HomeMade

Pełna wersja: Pytanie o transformatory w.cz.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
1. IRF to nie RD. Inne trafo wejściowe.
2. za długie kabelki

mrn
Z takimi długimi kabelkami to nawet RD nie zechcą działać
Nie bądźcie tacy ortodoksi, to nie UKF Big Grin niestety przyczyna musi być gdzie indziej. Po przylutowaniu tylko obwodu bramek dalej to samo. Pewnie coś w przedwzmacniaczu nabroiłem, jak znajdę błąd to dam cynk.
Tranzystory sprawne.
İmage
İmage
İmage
Co to za tester tranzystorów?
Można kupić w obudowie i to znacznie taniej
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4...=0&_sop=15
Zamiast części PA przylutuj 47Ohm do wyjścia trafka drivera 1-6 Musisz mieć pod takim obciążeniem około 5-7v PP lub 2-3v sk wcz . Pomiar najlepiej wykonać sondą oscyloskopową 1:10 Pomiar bezpośredni będzie obarczony błędem powyżej 2MHz.
Po dołączeniu tranzystorów PA dochodzi spora pojemność bramek dlatego tak się dzieje . 1nf dla 4MHZ to już mniej jak 50 ohm , dla 30 to ekwiwalent 5 OHM !! i z takim obciążeniem musi sobie poradzić driver !
Na zdjęciu widzę że trafo T10 ma prawdopodobnie dwa uzwojenia ?? jak jest w praktyce - ile zwoi?
Dalej sprawdź jaki płynie prąd spoczynkowy przez wszystkie tranzystorki 3904 podaj zasilanie bez w.cz. i miernikiem zmierz napięcia na rezystorach 22 r I=U/R więc dla 45-50mA powinno być napięcie około 1 Volta dc 1000mV
Póki co zrobiłem tak. Podpiąłem 50Ohm jako obciążenie. Napięcie klęka pawie do zera, jakieś pojedyncze miliwolty. Co do T10 to są na nim 3 uzwojenia ale faktem jest że nie wiem czy je dobrze połączyłem.
Rysując w rozwinięciu zrobiłem to tak.
İmage

Czy może to ma być tak ?

İmage


İmage
Spadku napięcia na rezystorze jeszcze nie mierzyłem, powiedzcie pierwsze czy to trafo tak ma być podłączone.
Tak połączone OK często zdarza się że te dwa szeregowo połączone są źle połączone i w rezultacie sie znoszą ale wygląda prawidłowo. Jaką częstotliwość podajesz do testów bardziej 3 czy 30 MHZ?? Zmierz co jest na "colektorach" driv z zapiętym obciążeniem powinno być kilka volt wcz. Jak płyną bardzo małe prądy spoczynkowe to też będzie za duża oporność wzmacniacza drivera i efekt podobny. Kiedyś robiłem driver do sp5ww link http://www.sp2fp.profimot.pl/SP5WW/predriver2w.jpg i w emiterach 2sc dałem tylko 2,2 OHma , ale tranzystory większej mocy . Zerknij bo na twoim etapie możesz zmienić tranzystory na troszkę mocniejsze
Ok zrobię resztę pomiarów niebawem ale się zastanawiam czy nie dać sobie spokoju z tym PA i czy nie lepszym rozwiązaniem będzie PA z omegi wersja 1 bo w sumie wszystkie części bym do niej miał. Moim celem jest zrobienie jak najmniejszego wzmacniacza 5-10W bo to ma być zamontowane w ręcznym radiu. Radio na bazie piligrima już mam zrobione i wszystko działa, synteza własnej produkcji. Teraz mi tylko brakuje jakiegoś mikroskopijnego PA.
OMEGA PA V1

EDIT:

Spadek napięcia na rezystorach 22Omy = 0.6V
Przelutowałem kilka elementów i chyba coś po prostu nie stykało bo pojawiły się oznaki życia lecz napięcie Vpp=2V a nie 5-7.

Przychodzi mi myśl że może jednak wszystko gra tylko za małe napięcie jest podawane na wejście z pilgrima bo na schemacie bit-x jest jeszcze wcześniej jeden stopień, na pojedyńczym tranzystorze oznaczonym na tym schemacie jako Q90 a na schemacie z tego wątku pominięto ten stopień.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie