HomeMade

Pełna wersja: Jakieś pomysły na PUK?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ja co prawda swoje pomysły przedstawiłem na stronie SP-QRP (jednego z Organizatorów), tutaj jednak chciałbym dorzucić kilka innych dla niezdecydowanych albo tych, którzy już zrobili wszystko i nie wiedzą "where to go next" Wink

1. Jednopasmowy TRX tranzystorowy (żadnych układów scalonych!) spełniający wymogi MAS.
2. Dwulampowy, jednopasmowy odbiornik CW/SSB
3. Prosty jednopasmowy TRX CW QRP - lampowy!
4. Homodyna dla początkujących, ale na porządnych mieszaczach (dobre klucze albo np. AD831), ale bez filtrów polifazowych
5. Przystawka do NWT7/NWT500 umożliwiająca pomiar parametrów rezonatorów kwarcowych (C0, Cm, Lm, Rm) + szczegółowy, przystępny opis jak zbudować i pomierzyć 4..8 kwarcowy filtr CW i SSB (z wykorzystaniem jednego z dostępnych programów do projektowania filtrów - no, chyba że ktoś uprze się aby napisać własny Big Grin )
6. Polski program na PC do obsługi urządzeń NWT7/NWT500 - z dodatkowymi funkcjami, jak np. obsługa przystawki z punktu 5. - open source, albo przynajmniej z mechanizmem umożliwiającym dokładanie funkcji przez innych programistów (plug-in).

Tyle na razie... A jaki Ty masz pomysł na PUK? Czego Ci brakuje w Twojej "radio-szopie"? Idea
Albo co mógłbyś prostego (czy też bardziej skomplikowanego) zaproponować innym?

SQ7HJB

Mnie przypadł do gustu pierwszy pomysł, czyli trx całkowicie tranzystorowy. Nie koniecznie bardzo prosty ale wykonany z elementów dyskretnych.
Myślałem też o TDO. Niestety nie mam pomysłu na jakieś tanie i dostępne złącze, które służyłoby do podłącznia wymiennych cewek.
Pozdrawiam
Kiedyś zrobiłem TDO , które jako korpus razem z gniazdem wykorzystywało stare lampy. Ma się do dyspozycji rdzeń o średnicy coś ok2.5...3cm i wysokości 2.5cmm. Oczywiście bańka stłuczona. Pomimo lat to ciągle działa i jest nad podziw solidne. Mogę polożyć na forum parę zdjęć ale trzeba by chyba stworzyć dział "zabytki"
73 Adam

SQ7HJB

Czytałem o takim rozwiązaniu ale bardziej skłaniam się do zastosowania gniazda DIN i wtyczek. Tylko musze pomyśleć jak to estetycznie rozwiązać.
Moje propozycje to:
1. Dwu, trzy pasmowy TRX w klasycznym układzie z pojedyncza przemianą z dobrym mieszaczem oraz filtrem kwarcowym, moc ok 20W, technologia przewlekana, popularne elementy, bardzo dobrze napisana instrukcja uruchomienia. Taka prostsza wersja K2 za małe pieniądze dla każdego kto chce zbudować pierwsze radio i na nim normalnie popracować.
2 Uniwersalny moduł syntezy możliwy do konfiguracji pod różne konstrukcje radiowe z polskimi opisami funkcji.

Z arsenału na "grubszego zwierza" proponuję:
3. Tranzystorowy wzmacniacz mocy 200...300W z filtrami LPF oraz własnym zasilaczem.
4. Automatyczna skrzynka antenowa o mocy 200...300W połączona z przełącznikiem antenowym np 4 anteny konfigurowanym na określone pasma.
Ja proponuję wykonanie solidnego wznacniacza mocy 500W na taniej i dostępnej lampie, najlepiej szklanej z nowoczesną automatyką strojenia PI-filtra na mikroprocesorze. Bardzo ważna jest dokumentacja techniczna oraz szczegółowe rysunki wykonawcze.
Można takie wzmacniacze kupić ale sporo emerytur trzeba odłożyć przed złożeniem zamówienia.
Konstrukcją pasującą do regulaminu byłby krajowy TRX klasy MAS, tani, łatwy do wykonania z opisem i projektem płytki dostępnym w sieci. Proste konstrukcje QRP są u nas budowane najczęściej dlatego szansa na sukces jest duża.
Gdybym miał typować wygraną jak na wyścigach to obstawiam wygraną transceivera QRP.
Witam,

A mi się marzy coś takiego:

http://www.cumbriadesigns.co.uk/x-lock.htm

bazując na:
http://www.hanssummers.com/huffpuff.html

ale w pełni polska konstrukcja.
Przekierowanie