HomeMade

Pełna wersja: Wzmacniacz lampowy HM
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dzięki uprzejmości firmy DW dostałem wzmacniacz lampowy taki jak na foto. Wzmacniacz wstępny na 6ż52p a mocy na GN30 to chyba według jakiegoś popularnego schematu? Ktoś z Kolegów coś kojarzy? Wzmacniacz uruchomiłem, działa oddaje 30/50 W ale ma tendencję do wzbudzania. W komplecie jest spód i obudowa. Tak sobie pomyślałem że to idealny wzmacniacz na Pole antenowe Jerzego. Oddaje 50 W i nie można go spalić Wink
lampa to raczej GI30.
Niezbyt ciekawa do pa.. Była mało popularna.
Lepsze były GU29.
A jeszcze lepiej pracowały QQE06/40
Z takiej lampki to spokojnie 100w szło wyciągnąć sterując ją
lampą 6p15p.
Podobne schematy są w
Książce Janeczka konstrukcje krótkofalarskie dla zaawansowanych
To chyba to:
a do tego mam nową GU 29....
Bez schematu widać że to standardowy wzmacniacz TRx_a wg. SP5WW. Co do opini o tej lampie, to się nie zgadzam. Jest bardzo dobra, bo impulsowa, mniej podatna na wzbudzenia. Ja uzyskiwałem moce powyżej 100W, nie stosowałem nigdy neutralizacji.
......................
Rysio!
Fryczu dziś 50 W CW robi się na jednym tranzystorze IRF, jednym scalaku HC04 i jednym tranzystorku za10 gr. Ma sprawność ponad 90 % i praktycznie zero harmonicznych. :-) Ale pobawić się można i w lampy.
(22-12-2017 19:40)SQ9RFC napisał(a): [ -> ]Fryczu dziś 50 W CW robi się na jednym tranzystorze IRF, jednym scalaku HC04 i jednym tranzystorku za10 gr. Ma sprawność ponad 90 % i praktycznie zero harmonicznych. :-) Ale pobawić się można i w lampy.

To racja, czasu nie cofniesz aaaaaleee... Taki wzmacniacz dobrze zrobiony to przy eksperymentach antenowych, zwarciach itp jest nieoceniony.... Dobrze zrobiony jest nie do uszkodzenia a tranzystor... PYK! i nie ma...
A może ktoś z kolegów ma taki schemat PA na GU29 lub na kukułce z clampem, bo w Informatorze Krótkofalowca 1973r. jest ale dla pasma 2m. Nigdy natomiast nie widziałem takowego schematu dla pasma KF choć słyszałem często.
Problem jest z lampą 6Ż52P oryginalnie powinna być E180F ma bardzo duże nachylenie 40/50mA . ten mieszacz też nie najszczęśliwsze rozwiązanie w którymś z Biuletynów WKK było nowy układ mieszacza.
Ten mieszacz nie jest ci w zasadzie potrzebny do wzmacniacza.
Zamień 6Ż52P na 6P15P.Za duże napięcie na 6Ż52P (250V), wytnij kondensator z katody równolegle do rezystora i sprawdź czy się będzie wzbudzało i jak wzmocnienie będzie się rozkładało w funkcji częstotliwości, potem wlutować potencjometr montażowy w szereg z kondensatorem sprawdź ponownie regulując/ustawić przed wzbudzeniem pR . Lampa ta stosowana była w OTC Rubin i jak pamiętam z serwisu była awaryjna- 6p15P nie do ubicia.
W latach 70 różne warianty tego układu ćwiczyłem potem stan wojenny wszystko wyzłomował i powróciłem po dość długim oczekiwaniu/przeszedłem na tranzystory.
Układ z clampem będzie także pracował falach na krótkich także,robiłem próby których nie skończyłem ale jak pisałem wyżej stan wojenny był szybszy hihi i koledzy z eteru którzy parę dni wcześniej ze służb sprawdzili w jakim stopniu zagrażam i stopień zaawansowania mojego sprzęt hi ale to inna bajka.
udanych eksperymentów!!!
Życzę wspaniałych konstrukcji, dx-w, zdrowia i cierpliwości z naszymi zabawkami w Nowym Roku 2018
73!!
Ps. dodam
z w/w układem na clampie eksperymentowałem z lampami 2 x 6P45C -b/duże nachylenie tych lamp ponad 40mA/v .Z uwag zostało mnie że w/w lampy -nie przekraczać na S2 napięcia 150V i w katodzie rezystory MŁT5,1oma/2W bez tych rezystorów układ się wzbudzał momentalnie jak i po przekroczeniu napięcia na S2-- sterowałem w siatce S1.
Używałem do łączności wzmacniacza sterowanego w katodzie na w/w lampach= do 14 pracowało bez problemu ,wyżej był problem z dużą pojemnością wyjściową lamp i problemem wystrojenia /dopasowania pifiltra -kondensator anodowy musi mieć minimalne pojemności początkowe a miałem do dyspozycji od Lambdy-przetrzebiony.
Może w przyszłym roku powrócę do tematu .
Rzeczywiście zbyt szybko napisałem ten poprzedni post, a teraz sprawdziłem i potwierdzam jest schemat takiego PA z clampem na QQE06/40 (dzięki kolego SP1HQA). Nurtuje mnie tylko jedno, czy zamiast EL84 w tym schemacie może być użyta EL83?
Stron: 1 2
Przekierowanie