HomeMade

Pełna wersja: Odbiornik SSB "DANIEL"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Skonstruowałem taki oto odbiornik dla mojego syna. Projekt powstawał jakiś czas, dopiero ostatnio nabrał kształtów.
Elektrycznie jest to klasyczna konstrukcja na NE612, pośrednia 10MHz. Część rozwiązań układowych zaczerpnąłem z transceivera MST konstrukcji VK2DOB. Dołożyłem ARW, SMETR i DDS na AD9833.
Bardzo mi zależało, żeby konstrukcja była zwarta, w całości na płytce drukowanej, bez żadnych kabli, krosówek itp.
Przeszklona obudowa pozwala zerkać na elektronikę (to ważne dla Daniela!), ale nie tylko. W urządzeniach, gdzie wyświetlacz jest umieszczony klasycznie z przodu, jest kłopot z patrzeniem na wyświetlacz. Trzeba podnosić przód na jakichś nóżkach, żeby wszystko było widoczne. Kłopot jest tym większy im mniejsze urządzenie. A ja jestem fanem miniaturyzacji, więc robię małe urządzenia Smile. Dlatego pomysł z nietypową formą obudowy i umieszczenia w niej wyświetlacza. Z pierwszych testów wynika, że bardzo wygodnie się z niego korzysta, gdy stoi na biurku. Nie ma problemu zarówno z odczytem wyświetlacza (OLED ma szeroki kąt odczytu) jak również ze strojeniem.
Z ciekawych funkcji wyposażyłem go w ARW, SMETR i VFO A/B.
Wymiary płytki 75x120mm.
A Wy co sądzicie o takiej formie urządzenia?

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage
Witaj,
Pomysł super - podoba mi się...
Witaj

Podręczny odbiorniczek, to jest to !
Gratulacje

Andrzej
Wartości elementów w filtrze wejściowym:
Pasmo 80m:
C1 220p
C2 100p
C3 150p
C4 56p
C5 330p
C6 100p
L1 29 zwojów DNE 0,3 na rdzeniu T37-2 (czerwony)
TR1 uzwojenie pierwotne (od strony anteny) 29 zwojów DNE 0,3, uzwojenie wtórne (od strony NE612) 22 zwoje DNE 0,3 na rdzeniu T37-2 (czerwony)

Pasmo 40m:
C1 100p
C2 100p
C3 100p
C4 22p
C5 180p
C6 100p
L1 19 zwojów DNE 0,3 na rdzeniu T37-2 (czerwony)
TR1 uzwojenie pierwotne (od strony anteny) 19 zwojów DNE 0,3, uzwojenie wtórne (od strony NE612) 14 zwoje DNE 0,3 na rdzeniu T37-2 (czerwony)

Pasmo 20m:
C1 33p
C2 60p
C3 56p
C4 5p6
C5 82pp
C6 60p
L1 16 zwojów DNE 0,3 na rdzeniu T37-6 (żółty)
TR1 uzwojenie pierwotne (od strony anteny) 16 zwojów DNE 0,3, uzwojenie wtórne (od strony NE612) 12 zwoje DNE 0,3 na rdzeniu T37-6 (żółty)

I jeszcze jedna uwaga - wzmacniacz głośnikowy to TDA7052A. Ta literka A jest bardzo ważna - to zupełnie inny układ niż TDA7052, pomimo podobnego układu wyprowadzeń.
Robiłem próby również z TDA7052, ale brzmiał gorzej Sad
Zachwycił mnie Twój odbiornik Piotrek.Układ tradycyjny ale przeszklenie robi wrażenie.W nanoDDS użyłeś w większości technologii smd przeznaczonej dla automatycznej lini produkcyjnej a tu jakbyś zapomiał o istnieniu smd.Czy nie ucierpiała na tym Twoja kochana miniaturyzacja?Pytam tylko z ciekawości gdyż Daniel nadal trzyma mój wzrok na sobie.Uważam,że jesteś dobrym dizajnerem(designer) i fotografem produktowym.Gratulacje.
Można nabyć u Ciebie płytkę ? Bardzo spodobał mi się Twój projekt.
Czekam na dobudowanie części TX.
Szalenie estetyczny i zwarty projekt. Moje gratulacje!
Piotr super, bardzo podoba mi się estetyka wykonania odbiornika. Powiedz, czy to gotowa obudowa czy kupowałeś profil i robiłeś sam? Jakie są jej wymiary i gdzie ją nabyłeś i za ile?

P.S. wrzuć jakieś próbki audio jak można..
Wojtek,
projekt powstał w wyniku ewolucji, stąd taka hybryda SMD/THT. Ale chciałem też, żeby dało się zrobić z tego kit, który Daniel będzie mógł sam zmontować (jak odrobinę podrośnie Smile). A miniaturyzację chyba udało się osiągnąć. Rozważałem też zrobienie wszystkiego w SMD, wtedy zmieściłyby się jeszcze obwody na inne pasma, ale wypełnienie obudowy elektroniką byłoby małe i efekt przeszklenia chyba nie był by taki jaki jest.

Andrzej,
będę miał kilka płytek na zbyciu (zapraszam po szczegóły na PW), ale wprowadzam jeszcze niezbędne poprawki, więc za chwilę Smile
Jeszcze nigdy nie udało mi się zrobić za pierwszym razem w 100% idealnej płytki. Poprawki są różnego rodzaju, położenie przycisków, rozmiar padów pod kwarcami, drobne zmiany w układzie, dodatkowe pomysły (dodam opcję pomiaru napięcia zasilania, może zmieści się tłumik). Nie obyło się też bez większych problemów - to, co działało w prototypie, po zmontowaniu na płytce zaczęło zachowywać się zupełnie inaczej. W moim przypadku okazało się, że mimo wlutowania wielu kondensatorów odsprzęgających, to coś właziło na m.cz. po zasilaniu.

Krzysztof,
obudowa jest typowa z TME https://www.tme.eu/pl/details/hm-1455j12...1455j1201/

Próbki audio wrzucę jak tylko ogarnę nagrywanie i publikowanie Smile

EDIT
Wrzuciłem nagranie pracy odbiornika, ale nie poszedł w html5 (nie wiem dlaczego???)
Czy komuś się ten filmik otwiera? https://www.youtube.com/watch?v=qUwzIvdB...e=youtu.be
u mnie coś nie bardzo...

EDIT2
Odbieram z anteny magnetycznej, która stoi wewnątrz budynku, więc sygnały takie sobie
İmage
Witam

Bardzo fajna konstrukcja, godna powielenia ze względu na gwarantowany efekt edukacyjny. Gratulacje...

A obudowę taniej można kupić tutaj...

Maciek
-=-
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie