HomeMade

Pełna wersja: Odszumienie starszego TRX / półprzewodniki ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
ale tylko w bloku syntezy problem wielokrotnie opisywany.
(29-10-2017 23:46)SP1NV napisał(a): [ -> ]ale tylko w bloku syntezy problem wielokrotnie opisywany.

Dzięki za uszczegółowienie
MAc
Myślę ze warto po drążyć temat. W kilku opisach znalazłem ze w radiach ts930 i ts940 zastosowane diody przełączające słabo się spisują w częstotliwościach poniżej 10Mhz . Zastanawiam się nad zmianą tych elementów na diody pin, maże koledzy mają jakieś doświadczenia w tym temacie. Przydałoby się trochę teorii na ten temat.
Diody PIN to bardzo dobry pomysł. Polecam BAP64 / BAR64 i przyjrzeć się parametrowi czas życia nośników.
Zmieniałem diody w IC751A , efekty - żadne. Potwierdzam tym samym stanowisko Toma W8JI https://www.w8ji.com/receivers.htm . Materiały z teorią mam do udostępnienia na pw.
Czasami, ale w złych rozwiązaniach, lepiej zająć się wielkością prądu płynącego przez diody (w ten sposób słynny pan Rohde (ten od aparatury pomiarowej) ulepszał w dawnych czasach swojego Kenwooda).
(31-10-2017 11:32)SP1UJB napisał(a): [ -> ]lepiej zająć się wielkością prądu płynącego przez diody

...i to jest to co dawno już przetrenowałem, działa.
Wojtku jest dokładnie jak pisałem i jak pisze te w8ji patrz zdanie: PIN diodes function as "RF switches" or "linear RF resistors" only when the carrier lifetime exceeds the period of an RF cycle by a large margin. Most of the diodes used in PIN mods do not have long enough carrier lifetime to even behave like a low-distortion linear resistance, let along a pure switch. A teraz porównaj wartość parametru life -time dla podanych przeze mnie diod. Te diody działają jako "włączniki" już od 1 MHz gdy rzeczywiście większość typowych diod pin pracuje jako włączniki od 10MHz co jest nawet zaznaczone w karcie katalogowej.
Postaram się zamieścić źródłowy artykuł z takiej modyfikacji, z zastosowaniem bardzo drogich, "egzotycznych" diod HP z długim carrier lifetime , specjalnie dedykowanych do takich zastosowań i efekty udokumentowane pomiarami. (jeśli jest dalej ten artykuł na kompie, to zobaczysz jak bardzo niebezpieczne jest robienie takich przeróbek, bez późniejszej analizy pomiarowej ... a ilu z nas dysponuje czymś takim; z tego z widziałem, to Ty Rafale akurat kiedyś budowałeś dwa generatory z sumatorem ..... ).
Wiem i testowałem to właśnie z tym generatorem z sumatorem ;-). Wyniki bardzo chętnie zobaczę. Wojtku wyślij mi na priva maila ja znalazłem też w swoich zbiorach artykuł DB1NV o pomiarach o których piszemy. Ten Pan ma doktorat z interesującej nas dziedziny i swego czasu dużo ciekawych rzeczy zrobił ;-). Nie chcę go publikować na forum by nie być oskarżony o naruszenie praw autorskich.
Czy ja mogę tez prosić o te artykuły. Z angielskim u mnie słabo ale z wujkiem gogle coś poczytam.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie