HomeMade

Pełna wersja: PA170W z Chin, jak to poskładać ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Nie mam pojęcia. Prawdopodobnie tak, ale gabaryty ma znaczne: https://www.tme.eu/pl/Document/67bb2abb1...-01-PL.pdf.
Ryzyko pewne jest a cena zbliżona do tego:
http://www.richardsonrfpd.com/Pages/Prod...tId=789542 który jest na 100% odpowiedni.
Mają kontakt europejski więc koszt dostawy może byc umiarkowany:http://www.richardsonrfpd.com/content/en...pport.aspx. Dostawca właściwy dla Polski - Włochy.
Ok, ale ten rezystor (ten z TME) poza tym ze jest fajny to czy nie ma jakiejś swojej sporej pojemności? Indukcyjność też ma choć producent pisze że "mała", wartości nie podaje. Pojemność do radiatora będzie miała znaczenie przy zwykłej pracy.
Dlatego napisałem, że nie mam pojęcia czy się nada. Jak porównać ceny - to wyrób z Telpodu nie jest wiele tańszy od markowego Anarena.
Pojemność daje się skompensować w pewnym stopniu (zobacz na schemat Wilkinsona). Krytyczna jest tu indukcyjność rezystora. Z doświadczenia wiem, że rezystory z Telpodu bywają korygowane w ten sposób, że tworzy się meander zwiększający ich indukcyjność chociaż podają, że są "bezindukcyjne". Kolega SP8X sam podejmie decyzję.
Kilka lub nawet kilkanaście pF pojemności rezystora do radiatora nawet na UKF nie przeszkadza. Poza tym w najbardziej interesującym nas zakresie można indukcyjność lub pojemność kompensować dodając drone pojemności lub indukcyjności. Robi się to przy pomocy analizatora wektorowego obserwując reaktancje. Do celów amatorskich zupełnie wystarczy jak SWR będzie mniejszy od 1,2. Nie ma czym za bardzo się przejmować.
Nie o to chodzi Henryku; to jest rezystor będący składnikiem sprzęgacza Wilkinsona i tam nie manewru z kompensacją składowej biernej wynikającej z konstrukcji. Np dla dwójki w układzie na elementach dyskretnych pojemności w gałęziach na wyjściu za rezystorem - to po 15pF do masy. Im większa pojemność tym niższa oporność dopasowania na wyjściu.
Np dla C= 25pF -> Rdop. = 30om. SWR = 50/30 =~1.6
Dla swr =1,2, Rwy= 42omy => C = 17,5pF. Strojenie jest dość krytyczne...
Testowałem to praktycznie. Tak się składa, że serwisuję wzmacniacze o słusznych mocach na zakres UKF, gdzie zastosowane są sprzęgacze. Różne dziwne rzeczy udawało mi się zastosować, aby popalone sprzęgacze przywracać do żywota.
Kopmensacja pojemności przy pomocy cewek dobranych na analizatorze działała w zadziwiająco dużym zakresie.
Dwa wzmacniacze spaliłem przypadkowo, trzeci działa Wink



Na wejściu tłumik 3dB. Sterowanie 5-6W. Na wyjściu 140W.
Zabrałem się dzisiaj za składanie tego kitu i niestety uszkodziłem, a w zasadzie urwałem już naderwaną blaszkę w jednym z kondensatorów ATC 100 pF. W zestawie miałem 3 sztuki 101G i jedną sztukę 101K i ten uszkodziłem. Niestety nawet u producenta nie mogę znaleźć takich serii, ani też po wymiarach (3,5x2,5x2 mm) nic nie pasuje.
Gdzie i na jakie napięcie szukać zatem zamiennika? Czy dielektryk to NP0 czy P90, czy nie ma to tu znaczenia?

[attachment=17441]
[attachment=17440]
Stron: 1 2 3 4 5 6
Przekierowanie