HomeMade

Pełna wersja: nanoDDS na AD9833
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Chciałbym przedstawić projekt trochę niekonwencjonalnego generatora DDS. Chodziło o wykonanie czegoś, co będzie bardzo małe i zmieści się do prawie każdego TRX'a.

İmage
İmage
udało się wykonać układ, który ma następujące cechy:
– miniaturowe wymiary (cały moduł ma wymiary ok. 3x3cm)
– brak wyświetlacza, ponieważ wiele istniejących urządzeń posiada już zamontowany odczyt częstotliwości. Jednak w wyniku praz nad projektem dodałem możliwość opcjonalnego podłączenia prostego wyświetlacza
– ultra-prosty montaż mechaniczny – wystarczy przykręcić enkoder do płyty czołowej za pomocą jednej nakrętki
– prosta obsługa za pomocą enkodera obrotowego z przyciskiem
– dioda LED sygnalizująca aktualny krok
– dwa kroki przestrajania (500Hz i 50Hz)
– szeroki zakres napięć zasilających (5-15V)
– niewielki pobór prądu (ok. 20mA)
– częstotliwość wyjściowa generatora do 10MHz, co jest wystarczające do większości transceiverów QRP
– kod źródłowy napisany pod Arduino, przez co można go ławo zmodyfikować
– złącze ISP do programowania
– enkoder bez "klikania", dzięki czemu obracanie pokrętłem strojenia jest płynne

Całość wykonałem na dwustronnej płytce o wymiarach ok. 3x3 cm
İmage
İmage

w wersji z wyświetlaczem wygląda to tak
İmage

Podoba mi się! Proste i przydatne,
choć myślę że ograniczenie do 10MHz jest sporym minusem. Owszem QRP na niskie pasma nam będzie działał ale pytanie ile śmieci (dużo) w widmie sygnału z tego DDS'a wychodzi w przypadku generowania częstotliwości bliskich maksymalnym
Bardzo fajny projekt. Moje VFO w kilku małych TRXach przestrajam tylko od 5,0-5,5MHz, czyli całkiem dobrze się mieści w parametrach tej zabawki.
Przydałaby się jakaś dodatkowa matematyka związana ze zmianą pasm. Przykładowo dla radia, które ma pasma 3,5 i 14MHz raz na sumę a raz na różnicę. Ale w tym samym TRXie korzystam z dodatkowego mieszania ( tranwerter dla pasma 7MHz), w związku z tym marzy mi się trzecia opcja - suma lub różnica ale z inną pośrednią, częstotliwość Generatora pozostaje nadal w tym samym zakresie.
50 i 500Hz to dość przemyślana kombinacja.Jak do prawie każdego radia to chyba przewidziałeś możliwość zmian IF.Ciekawy,przydatny,miniaturowy generator.
Fakt, są pewne ograniczenia, głownie maks. częstotliwości do 10MHz, ale zdecydowałem się na takie rozwiązanie z co najmniej dwóch powodów:
AD9833 jest stosunkowo tani, a to dosyć ważna cecha :)
Drugi powód, to pobór prądu - cału układ pobiera ok 20mA, co jest bardzo ważne przy TRXach używanych do pracy w terenie i zasilanych z akumulatorów.
Z drugiej strony max. 10MHz jest wystarczające do większości jednopasmowych TRXów. Inne DDSy (np. popularny AD9850) chodzą trochę wyżej, ale pobór prądu to kilkaset mA, a to już trochę dużo. Trzeba do nich stosować generatory taktujące o wyższych częstotliwościach, które są droższe i również bardziej prądożerne. Stąd też kompromis na AD9833, który ma jeszcze jedną zaletę - jest bardzo mały.
A ja lubię miniaturowe konstrukcje :) ot chociażby takie zegarki jak poniżej - miały być tak małe, jak tylko się da
İmage
İmage
İmage
Wracając do nanoDDS, to oczywiście można ustawić dowolną pośrednią. W wersji bez wyświetlacza konfiguruje się to w sofcie. Soft wrzucam w załączniku. Firmware z obsługą wyświetlacza wrzucę za jakiś czas, bo jeszcze nad nim pracuję.
W wersji z wyświetlaczem wszystkie parametry (pasmo, pośrednia, dodanie/odjęcie pośredniej, ew. korekta częstotliwości) ustawiane są z menu - bez potrzeby programowania z komputera.

500 i 50 Hz to moje ulubione kroki i doskonale się sprawdzają. Enkoder ma 20 kroków na obrót chodzi płynnie (nie ma klikania) i nie gubi częstotliwości przy szybkim kręceniu. Strojenie jest bardzo wygodne - używam tego rozwiązania w kilku konstrukcjach.
Ah! Gdzie można dostać takie ledowe siedmiosegmentowe wyświetlacze? Z dawnych czasów pamiętam - ojciec posiadał zegarek z takim. Niestety wtedy nic co wpadło w moje ręce nie wychodziło cało Smile
To może do generatorka dodać (ze zworką/jumperem) ICS502. Pobór prądu 20mA (bez obciążenia), pomnożyć można x5 Smile
wyświetlacze do zegarków kupowałem na allegro, teraz ich nie widzę, są podobne tylko 3cyfrowe http://allegro.pl/wojskowy-wyswietlacz-h...98263.html
Nie wiem czy widziałeś Piotrek układ zl2pd z równie małym poborem prądu.Rezonator tylko 25MHz a SI5351 też maleńki.
Są projekty gdzie SI5351 generuje dość wysoko i dodatkowo wytwarza sygnał GFN ale nie są to już tak miniaturowe konstrukcje jak Twoja.
Zegarki z mini LED są super a nanoDDS dzięki cenie,wyborze tylko dwóch sensownych kroków,wymiarom i braku zachłanności na mA sprawdzi się doskonale w prostych urządzeniach.Przy IF9MHz dla 3.5 i 14 starczy generować 5-5.5MHz i tu AD9833 spokojnie poradzi.
Do sdr potrzebne zmiany ale raczej projekt z założenia nie był przewidziany do sdr Smile
SI5351 leży i czeka na testy, chociaż podchodzę do niego sceptycznie, bo zdaje się, że potrafi generować tylko prostokąt :(. Gdy zakres przestrajania jest mały, można zrobić sinusoidę filtrem, ale przy szerokim zakresie przestrajania...? No ale ma 3 wyjścia i wysoko chodzi. Chyba go wezmę niedługo na warsztat :)

Ciekawy pomysł z tym powielaczem.Karol, czy masz jakieś doświadczenia z tym chipem?

P.S. umieściłem na blogu opis menu na tym 4-cyfrowym wyświetlaczu. Trochę roboty z tym było, ale chyba nawet czytelne literki wyszły :) https://sp8qep.wordpress.com/2017/10/03/...figuracji/
Mam, zresztą był często stosowany w epoce "przed Si". Były projektu na sp-hm, AVT i można znaleźć w siecui. Poza switchem/zworkami i podaniem napięcia nie wymaga żadnej konfiguracji. Tylko teraz dopiero się zastanowiłem że zwykle na wejście ICS'a powinno dawać się prostokąt, ale ponieważ potrafi pracować z kwarcem jako generatorem to i sinus też raczej można. No i generuje też prostokąt Smile
Stron: 1 2
Przekierowanie