeś o antenie Windom która mnie zaciekawiła wcześniej i przy okazji maszt, oraz ta zależność 1/4 lamda izolatorów miedzy segmentami i tu muszę się rozeznać
Jedna myśl mi się nasuwa. Mianowicie w przypadku, gdy kabel koncentryczny prowadzony jest w dół wzdłuż masztu, wypadałoby również na kablu wstawić common mode choke na wysokości, na której znajduje się izolator dzielący maszt.

Zasada podziału 1/4 lambda nie jest ostra. W ww. grupie https://groups.io/g/ocfd dominuje opinia, że common mode choke powinien się znaleźć w dwóch miejscach: punkcie zasilania anteny i u podnóża masztu (dielektrycznego). Przez analogię można powiedzieć, że maszt metalowy powinien co najmniej u swojej podstawy zostać odizolowany od ziemi.

Podział co ~1/4 lambda staje się bardziej krytyczny (głównie ze względów odbiorczych) w przypadku prowadzenia linii napowietrznie, jak to jest w zmodyfikowanym przeze mnie City Windom (ostatni post w wątku: http://sp-hm.pl/thread-3128.html)
Przekierowanie